- Koncerty nocne ściągnęły dużą publiczność, nie było ani chwili nudy. Szczególnie w pamięć wbił się sobotni jubileusz Jurka Filara, który zdobył główną nagrodę na naszej imprezie 40 lat temu. Na tę okazję dotarło troje jurorów z ówczesnego konkursu – mówi Beata Jelonek, dyrektor programowa 48 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej. Goście dodatkowo mieli okazję posłuchać takich wykonawców jak Piotr Woźniak, Andrzej Mróz, „Browar Żywiec”, Leszek Kopeć, Zbigniew Stefański, „Wolna Grupa Bukowina”. Nic dziwnego, że wszystkie okoliczne parkingi i wolne miejsca przy ulicy zastawione były samochodami z rejestracjami z absolutnie całej Polski.
Dużo emocji wywołała część konkursowa. Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Pawła Kafarskiego wysłuchało dwudziestu wykonawców. Otwarta formuła sprawia, że zgłosić się i wystąpić może tu każdy. Mimo to poziom występów był wysoki. A wśród wyróżnionych są z pewnością wykonawcy, o których jeszcze będzie głośno. Grand Prix nie przyznano, ale jak zapewniała dyrektor programowa Beata Jelonek, w żaden sposób nie świadczy to o jakości konkursowych prezentacji. Wśród najbardziej docenionych znalazł się Cezary Rogalski (I miejsce za piosenkę „Na Przełęczy” i nagroda im. Wojtka Belona). Sukces odniosła też grupa Smokowiązałka (II nagroda w kategorii najlepszy wykonawca). Jej lider Przemek Słomczyński dostał I nagrodę (ex equo) za piosenkę „Niedzielenie” oraz drugą nagrodę za piosenkę „Ballada o grabiach”. Tak samo zostały jeszcze wyróżnione piosenka „Duszka” (sł. Małgorzata Cieplak, wyk. Anna Ciaszkiewicz) oraz „Rudawy” (autorstwa Agnieszki Czajkowskiej-Wróbel). „Piosenka dla Hani” dała trzecia nagrodę Ryszardowi Smarujowi z Bractwa Wiecznego Natchnienia. Jury doceniło ponadto pięcioro innych artystów, którym przyznało wyróżnienia.
W kategorii „najlepszy wykonawca” triumfowali Anna Ciaszkiewicz i Bractwo Wiecznego Natchnienia. Drugą nagrodę zgarnął – poza wspomnianą już Smokowiązałką - Zbyszek Rolniczak, a trzecią – Pora Wiatru. Także w tej kategorii były wyróżnienia – cztery.
Nagrodę im. Jerzego Pawła Dudy dostała Sylwia Janowska, a nagrodę publiczności dynamiczna artystka z Kaszub – Damroka.
Nagrodę w konkursie „Nowe Dzieła Starych Twórców” otrzymał Andrzej Mróz i Sklep z Ptasimi Piórami.
- Przyjeżdżamy tutaj od wielu lat i póki zdrowie pozwoli dalej będziemy przyjeżdżać. Nie ma takiej drugiej imprezy, z taką atmosferą, z takim zestawem wykonawców – powiedział nam pan Zbyszek z Katowic, którego zastaliśmy przy składaniu namiotu. W tym roku przyjechał tu z żoną i wnukiem.
Organizatorem imprezy samorząd Szklarskiej Poręby i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Komentarze (3)
Ech, szkoda że to koniec.
taaa pelno cpunow i pijaczkow
Co się stało z tymi szczupłymi studentkami z przed lat?