To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Założyciele i kontynuatorzy – jubileuszowe wystawy ZPAF

Tomasz Mielech, Jelenia Góra, 2001

Jeleniogórska Galeria BWA i Książnica Karkonoska zapraszają na wystawy uświetniające jubileusz 35 lat istnienia Karkonoskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików.

Karkonoski Oddział ZPAF przed 35 laty zakładali w Jeleniej Górze Jan Kotlarski (zm. 2010), Tomasz Olszewski i Jerzy Wiklendt. To właśnie ich prace, a także fotografie Jana Korpala (zm. 1977) i Emila Londzina (zm. 1980), złożyły się na wystawę „Antenaci Karkonoskiego Oddziału ZPAF”, która zostanie otwarta w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej w piątek 7 października o godz. 17.00.
Godzinę później, Galeria BWA zaprasza na wernisaż wystawy "Cztery kominy", na której będzie można zobaczyć prace członków Karkonoskiego Oddziału ZPAF: Ewy Andrzejewskiej, Waldemara Grzeleka, Niny Hobgarskiej, Piotra Komorowskiego, Krzysztofa Kuczyńskiego, Marka Likszteta, Tomasza Mielecha, Janusza Moniatowicza i Wojciecha Zawadzkiego. Doroczna wystawa prac aktywnych artystycznie członków Karkonoskiego Oddziału ZPAF, tym razem poświęcona jest nieistniejącym Zakładom Chemicznym Chemitex – Celwiskoza. Otwarcie wystawy 7 października o 18.00.
Zaproszeni do projektu artyści zmierzą się z fenomenem miejsca szczególnego w najnowszej historii regionu, z fenomenem dawnych Zakładów Chemicznych Chemitex – Celwiskoza, które tworzą rozległy, postindustrialny krajobraz w środku Jeleniej Góry. Z jednej strony jest to nieczynna fabryka zatruwająca przez wiele lat środowisko, z drugiej, zabudowa przemysłowa z początku XX wieku, wspaniała architektura i rozwiązania konstrukcyjne zasługujące na ochronę jako dziedzictwo kulturowe. Artyści spróbują włączyć się do dialogu obywatelskiego i zbadać społeczną recepcję Celwiskozy. Ze względu na postępujący i nieuchronny proces degradacji tej substancji chcemy też stworzyć dokumentację, która może przysłużyć się do zachowania pamięci o tym miejscu – zapowiadają organizatorzy wystawy.