To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zabytek na Śnieżce

Zabytek na Śnieżce

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o wpisaniu budynku obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Budowla, którą wzniesiono 45 lat temu, jest jednym z najmłodszych obiektów w spisie.

- Bez względu na stan zachowania ochronie i opiece podlegają dzieła architektury i budownictwa, będące dziełem człowieka i stanowiące działo minionej epoki lub zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym, ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczna bądź naukową. Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. T. Hołdysa, położony na Śnieżce bezsprzecznie jest działem człowieka i świadectwem minionej epoki. Innowacyjny projekt zarówno z perspektywy konstrukcyjnej (dostosowanie do trudnych warunków atmosferycznych oraz pełnionych funkcji), jak i formy obiektu, wzmiankowano i komentowano w krajowej i zagranicznej prasie branżowej. Położenie obiektu jest strategiczne dla szeroko pojętej nauki oraz badań nad zjawiskami meteorologicznymi. Nietypowy, jak na tamte czasy projekt, dla którego inspiracja była surowa przyroda Karkonoszy oraz istniejąca na szczycie zabudowa, został zrealizowany w trudnych warunkach górskich. Jego wartości przejawiają się w formie zewnętrznej obiektu, innowacyjności konstrukcji i niepowtarzalności: żadnego z sąsiadujących schronisk sudeckich nie wzniesiono w podobnej stylistyce. Futurystyczny projekt koreluje z sąsiadującą zabudową, m.in. XVII-wieczną kaplicą św. Wawrzyńca, która również została założona na rzucie okręgu. Forma budynku obserwatorium na stale wpisała się w pejzaż Dolnego Śląska, obiekt stał się symbolem regionu, elementem identyfikującym go. Stanowi istotny komponent krajobrazu górskiego i ma ogromne znaczenie dla lokalnej tożsamości kulturowej. Z uwagi na te wartości obiekt zasługuje na zachowanie, a jego ochrona leży w interesie społecznym – argumentuje wpis do rejestru DWKZ we Wrocławiu Barbara Nowak-Obelindo.
Wzniesiony w latach 1969-1974 budynek zbudowany został według planów ze zwycięskiego projektu architektów Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka. Był bardzo nietypowy jak na czasy, w których powstał.
 

Komentarze (8)

Żeby tylko klechy nie chciały zawładnąć i przerobić na swoją świątynie .

Nie mogę Ci dać zielonej łapki w górę, bo blokują.

Codziennie zatruwasz forum swoimi obsesjami.Jesteś emerytowanym ubekiem?

Wyborca Rafałka na 100%

Kurczę, ale byłby czad!!!

no to teraz przez nast 10 lat nic tam sie nie wydarzy, pewnie w koncu sie zawali

Jak widać każdą głupotę można pięknie umotywować.

Jak to w Polsce z prawem bywa, tam gdzie konserwator zabytków przyłoży rękę do danego budynku. To jak wiadomo wiele z tych budynków które są zabytkami popadają w ruinę i konserwator nic z tym nie robi, oby spodki na Śnieżce nie podzieliły ten sam los, póki co na to wygląda. Minęło wiele lat a spodki dalej rdzewieją i niszczeją.