To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gwiazdy, konkursy, warsztaty. Cały ten jazz!

Gwiazdy, konkursy, warsztaty. Cały ten jazz!

To już XV Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal. W trzy dni na festiwalowych scenach zaprezentują się gwiazdy i początkujący jazzmani w ramach konkursu „Powiew Młodego Jazzu”. Krokus Jazz Festiwal im. Tadeusza „Errolla” Kosińskiego rozpocznie się w piątek 21 października. Jeśli jeszcze nie kupiliście biletów to radzimy nie zwlekać, żeby nie odejść spod kasy z kwitkiem.

Tegoroczny program festiwalu otworzy jedna z najważniejszych postaci bardziej alternatywnego skrzydła amerykańskiej sceny jazzowej i jeden z najbardziej cenionych saksofonistów średniego pokolenia Greg Osby ze swoim kwartetem. Lider urodzony i wychowany w St. Louis, na jazzowej scenie pojawił się w roku 1975. Studiował w Berklee College of Music (Boston, MA). Po przeprowadzce do Nowego Jorku szybko znalazł się w centrum zainteresowania jazzowego świata. Jako młody sideman nagrywał m.in.: ze Stevem Colemanem, Jimem Hallem , Andrew Hillem, Wadada Leo Smith’em. Na swoim koncie ma współpracę z Herbie Hancockiem, Dizzy Gillespie’em, Jack DeJohnette, Muhal Richard Abrams’em i Jaki Byard’em. W 1985 roku został zaproszony przez Jacka DeJohnette do udziału w zespole Special Edition. W jednym z wywiadów powiedział: ”Moje muzyczne myślenie o grze i kompozycji posunęło się do przodu o całe lata świetle. Głównie dzięki temu, że Jack był otwarty na mój wkład i bardzo zachęcał do ciągłego eksperymentowania. To punkt zwrotny w moim artystycznym rozwoju”.
Greg Osby specjalizuje się przede wszystkim w graniu takich gatunków jak free jazz i free funk. To nie tylko fantastyczny saksofonista, kompozytor ale także nauczyciel – ceniony za swoje wnikliwe i innowacyjne podejście do jazzowej kompozycji oraz koncertów. Stanowi przykład dla współczesnej generacji jazzmanów.
Koncert rozpocznie się w sali JCK przy ul. Bankowej w piątek 21 października o godz. 20:00.
W sobotę na scenie głównej Jeleniogórskiego Centrum Kultury pojawi się LOUD JAZZ BAND. Zespół powstał w 1989 r. z inicjatywy gitarzysty Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka i od tej pory wydał 10 albumów, występując na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą.
W 2013 r. gitarzysta został uhonorowany wyróżnieniem „Wybitny Polak w Norwegii” za szczególne osiągnięcia muzyczne i rolę animatora kultury obu krajów. Źródła inspiracji muzyki Loud Jazz Band, tkwią w dokonaniach klasyków jazz-rocka. Zawierające wpływy elektrycznego Milesa Davisa, Johna Scofielda, Mike’a Sterna czy Pata Metheny’ego. To wszystko odnaleźć można w kompozycjach Loud Jazz Band. Siłą formacji jest tygiel wyjątkowych, ale i różnych osobowości. Inspiracją dla polskiego gitarzysty jest norweska i polska kultura, ale także natura i ludzie obu krajów. W muzyce Loud Jazz Band słychać nie tylko jazz w wydaniu klasycznym, ale również free jazzowym i improwizowanym. Wszystko w połączeniu z dynamiką rocka i world music, tworzy niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Zespół występował na scenach krajowych i zagranicznych.
Grupa przygotowuje się do nagrania najnowszej studyjnej płyty „Girl Against Giant”, której prapremiera będzie miała miejsce podczas tegorocznego Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal. Zespół zaprezentuje nowe utwory, które znajdą się na tym najnowszym 10 – tym w dyskografii albumie zespołu.

