To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2017. Trwają projekcje, rusza konkurs i warsztaty

Kadr z filmu "Komuna" Thomasa Vinterberga

Kolejny dzień filmowych ZBLIŻEŃ za nami. W ramach pokazów specjalnych trwającego w Jeleniej Górze 20. Międzynarodowego festiwalu Filmowego ZOOM - ZBLIŻENIA zaprezentowano dwa kolejne poruszające obrazy. Kolejki przy kasie, tłum w hallu, pełna sala i balkon. Brakuje do szczęścia tylko "koników" przed kinem - żartowano wczoraj w zatłoczonym festiwalowymi gośćmi kinie LOT.

To dopiero drugi z sześciu pokazów specjalnych, a już widać że program tegorocznego, jubileuszowego festiwalu ZOOM - ZBLIŻENIA , ułożony jest tak, by nazwa festiwalu nie była tylko pustym hasłem. „Komuna” Thomasa Vinterberga, reżysera słynnego oscarowego „Polowania”. to opowieść z czasów "rewolucji seksualnej" z przełomu lat 60. i 70. minionego stulecia. Małżeństwo decydujące się na stworzenie hipisowskiej komuny w odziedziczonej willi. Krótkotrwałą sielankę przerywają jednak narastające konflikty i napięcia między członkami grupy próbujących tworzyć wspólnotę. "Komuna" jest koprodukcją duńsko-szwedzko-holenderską, zrealizowaną ze smakiem, oszczędną, świetnie zagraną. Widz uczestniczy w życiu komuny i przynajmniej kilka razy w czasie seansu, ma możność przypomnienia sobie i weryfikacji, najważniejszych w życiu pytań, których przecież prawie nikt na co dzień sobie nie zadaje. Bo jak mówi tytułowy "Toni Erdmann" w reż. Maren Ade - wciąż załatwiamy tylko jakieś sprawy, a gdzie czas na życie.
Po "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha i "Kliencie" Asghara Farhadi pierwszego dnia, to kolejne dwa dzieła filmowe, ważne i na różny sposób stawiające odwieczne pytania, o to co najważniejsze w naszym życiu. O zagubieniu, samotności i lęku przed stawaniem się, przed wzięciem na siebie pełnej odpowiedzialności za swoje życie, za relacje z innymi. Filmy tego typu byłyby jednak nieznośne gdyby nie humor przeplatający się z dramatem. Przezabawne sceny w "Tonim Erdmannie" wywoływały gromkie salwy zdrowego śmiechu na widowni i zapewne długo jeszcze zostaną w pamięci widzów. Sandra Hüller jako córka i Peter Simonischek jako ojciec uhonorowani zostali Europejską Nagrodą Filmową, podobnie jak reżyser i scenariusz filmu.
Dzisiaj oprócz kolejnej projekcji specjalnej w kinie LOT, ruszają zarówno warsztaty, jak też projekcje konkursowe, które od 22 do 24 lutego będą się odbywać w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie tradycyjnie już prezentowany będzie video-art. Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT.

Trzeciego dnia festiwalu przyszedł czas na kino polskie. Na początek zobaczymy „Ederly” w reż. Piotra Dumały. Opowieść o mieście poza czasem, do którego trafia główny bohater . To jego drugi film aktorski w dorobku. Reżyser wcześniej zasłynął na świecie, jako twórca filmów animowanych. Film nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni i w konkursie Inne Spojrzenie. Spotkanie z Piotrem Dumałą odbędzie się nie jak to zwykle, po seansie ale w piątek 24 lutego o godzinie 16.30 w BWA.
Drugi z obrazów przeznaczony dla widzów dorosłych, to debiut nagrodzony w Gdyni i pokazywany na festiwalach w San Sebastian, Londynie i prestiżowym Camerimage w Bydgoszczy "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego. Inspirowany prawdziwą historią scenariusz. Historia jednego dnia nastolatków. Spotkanie po zakończeniu podstawówki z tragicznym finałem. Zapewne spotkanie z reżyserem, jak też i sam film wywoła spore emocje.
Pokazy specjalne to jednak nie wszystko, co oferuje bogaty program festiwalu. To także konkurs Projekcje konkursowe będą się odbywać Od 22 do 24 lutego w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie tradycyjnie już prezentowany będzie video-art. Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT. Warto obejrzeć też krótkie filmy fabularne, dokumentalne i animowane oraz video-arty z całego świata, które walczyć będą o nagrody w festiwalowych konkursach, wyselekcjonowane z ponad sześciu tysięcy zgłoszonych do tegorocznego ZOOM-u!Festiwalowi towarzyszą w tym roku otwarte dla publiczności warsztaty NOWE MEDIA, adresowane głównie do młodzieży zainteresowanej artystycznymi kierunkami studiów. Podczas trzech dni (22 – 24 lutego) w BWA odbędą się spotkania z wykładowcami i studentami z Wydziału Sztuki Mediów ASP z Warszawy, Wydziału Malarstwa I Nowych Mediów Akademii Sztuki ze Szczecina oraz Katedry Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu, podczas których będzie także okazja do wypróbowania twórczych przekształceń i interpretacji obrazu oraz wspólnej kreacji. W sobotnie południe, 25 lutego, o godz. 12:00 w Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się, organizowana w ramach festiwalu, międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem wykładowców z tych krajów. Na konferencję wstęp jest wolny.

Szczególowy program festiwalu w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej. 

 

Kadr z filmu  "Toni Erdmann" w reż. Maren Ade