To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wystawa, koncert i wykład w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Wystawa, koncert i wykład  w rocznicę powstania w getcie warszawskim

Trzy wydarzenia w Jeleniej Górze, związane z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Od 19 kwietnia do 20 maja w Muzeum Historii Militariów (ul. Sudecka 83) oglądać będzie można wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim“. W sobotę, 21 kwietnia, o godz. 18.00 w Filharmonii Dolnośląskiej koncert znakomitego zespołu Kroke. W poniedziałek, 23 kwietnia, o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1) wykład Justyny Majewskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zatytułowany „Powstanie w getcie warszawskim“.

Wystawa prezentowana w Muzeum Historii Militariów opisuje udział Żydów w Wojsku Polskim, w okresie od XV wieku do końca II wojny światowej. W szczególności prezentuje postać Berka Joselewicza, uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, a także sylwetki generałów Wilhema Orlika-Ruckemanna oraz Bernarda Monda; byli to Żydzi w regularnych jednostkach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Wystawa pokazuje ponadto takie wydarzenia, jak: walka Żydów o wolną Polskę i jej granice w wieku XIX oraz udział Żydów w walce o niepodległość.
Ekspozycję tworzą plakaty, na których prezentowane są tekstowe i fotograficzne informacje, opowiadające o żołnierzach żydowskiego pochodzenia, walczących w polskich powstaniach narodowych oraz bitwach, stoczonych przez Wojsko Polskie w XIX i XX stuleciu.
Wystawa zorganizowana została pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez Komitet HADAR, we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. 

Imprezy Agencji Solo.jpg