To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zimowy Festiwal pod Szrenicą 2017

Zimowy Festiwal pod Szrenicą 2017

W Szklarskiej Porębie od 16 do 18 lutego, już po raz trzeci, zagości Festiwal Trójka Górom. Bogaty i różnorodny program skierowany jest zarówno do najmłodszych, jak i do starszych odbiorców. Na uczestników festiwalu czekają koncerty, spotkania ze znanymi i lubianymi dziennikarzami Programu III Polskiego Radia, rozmowy z gwiazdami sportu, literatury i ekranu, filmy, warsztaty dla całych rodzin oraz dyskoteki i kabarety, trójkowe audycje na żywo. W programie wydarzenia także widowiskowe Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu!

Nim jeszcze w czwartek, 16 lutego, o 17.30, na Skwerze Radiowej Trójki oficjalnie rozpocznie się festiwal, a Namiot Spotkań wypełni się pierwszymi gośćmi, od kilku godzin z Norweskiej Doliny pod Szrenicą prowadzone będą już trójkowe audycje na żywo.
Już o 16.00 w Namiocie Spotkań zacznie się pierwsze z festiwalowych spotkań, wpisujące się w uchwalony przez Radę Miejską Szklarskiej Poręby Rok Vlastimila Hofmana.

Tuż po inauguracji festiwalu, popularny dziennikarz „Trójki”, Michał Olszański zaprasza na spotkanie z niezwykłą postacią polskiego sportu - Katarzyną Rogowiec - paraolimpijka, ekonomistką, działaczką społeczną, kandydatką do Parlamentu Europejskiego w wyborach w roku 2014. Dwukrotna mistrzyni paraolimpijska z Turynu (2006) w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną jest jedyną osobą, która zdobyła medale dla Polski na tych igrzyskach. Sportsmenka obie ręce straciła w 1980 (jako 3-letnie dziecko) w wypadku ze sprzętem żniwnym. W 2005 zwyciężyła w biathlonie, w Mistrzostwach Świata w amerykańskim stanie Maine, w biegu indywidualnym na 12,5 km. Ma 3 srebrne medale z Mistrzostw Świata w 2003, w biegach narciarskich na 10 km i 15 km, oraz w sztafecie 3×2,5 km. Zajęła 4. miejsce w biegu narciarskim na 5 km na igrzyskach paraolimpijskich w Salt Lake City w 2002. Wzięła też udział w wyprawie trekkingowej na Kilimandżaro organizowanej przez Fundację Anny Dymnej MIMO WSZYSTKO, która odbyła się we wrześniu 2008 roku. Ukończyła Finanse i Bankowość w Akademii Ekonomicznej w Krakowie ze specjalizacją finanse publiczne. Po studiach przez 10 lat pracowała w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Od marca 2006 roku jest Członkinią Rady Zawodników przy Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim, a od stycznia 2009 roku członkinią Komitetu Zawodników przy Światowej Agencji Antydopingowej. Kilkakrotnie była obserwatorem największych imprez sportowych świata, zbierając doświadczenia organizacyjne na olimpiadach w Pekinie, Londynie, czy Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej w New Delhi w 2010 r. W tymże roku założyła też Fundację Katarzyny Rogowiec Avanti, której głównym celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych.
Pierwszy dzień święta pod Szrenicą zakończy Teatr Nasz z karkonoskich Michałowic plenerowym koncertem „Jadwiga Kuta jak ... wino”, z udziałem znakomitych muzyków: Łukasza Perka, Jakuba Olejnika, Wiesława Prządki, Jacka Szreniawy. W programie mieszkanka utworów z różnych płyt znakomicie śpiewającej aktorki, z przewagą piosenek z tej najnowszej, zatytułowanej "Jadwiga Kuta jak… wino” Teatr Nasz słynie ze świetnego kontaktu z publicznością, więc podczas koncertu wszystko może się zdarzyć!