Ostatnią gwiazdą tegorocznego Krokus Jazz Festiwal będzie Mika Urbaniak – urodzona w Nowym Jorku, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. Od wielu lat ceniona jest za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana jest do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny muzycznej. Jej głos jest znany z solowych płyt Andrzeja Smolika ( znany singiel: „Who Told You”” – to właśnie jej głos wybrzmiewa w tym utworze) a także w nagraniach i na płytach innych wykonawców m.in. Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R. i oczywiście Michała Urbaniaka. Jej głos można usłyszeć w utworach: „The Way You Make Me Feel” z repertuaru Michaela Jacksona, który znalazł się na jej solowym albumie a także zaśpiewany z Urszulą Dudziak ( po polsku) „Pójdę wszędzie z tobą”.
Na swoich koncertach Mika Urbaniak po prostu czaruje swingiem. Śpiewa z wielkim smakiem akustyczne wersje kompozycji pochodzących ze swoich autorskich płyt a w szczególności z albumu „ Once In A Lifetime” zainspirowanej muzyką swingową lat 30, połączoną ze współczesnymi beatami, hip hopu i elementami współczesnego jazz/popu. Wcześniejszy album „Closer”, spotkał się z doskonałym przyjęciem zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych, o czym świadczy status złotej płyty oraz nagroda polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyk 2010 – za album roku w kategorii pop.
Od dłuższego czasu wokalistka współpracuje ze znakomitym gitarzystą i wokalistą Victorem Davies’em – ws-pół kompozytorem jej solowych albumów a także producentem. Ten wspaniały gitarzysta i wokalista śpiewający ciepłym, soulowo/jazzowym głosem wydał 7 solowych płyt m.in. dla wytwórni Columbia Records i Compost Records. Muzyk ma swoich wiernych fanów zarówno w Europie jak i w Japonii. Światowym sukcesem było nagranie w duecie z nominowaną do Grammy Awards brazylijską wokalistką Bebel Gilberto córką legendarnego współtwórcy bossa novy – Joao Gilberto. Koncert obojga artystów wzmocni instrumentami perkusyjnymi Anny Patynek.
Jak co roku, niezwykle ważnym elementem jazzowego maratonu w Jeleniej Górze jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Powiew Młodego Jazzu”. Przez dwa dni (22 – 23 .10.)przewinie się przez główną scenę 16 młodych zespołów jazzowych. Oprócz Polaków zagrają muzycy z Czech. Najlepsi jazzmani dostaną główną nagrodę festiwalu - „Złotego Krokusa”. - Konkurs „Powiew Młodego Jazzu” to nie tylko nagrody. Organizatorzy Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal nie ograniczają się bowiem tylko do organizacji przesłuchań i uroczystego koncertu finałowego, połączonego z ceremonią wręczenia nagród. Ideą Konkursu jest jednocześnie promocja muzyki jazzowej, a także pomoc młodym, uzdolnionym muzykom w rozpoczęciu kariery na polskiej i międzynarodowej estradzie - mówi wieloletni organizator Krokus Jazz Festiwalu Andrzej Patlewicz.

Dla spragnionych większej dawki jazzu, otworem stanie na czas festiwalu klub "Kwadrat". Przez trzy wieczory i noce muzycy jazzowi będą występować także w kameralnym, klubowym klimacie. Będzie można posłuchać: Ed Cherry Special Edition (piątek 21.10 godzina 22.00), Global Schwung Quintet - Laureaci Konkursu „Powiew Młodego jazzu” 2015 (sobota 22.10. godz. 22.00), i CARLOS LOPEZ NEW QUARTET feat. MACIEJ KĄDZIELA (niedziela 23.10.godz. 22.00)
Atrakcją koncertów klubowych będą też nocne jam session. Festiwalowi towarzyszyć będzie interesująca wystawa fotograficzna „Festiwal Jazziniec” autorstwa Jaroslava Jirmana i Milana Lhotaka, dokumentująca kilka edycji festiwalu Jazziniec w Trutnovie.
Bilety na koncertył do nabycia w kasie JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem. Koncerty konkursowe 22 października (sobota) i 23 października (niedziela) - od godz. 12.00 Na przesłuchania konkursowe w ramach "Powiewu Młodego Jazzu" wstęp wolny.