To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wystartował 40. Bieg Piastów

Daniel Iwanowski wygrał klasyka na 15 km / FOT. BIEG PIASTÓW

Interesujące trasy, miła atmosfera wśród zawodników, sprzyjająca aura - za nami pierwsze, rodzinne konkurencje 40. Biegu Piastów na nartach biegowych na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W weekend 4-6 marca przyjdzie pora na biegi główne.

Bieg Piastów po raz kolejny odbywa się w formie festiwalu, który trwa przez 9 dni. Codziennie rozgrywane są biegi dla różnych grup: od młodzieżowych po długie, z najważniejszym, na dystansie ponad 50 kilometrów. W sumie zawody zajmują dwa weekendy i pięć dni między nimi.
Pierwszy weekend (27-29 luty) miał charakter rodzinny: krótsze dystanse (10-15 km), klasyfikacje dla najstarszej i najszybszej rodziny, ograniczona limit startujących, brak indywidualnych kategorii wiekowych, co ogranicza liczbę startujących łowców nagród. Dzięki temu zarówno sobotnia Rodzinna Dziesiątka, jak i niedzielny bieg na 15 km klasykiem, miały charakter rekreacyjny, a ich bohaterami byli nie tylko zwycięzcy indywidualni, ale także w klasyfikacjach rodzin. W sobotę pobiegło ponad 300, a w niedzielę 170 osób.
Najliczniejszą reprezentację wystawili Haniszewscy: aż jedenaścioro zjechało do Jakuszyc z czterech miejscowości. Indywidualnie najlepsi okazali się: w sobotę Łukasz Bronowicki i Marta Gregor, a w niedzielę Daniel Iwanowski i Alena Jindriskova. W poniedziałkowy wieczór, już po zamknięciu tego numeru naszej gazety, rozegrana została Nocna Dziesiątka - bieg w niesamowitej, wieczornej scenerii, z czołówkami-latarkami pomagającymi zawodnikom nie zboczyć z właściwej trasy.
W piątek bieg na 25 km im. Wandy i Jerzego Lechowiczów - wielce zasłużonych organizatorów narciarstwa w naszym regionie. Także w piątek bieg na 12.5 km. W sobotę rywalizacja na głównym dystansie: 51 km, z udziałem gwiazd światowego narciarstwa, wśród których najważniejszą jest włoski 2-krotny mistrz olimpijski z Turynu (2006) Giorgi di Centa. W niedzielę biegi na 9 i 25 km - ostatni jest jedynym, który będzie rozgrywany techniką dowolną (pozostałe klasykiem). Nie dotyczy to oczywiście biegów dziecięcych, w których obowiązuje technika bardzo dowolna.
Najwięcej zgłoszonych jest na bieg na 51 km - ponad 1600. Byłoby więcej, ale w trosce o komfort biegaczy organizatorzy wprowadzili limity.
Biegiem Piastów żyje Szklarska Poręba. Miasto zostało pięknie przystrojone banerami i flagami Biegu Piastów, wystrój związany z tym wydarzeniem przybrała nawet piekarnia Stanisława Raźnego, który ozdobił pączki, bułki i chleby miniaturami flag jakuszyckich zawodów.
Szklarska Poręba jest główną bazą uczestników Biegu Piastów. Zjeżdżają oni pod Szrenicę z trzech kontynentów. Na listach startowych jest ponad 5 tysięcy osób z całej Polski oraz z 26 krajów Europy, Indii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Wszystko wskazuje na to, że ich święta nie zepsuje aura. Choć zima przez wiele tygodni była kiepska, w ostatnich dniach w Jakuszycach falami padał śnieg. Jest go na tyle wiele, że nie ma konieczności zbytniego skracania tras. Jak na razie dokonano tylko nieznacznych korekt: bieg główny skrócono z 54 do 51 km, a niedzielny techniką dowolną z 28 do 25 km.

aMOS_0842.jpg
bIMG_6666.jpg
cIMG_6671.jpg
dMOS_0978.jpg
g IMG_6809.jpg
MOS_1101.jpg

Komentarze (3)

Panowie open- to nie jest zdjęcie z rodzinnej dziesiątki tylko z klasyfikacji fischera.... a ten nie zalicza się do Biegu Piastów...

Panie biegacz, czy Pan nie widzi medalu i numeru z Biegu Piastów na Danielu Iwanowskim? :-)