Od piątku, 17 lutego, Skwerem Radiowej Trójki zawładną uczestnicy Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu 2017. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, w którym amatorzy i profesjonaliści wykonują prace w kapryśnej śniegowej materii. Rywalizować będą ze sobą 4 amatorskie drużyny, które przez jeden dzień ze śnieżnych sześcianów o wymiarach 1,5m x 1,5m x 1,5m wykonują rzeźby, zgodnie z przedstawionym wcześniej projektem. W konkursie biorą udział również studenci, absolwenci i profesorowie uczelni artystycznych. Zadaniem drużyn będzie zaprojektowanie i wyrzeźbienie w śniegu dużych, trzymetrowych form. Z uwagi na wielkość pryzm ekipy profesjonalistów swoją pracę rozpoczną dzień wcześniej. Powstałe rzeźby zostaną następnie efektownie podświetlone ledowym światłem.
Tego samego dnia będzie można uczestniczyć w rodzinnych warsztatach tworzenia kosmetyków naturalnych Zielonego Laboratorium i zgłębiać „Szklarskie sekrety” z Pracownią Artystyczną EQLA.
W namiocie festiwalowym trzy niezwykle ciekawe spotkania, na które warto zarezerwować sobie czas. Najpierw Michał Olszański będzie rozmawiał z najbardziej rozpoznawalnym głosem w Polsce, czyli znaną dziennikarką, prezenterką programów informacyjnych oraz lektorką filmów przyrodniczych i audycji radiowych - Krystyną Czubówną - czterokrotną laureatką Telekamer w kategorii "Informacje", uhonorowaną w 1999 r. przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Następnie szef redakcji muzycznej programu III PR, Piotr Metz zaprosi fanów dobrego brzmienia na intrygujące spotkanie z Madonną, Mickiem Jaggerem i Paulem McCartney'em. Od 17.30 gościem Barbary Marcinik w Namiocie Spotkań Radiowej Trójki będzie natomiast wybitna pisarka - Olga Tokarczuk, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz dwukrotnie nagrodą "Nike". Olga Tokarczuk jest prawdziwą gwiazdą polskiej literatury ostatnich lat, fenomenem popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze jako nastolatka próbowała swych sił w poezji. Sławę po latach przyniosły jej jednak dokonania prozatorskie. Jej "Księgi Jakubowe" wydane w roku 2014 okazały się wielkim przebojem literackim. Autorka "Ksiąg Jakubowych" i ich tłumacz na język szwedzki, Jan Henrik Swahn, w październiku 2016 roku zostali pierwszymi laureatami Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (Domu Kultury i Teatru Miejskiego) w Sztokholmie.
Piątkowy wieczór zakończy słynna Lista Przebojów Programu III - audycja na żywo prowadzona przez uwielbianego przez radiosłuchaczy Marka Niedźwieckiego, od lat zakochanego w naszych górach.
Ostatni, trzeci dzień Festiwalu Trójka Górom, 18 lutego, rozpocznie również popularny „Niedźwiedź”, prowadząc z Norweskiej Doliny, między 10.00 a 12.00 Markomanię na żywo. W czasie gdy w centrum miasta trwać będą Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu i warsztaty z rzeźbienia w lodzie, od 11.00 do 13.00 w Norweskiej Dolinie trwać będzie pokaz specjalny znakomitego filmu „Moje córki krowy” z udziałem Ryszarda Jaźwińskiego i popularnego aktora Mariana Dziędziela. Spotkanie z nimi rozpocznie się w Namiocie Spotkań o 14.00. O 16.00 w tym samym miejscu popularny satyryk i autor, Artur Andrus, przepytywać będzie Marka Niedźwieckiego.
Festiwal zakończą ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców Mistrzostw Polski w Rzeźbie ze Śniegu, Trójkowa Dyskoteka na Lodzie i Laserowy Show w Rodzinnym Parku ESPLANADA oraz Recital Kabaretowy Artura Andrusa w CRR „KRUS”. Zapowiada się wspaniała zabawa.

Szczegółowy program festiwalu:
CZWARTEK 16 lutego
Norweska Dolina
13.00 –14.00 – Muzyczna Poczta UKF - audycja na żywo - prowadzi Tomasz Żąda,
14.00 -15.00 – W Tonacji Trójki - audycja na żywo - prowadzi Marek Niedźwiecki
Namiot Spotkań, Skwer Radiowej Trójki
16.00 – 17.00 – Rozmowa o Wlastimilu Hofmanie – Czeska imię, niemieckie nazwisko, polski malarz (w Ramach Roku Wlastimila Hofmana)
17.30 - Otwarcie Festiwalu, Skwer Radiowej Trójki
18.00 – Spotkanie Michała Olszańskiego z Katarzyną Rogowiec
20.00 – Teatr Nasz – koncert pn. „Jadwiga Kuta jak … wino”
PIĄTEK 17 lutego
Skwer Radiowej Trójki
10.00- 18.00 Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu
11.00 -13.00 Rodzinne warsztaty
- Warsztat tworzenia kosmetyków naturalnych - „Karnawałowy zawrót głowy" - Zielone Laboratorium
- „Szklarskie sekrety” - Pracownia EQLA
14.00 – 15.00 Spotkanie Michała Olszańskiego z Krystyną Czubówną
16.00 – 17.00 Spotkanie Piotra Metza z Madonną, Mickiem Jaggerem i Paulem McCartney
17.30 – 18.30 Spotkanie Barbary Marcinik z Olgą Tokarczuk.
19.00 – 22.00 – Lista Przebojów Programu III - audycja na żywo – prowadzi Marek Niedźwiecki
SOBOTA 18 lutego
Norweska Dolina
10.00 – 12.00 Markomania - audycja na żywo - prowadzi Marek Niedźwiecki
11.00 – 13.00 „Moje córki krowy” - pokaz filmowy z udziałem R. Jaźwińskiego i M. Dziędziela
Skwer Radiowej Trójki
10.00 – Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu
14.00 – 17.00 Pokaz rzeźbienia w lodzie, warsztaty z rzeźbienia w lodzie, Skwer Radiowej Trójki
10.00 – 14.00 Rodzinne warsztaty
- „Lód zaklęty w szkle” Huta Julia
- „Słodka Trójkowa Zima” - Cukier Lukier
12.00 – 14.00 Radiowy Dom Kultury - wejścia reportera ze Szklarskiej Poręby
14.00 – 15.30 – Spotkanie Ryszarda Jaźwińskiego z Marianem Dziędzielem
16.00 – 17.00 Spotkanie Artura Andrusa z Markiem Niedźwieckim
17.30 – 20.00 – Rodzinne warsztaty
- „Ceramiczna pocztówka ze Szklarskiej Poręby” - Izery Gallery
- „Czekoladowe Trójki”
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
16.30 – 19.00 Trójkowa Dyskoteka na Lodzie – prowadzi Tomasz Żąda,
18.00 – Zakończenie Festiwalu Trójka Górom i Mistrzostw Polski w Rzeźbie z Śniegu
18.30 LASEROWY SHOW
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS
20.00 – Recital Kabaretowy Artura Andrusa

 

Komentarze (4)

Jak na "Szrenicy" nic się nie da zorganizować, to trzeba pod "Szrenicą". Takie imprezy to równie dobrze mogłyby się odbyć w Wołominie.

Super!!!!!!!!!!Po rządach Sokolińskiego wraca normalność.

Wołomin nie jest partnerem Radiowej Trójki więc odpada

To chyba jedyny powód :-))