To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Z ekologicznych produktów

Z ekologicznych produktów

Ewa Dębska (na zdjęciu) od czterech lat w Pastewniku koło Marciszowa prowadzi ekologiczne gospodarstwo z hodowlą ozdobnego drobiu (od śmiesznych kurek po bażanty i pawie). Z własnej hodowli kóz mlecznych (wraz z synem Andrzejem, studentem bioinżynierii zwierząt, zaczynali od 4 kóz - teraz mają ponad 30) wyrabia sery na naturalnych zakwasach.

„Mleko kozie wzmacnia system immunologiczny, jest bardzo zdrowe” - zachwala produkty pani Ewa. W domu nigdy nie brakuje świeżych jaj, ekologicznych warzyw z ogrodu, własnego mięsa. Nie wypieka jedynie chleba. Za to jest specjalistką od ciast drożdżowych. Przepisy na pyszne drożdżowe przywiozła babcia Adela jeszcze z carskiej Rosji - pani Ewa kontynuuje rodzinną tradycję, sprzedając ciasta na ekologicznych jarmarkach. - Tajemnica dobrego jedzenia tkwi w wysoko jakościowych, naturalnych produktach - uważa Ewa Dębska. - Nowinki kulinarne nie są wtedy potrzebne. Wystarczy sprawdzona tradycyjna kuchnia polska.

SERNIK z twarogu koziego
(jeżeli używamy twarogu krowiego
- musimy go zemleć)
Produkty: 1 kg twarogu koziego, 10 żółtek, 1 szklanka cukru, 25 dag masła, 6 dag płatków migdałowych, cukier waniliowy, 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie: masło ucierać z cukrem (i cukrem waniliowym) na puch; ucierając stopniowo dodawać żółtka, a następnie ser. Na koniec dodajemy płatki migdałowe i białko ubite na sztywno z 6 jajek oraz mąkę ziemniaczaną. Pieczemy godzinę w średnio nagrzanym piekarniku.

Tradycyjne GOŁĄBKI
(zamiast ryżu można dać
uprażoną kaszę gryczaną)
Produkty: 1 duża kapusta włoska, 1 kg mięsa (od szynki, karczek lub łopatka), 1 szklanka ryżu, 1 jajko, 1 cebula, ząbek czosnku, sól, pieprz; do sosu: pół słoiczka przecieru pomidorowego, dobra wiejska śmietana, 2-3 cebule.
Przygotowanie: kapustę gotować około 15 minut (wody nie solić - nie odlewać wody!); mięso zemleć razem z cebulą, wymieszać z ugotowanym ryżem, doprawić. Jeżeli farsz jest za gęsty - dodać odrobinę mleka. Farsz zawijać w liście kapusty. Tak przygotowane gołąbki podsmażyć z obu stron na złoto na oliwie z oliwek lub oleju słonecznikowym i dopiero wtedy układać warstwami w rondlu wyłożonym liśćmi kapusty. Gołąbki zalać wodą, w której gotowała się kapusta, dodać przecier pomidorowy i zeszkloną pokrojoną w kostkę cebulę, doprawić do smaku vegetą, odrobiną soli i cukrem. Dusić pod przykryciem 1 - 1,5 godziny na wolnym ogniu. Pod koniec sos zagęścić śmietaną i odrobiną mąki. Dusić tak jeszcze 15 minut.

Grzyby w zalewie
Same kapelusze grzybów (nadają się wszystkie grzyby z wyłączeniem opieńków) oczyścić. Zagotować wodę z octem (na 1 l wody - 1 szklanka octu winnego, 1 łyżeczka soli) - wrzucić na moment grzyby, zagotować, zebrać „szum”, przelać grzyby z zalewą do naczynia szklanego lub kamiennego (nie może być metalowe) i zostawić na dobę. Potem grzyby odcedzić. Przygotować zalewę: zagotować wodę z octem winnym (proporcje te same), listkiem laurowym, zielem angielskim, pieprzem ziarnistym, solą. Wywar ostudzić. W wyparzonych słoiczkach układać grzyby kapeluszami do góry. Zalać zimnym wywarem, a na wierzch do każdego słoiczka wlać po łyżce oleju. Zakręcić słoiki. Tak marynowane grzyby „nie ślimaczą się”, zachowują kolor.

Nowiny Jeleniogórskie nr 38/2008 z 16 IX 2008r.