To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kroke w Jeleniej Górze!

Kroke w Jeleniej Górze!

Zjawiskowa formacja Kroke wystąpi w sobotę, 21 kwietnia w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze! Początek koncertu o godz. 18.00.

Zespół Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Grupa, początkowo kojarzona głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl. Występują na całym świecie z wybitnymi artystami, od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego.

W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: „Traveller” i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami.

Chcielibyśmy, aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke – podkreślają muzycy.

Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół.
Peter Gabriel

To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce.
Nigel Kennedy

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy jubileuszowe, dwupłytowe albumy Kroke „25 The Best Of”. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin jeleniogórskich” z 27 marca 2018 r. Zapraszamy!

  

KROKE -plakat JG.jpg