Spadła ilość wszczętych postępowań przygotowawczych w ogólnej kategorii o 540 tj. o 11,1 %, w porównaniu do ubiegłego roku.
- Wykrywalność ogólna zamknęła się na poziomie 71.6% i była wyższa o 3 % w stosunku do 2009 roku – mówił komendant. - Wykrywalność przestępstw kryminalnych wyniosła 60.2% i była wyższa o 2.7%, natomiast wykrywalność w wybranych kategoriach przestępstw wyniosła 46.6% i była wyższa o 3.7 %. W analizowanym okresie w prowadzonych sprawach ustaliliśmy 2455 podejrzanych, a wobec 137 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Na podstawie materiałów własnych policji, wszczęto 317 postępowań przygotowawczych i stwierdzono 1173 przestępstwa. Mierniki te, świadczące o poziomie i efektywności powadzonej pracy operacyjnej - wykazują stałą tendencję wzrostową.
- W 2010 wyeliminowaliśmy 30 dealerów środków odurzających – mówił komendant.
W 2010 roku policjanci zabezpieczyli 2,1 kg amfetaminy, tj. 21 tysięcy porcji o wartości rynkowej ok. 100 tys. zł, 4 kg marihuany (8 tysięcy porcji o wartości ok. 120 tys. zł), ponad 400 tabletek extasy, 11 kg słomy makowej, zlikwidowano 3 plantacje konopii indyjskich.
- Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym należy zaznaczyć, iż ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym utrzymała się na poziomie roku poprzedniego. Natomiast ilość samych wypadków zmalała o kilkanaście – mówił inspektor Ciosmak.
Jedynie w zakresie wykrywalności przestępstw komendant nadmienił, że poziom jest niezadowalający i konieczna jest poprawa.
To tylko wybrane dane statystyczne.
Policję chwalili także zaproszeni goście, m.in. prezydent Marcin Zawiła, przewodniczący Sejmiku Jerzy Pokój, burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński, prokurator Rejonowy Adam Kurzydło. Wszyscy twierdzili, że rzeczywiście w mieście jest bezpieczniej.
Posłanka Elżbieta Zakrzewska wręczyła komendantowi miejskiemu tort, do wojewódzkiego zaapelowała o znalezienie pieniędzy na budowę nowego komisariatu w Kowarach. - Proszę o to jako posłanka, ale i mieszkanka Kowar – mówiła.
Policjanci z Kowar pracują w fatalnych warunkach. Budynek jest przestarzały, wymaga gruntownego i kosztownego remontu. Ekonomiczniej byłoby wybudować komisariat od nowa. Policja pozyskała już teren pod jego budowę, dotąd jednak nie znalazły się pieniądze.
Pomoc „na miarę możliwości” w tej kwestii obiecał Jerzy Pokój. Komendant Maciejewski twierdził, że rozumie potrzebę budowy komisariatu, zgodził się, że policjanci powinni pracować w warunkach na miarę XXI wieku. - Dopiero poznałem projekt budżetu policji dolnośląskiej na ten rok i muszę powiedzieć, że trudno o optymizm – tłumaczył. Kurtuazyjnie zapewnił, że zrobi wszystko, by znaleźć pieniądze na to zadanie.
Co jeszcze? Zbigniew Ciosmak zapowiedział likwidację kolejnych dyżurnych w komisariatach. Zamiast nich ma być więcej policjantów na ulicach. - Budynki nie poprawiają bezpieczeństwa, ludzie oczekują, że będziemy widoczni na ulicach – wtórował mu komendant wojewódzki.
***
Wręczono dyplomy i statuetki najlepszym policjantom poszczególnych pionów garnizonu jeleniogórskiego oraz wyróżniającym się pracownikom cywilnym Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Są nimi:
- st. sierż. Dawid Brodziński
- asp. Radosław Szymula
- asp. Adam Kubala
- mł.asp. Dariusz Czerwonka
- st.sierż. Grzegorz Sobolewski
- asp. Arkadiusz Stępniewski
- nadkom. Tomasz Buzek
- asp. szt. Jerzy Kukiełka
ZOBACZ ZDJĘCIA |
Komentarze (4)
statystyka zawsze dobrze wygląda .....
Papier i statystyki zawsze wszystko przyjmą ! A czy na ulicach jest bezpiecznej - wcale . Sukcesem określa się zlikwidowanie komisariatu na Zabobrzu :pinch: Porażka
Super.Ludzie sa juz tak zrezygnowani nijakoscia pracy Policji ze drobnych rzeczy nikt juz niezglasza.Wszystko i tak laduje po miesiacu w rubryce DO UMORZENIA