To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XV Krokus Jazz Festiwal to już!

XV Krokus Jazz Festiwal to już!

Dwa świetne koncerty na najwyższym poziomie a do tego, w festiwalowej galerii KORYTARZ, znakomita wystawa fotografii JAZZINIEC 2016 autorstwa czeskich fotografów z Trutnova. W Jeleniogórskim Centrum Kultury znakomicie wystartował jubileuszowy XV Międzynarodowy KROKUS JAZZ FESTIWAL im. Tadeusza "Erolla" Kosińskiego.

Zaczęło się. I to jak się zaczęło! Gdy po oficjalnym otwarciu festiwalu Tomasz Tłuczkiewicz na scenę JCK zaprosił kwartet Grega Osby'ego, nikt nie spodziewał się tego co dane nam było usłyszeć i zobaczyć. Perfekcyjne trio i lider na saksofonie altowym raz to kipiało energią i niesamowitym drive'm wspaniałej sekcji, raz to uwodziło iście słowiańską liryką w balladach. Wszystkich bez wyjątku urzekła gra młodego perkusisty Ivarsa Arutyunyan'a, który z Maxem Muchą na kontrabasie i Marcem Van Roonem przy fortepianie, tworzyli solidne wsparcie najnowszego projektu lidera, który właśnie wczoraj miał swoją premierę w Jeleniej Górze. Zanim publiczność zdążyła ochłonąć po potężnej dawce jazzu w najwyższym gatunku, w klubie Kwadrat, niestrudzony propagator jazzu Tomasz Tłuczkiewicz, już anonsował trio nowojorskiego gitarzysty Eda Cherry'ego, któremu towarzyszyli Arek Skolik na perkusji i Adam Kowalewski na kontrabasie. To był czarowny, klubowy wieczór. Ed Cherry znany choćby ze współpracy z legendarnym trębaczem Dizzym Gillespiem, obecnie jest liderem swoich formacji i występuje na wszystkich kontynentach.
Dzisiaj czekają nas również dwa koncerty. Na dużej scenie o 20.00 wystąpi skandynawska formacja LOUD JAZZ BAND z premierowym programem a o 22.00 w klubie Kwadrat usłyszymy laureatów ubiegłorocznego konkursu "Powiew Młodego Jazzu" GLOBAL SCHWUNG QUINTET. Grupa zaprezentuje program ze swojej debiutanckiej płyty, której obszerna recenzja pełna zachwytów ukazała się w Magazynie "Jazz Forum".
Główną atrakcją festiwalu jest bez wątpienia Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych. Na scenie Głównej w sobotę i niedzielę tj. 22 i 23 października br w godzinach od 12.00 – 17.00 będą się odbywały koncerty konkursowe. O statuetkę „Złotego Krokusa” ubiegać się będzie 16 młodych zespołów jazzowych z Polski , Rosji,Czech, Słowacji i Niemiec startujących w konkursie „Powiew Młodego Jazzu”. Ostatni wieczór klubowy będzie należał do hiszpańsko / duńskiego zespołu , którego liderem jest znakomity perkusista CARLOS LOPEZ BLANCO z gościnnym udziałem saksofonisty Macieja Kądzieli – laureata wielu jazzowych festiwali w Polsce i za granicą. Festiwalowy klub „Kwadrat” będzie przez 3 dni tętnił jazzem aż do 3.00 nad ranem gdzie poza koncertami będą się odbywały Jam Sessions. Zarówno koncerty Gwiazd jak i koncerty konkursowe zapowiada Tomasz Tłuczkiewicz.

kjf1jj (2).jpg
kjf1jj (3).jpg
kjf1jj (4).jpg
kjf1jj (5).jpg
kjf1jj (6).jpg
kjf1jj (8).jpg
kjf1jj (9).jpg
kjf1jj (10).jpg
kjf1jj (11).jpg
kjf1jj (14).jpg
kjf1jj (15).jpg
kjf1jj (16).jpg
kjf1jj (17).jpg
kjf1jj (18).jpg
kjf1jj (19).jpg
kjf1jj (21).jpg
kjf1jj (23).jpg
kjf1jj (24).jpg