To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zagrają na zdrowie

Zagrają na zdrowie

Wielkopostny koncert charytatywny "Drzewo dwóch ogrodów" na zdrowie Macieja Kazińskiego, w piątek, 16 marca, o godz. 19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu. Pieśni dane i tradycyjne zagrają i zaśpiewają: Kapela Hałasów, Michal Pospišil i Przyjaciele. Wstęp na koncert połączony ze zbiórką pieniędzy: co łaska.

Maciej Kaziński – mieszkający w Proszowej muzyk, wizjoner, współtwórca Scholi Węgajty, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu - od pewnego czasu walczy ze straszną chorobą, leczenie której wymaga dużo sił, energii i finansów. Aby mu w tym pomóc, jego przyjaciele organizują niezwykły koncert, który odbędzie się w piątek, 16 marca, o godz. 19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu.

Wielkopostne spotkanie z muzyką, zatytułowane "Drzewo dwóch ogrodów", wypełnią pieśni dziadowskie na Wielki Post, czyli starodawne pieśni o marnościach tego świata, o śmierci i wędrowaniu dusz - ku przestrodze, zadumie i pokrzepieniu wyśpiewane. To pieśni dziadów, żebraków, wędrownych śpiewaków. Rozmyślania nad istotą naszego przebywania na tym świecie. Rozważania o grzechu i wybawieniu, rozmowy Duszy z Ciałem o ulotnościach, Boga z Diabłem o wiecznościach, Historie o Świętych i potępionych, wizje straszliwe Apokalipsy i Sądu nad wszelakimi naszymi uczynkami. W programie także wspólne, polsko-czeskie, dawne pieśni wielkopostne (wielogłosowe pieśni, które od dawnych czasów zachowały się w przeróżnych źródłach, a także w tradycji ustnej, śpiewane po polsku i czesku, w różnych aranżacjach, lecz o wspólnym sednie) oraz "wieśnianki", czyli pieśni stęsknionych wiosny.

Zagrają i zaśpiewają: Jacek Hałas (lira korbowa, śpiew), Alicja Hałas (gardon, bębny), Michal Pospišil (cynk, flety, pozytyw organowy, śpiew), Lokalna Grupa Wokalna (śpiew) z  Przyjaciółmi.