To dopiero drugi z sześciu pokazów specjalnych, a już widać że program tegorocznego, jubileuszowego festiwalu ZOOM - ZBLIŻENIA , ułożony jest tak, by nazwa festiwalu nie była tylko pustym hasłem. „Komuna” Thomasa Vinterberga, reżysera słynnego oscarowego „Polowania”. to opowieść z czasów "rewolucji seksualnej" z przełomu lat 60. i 70. minionego stulecia. Małżeństwo decydujące się na stworzenie hipisowskiej komuny w odziedziczonej willi. Krótkotrwałą sielankę przerywają jednak narastające konflikty i napięcia między członkami grupy próbujących tworzyć wspólnotę. "Komuna" jest koprodukcją duńsko-szwedzko-holenderską, zrealizowaną ze smakiem, oszczędną, świetnie zagraną. Widz uczestniczy w życiu komuny i przynajmniej kilka razy w czasie seansu, ma możność przypomnienia sobie i weryfikacji, najważniejszych w życiu pytań, których przecież prawie nikt na co dzień sobie nie zadaje. Bo jak mówi tytułowy "Toni Erdmann" w reż. Maren Ade - wciąż załatwiamy tylko jakieś sprawy, a gdzie czas na życie.
Po "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha i "Kliencie" Asghara Farhadi pierwszego dnia, to kolejne dwa dzieła filmowe, ważne i na różny sposób stawiające odwieczne pytania, o to co najważniejsze w naszym życiu. O zagubieniu, samotności i lęku przed stawaniem się, przed wzięciem na siebie pełnej odpowiedzialności za swoje życie, za relacje z innymi. Filmy tego typu byłyby jednak nieznośne gdyby nie humor przeplatający się z dramatem. Przezabawne sceny w "Tonim Erdmannie" wywoływały gromkie salwy zdrowego śmiechu na widowni i zapewne długo jeszcze zostaną w pamięci widzów. Sandra Hüller jako córka i Peter Simonischek jako ojciec uhonorowani zostali Europejską Nagrodą Filmową, podobnie jak reżyser i scenariusz filmu.
Dzisiaj oprócz kolejnej projekcji specjalnej w kinie LOT, ruszają zarówno warsztaty, jak też projekcje konkursowe, które od 22 do 24 lutego będą się odbywać w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie tradycyjnie już prezentowany będzie video-art. Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT.
Trzeciego dnia festiwalu przyszedł czas na kino polskie. Na początek zobaczymy „Ederly” w reż. Piotra Dumały. Opowieść o mieście poza czasem, do którego trafia główny bohater . To jego drugi film aktorski w dorobku. Reżyser wcześniej zasłynął na świecie, jako twórca filmów animowanych. Film nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni i w konkursie Inne Spojrzenie. Spotkanie z Piotrem Dumałą odbędzie się nie jak to zwykle, po seansie ale w piątek 24 lutego o godzinie 16.30 w BWA.
Drugi z obrazów przeznaczony dla widzów dorosłych, to debiut nagrodzony w Gdyni i pokazywany na festiwalach w San Sebastian, Londynie i prestiżowym Camerimage w Bydgoszczy "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego. Inspirowany prawdziwą historią scenariusz. Historia jednego dnia nastolatków. Spotkanie po zakończeniu podstawówki z tragicznym finałem. Zapewne spotkanie z reżyserem, jak też i sam film wywoła spore emocje.
Pokazy specjalne to jednak nie wszystko, co oferuje bogaty program festiwalu. To także konkurs Projekcje konkursowe będą się odbywać Od 22 do 24 lutego w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie tradycyjnie już prezentowany będzie video-art. Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT. Warto obejrzeć też krótkie filmy fabularne, dokumentalne i animowane oraz video-arty z całego świata, które walczyć będą o nagrody w festiwalowych konkursach, wyselekcjonowane z ponad sześciu tysięcy zgłoszonych do tegorocznego ZOOM-u!Festiwalowi towarzyszą w tym roku otwarte dla publiczności warsztaty NOWE MEDIA, adresowane głównie do młodzieży zainteresowanej artystycznymi kierunkami studiów. Podczas trzech dni (22 – 24 lutego) w BWA odbędą się spotkania z wykładowcami i studentami z Wydziału Sztuki Mediów ASP z Warszawy, Wydziału Malarstwa I Nowych Mediów Akademii Sztuki ze Szczecina oraz Katedry Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu, podczas których będzie także okazja do wypróbowania twórczych przekształceń i interpretacji obrazu oraz wspólnej kreacji. W sobotnie południe, 25 lutego, o godz. 12:00 w Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się, organizowana w ramach festiwalu, międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem wykładowców z tych krajów. Na konferencję wstęp jest wolny.
Szczególowy program festiwalu w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej.
Kadr z filmu "Toni Erdmann" w reż. Maren Ade
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...