To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zachwycą starymi autami

Zachwycą starymi autami

W ostatni weekend czerwca (29 – 30 czerwca) na drogach Kotliny Jeleniogórskiej pojawią się przepiękne, znakomicie utrzymane auta, które służą swoim właścicielom już dziesiątki lat. To w ramach XVI Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych IKAR 2019 „Z Karkonoszem w bagażniku”, organizowanego przez Izerokarkonoski Klub Auto Retro. Samochody będzie można też oglądać w kilku miejscowościach regionu.    

W rajdzie weźmie udział ponad 30 starych (również przedwojennych) aut, nie tylko z Polski. Swój udział zgłosiły załogi niemieckie, a udział wezmą prawdopodobnie także dwie załogi czeskie.
– Można się spodziewać fantastycznych pojazdów – zapowiada Piotr Kałuzinski, komandor rajdu. – Aut jest tak wiele, że trudno wybrać to najpiękniejsze, ale na pewno wrażenie na widzach zrobi debiutujący w Ikarze chevrolet: piękny, chromowany kabriolet z lotkami z lat sześćdziesiątych. Będzie MG TD i wiele innych.
Najwięcej będzie się działo w sobotę 29 czerwca. Tego dnia załogi będą się ścigać na podstawie map intinerer (mapy z ramowym planem trasy, a więc załogi nie będą miały dokładnych informacji o trasie i zadaniach). Tych dodatkowych konkurencji, jak slalomy, przejazdy na czas, przejazdy regularne, będzie bardzo dużo i to także dodatkowa atrakcja dla widzów.
Auta wystartują w sobotę o godz. 9.30 z pałacu Spiż w Miłkowie i pojadą do Kowar, gdzie od godz. 10.30 przeprowadzony będzie konkurs elegancji (deptak i okolice ratusza), potem pojada do Kamiennej Góry, gdzie o godz. 12.30 na rynku kolejny konkurs elegancji. Dalej uczestnicy udadzą się do Marciszowa, gdzie przed urzędem gminy (godz. 15.30) znów będzie można podziewać zabytkowe samochody i zakończenie przy pałacu w Ciechanowicach z biwakiem i oczywiście prezentacją. Konkursy eleganci, to prezentacja pojazdów przez załogi przebrane w stroje z epoki. Zwycięzców będą wybierać samorządowcy i publiczność.
W niedzielę 30 czerwca oglądać pojazdy będą mogli jeleniogórzanie, bo całe przedpołudnie załogi spędzą na Placu Piastowskim i w Parku Zdrojowym (od godz. 10.30 do 13.30). Tam także ogłoszone zostaną wyniki rywalizacji.