Jak tłumaczy Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Nadzoru Merytorycznego jeleniogórskiego magistratu uczniowie, którzy nie zostali przyjęci, aplikowali do liceów i najczęściej wybrali tylko jedną placówkę - II LO im. Cypriana Kamila Norwida. Nie powinni mieć jednak problemów z wyborem drugiej szkoły, gdyż są jeszcze miejsca w jeleniogórskich technikach oraz szkołach branżowych. Jest także szansa na znalezienie dla nich miejsca w I LO lub w LO nr 3.
- Przyjęcie do szkół średnich podwójnego rocznika było poważną operacją logistyczna, ale daliśmy radę – ocenia Paweł Domagała.
Najwięcej chętnych do liceum
Największą popularnością wśród uczniów cieszyło się Liceum nr II im. Cypriana Kamila Norwida. Zostanie tu utworzonych osiem klas pierwszych (4 dla uczniów po szkole podstawowej i 4 dla uczniów o gimnazjum). To więcej niż w poprzednich latach, gdy w placówce otwierano po 6-7 oddziałów. W II LO nie można było utworzyć więcej klas pierwszych, gdyż nie pozwalają na to warunki lokalowe.
W I LO im. Stefana Żeromskiego w klasach pierwszych uczyć się będzie dwa razy tyle uczniów, co w poprzednich latach, są bowiem do wykorzystania pomieszczenia po gimnazjum. W I LO będzie 16 pierwszych klas, po osiem dla uczniów po gimnazjum i po podstawówce.
W III LO im. Jędrzeja Śniadeckiego będzie 14 oddziałów (siedem dla uczniów po gimnazjach i siedem dla uczniów po podstawówce).
Największym zainteresowaniem wśród przyszłych licealistów cieszyły się profile ścisłe biologiczne, fizyczne, matematyczne – analizuje wyniki rekrutacji Ryszard Wach, dyrektor departamentu oświaty przy UM Jelenia Góra.
Uczniowie wybierali także naukę w Zespole Szkół Elektronicznych oraz w ZST „Mechanik”.
W sumie w Jeleniej Górze w szkołach średnich otwarto 86 oddziałów - 43 po gimnazjum i 43 po szkole podstawowej.
Na jedną zmianę
W Jeleniej Górze nauka w szkołach średnich będzie odbywała się w systemie jednozmianowym. Nie było konieczności tworzenia sal lekcyjnych w świetlicach czy przystosowywania do tego innych pomieszczeń. Miasto jest bowiem w tej dobrej sytuacji, że cztery z sześciu gimnazjów funkcjonowały nie jako samodzielne placówki, ale w zespołach szkół. - Teraz gimnazja są wygaszane i pozostaje tam miejsce do zagospodarowania – wyjaśnia Ryszard Wach.
W Jeleniej Górze po gimnazjum i podstawówkach jest łącznie 1212 absolwentów. Do tego trzeba dodać 600 absolwentów spoza miasta, aplikujących do jeleniogórskich szkół. Przygotowano dla nich prawie 2300 miejsc. Tylko w klasach licealnych była niewielka nadwyżka kandydatów nad liczbą przygotowanych miejsc. W pozostałych typach szkół była wyraźna nadwyżka miejsc: ponad 700 w technikach i ponad 200 w szkołach branżowych.
Jak dalej przebiega rekrutacja?
25 lipca, dowiemy się ilu uczniów złożyło świadectwa i podania o przyjęcia w szkołach do których się zakwalifikowali. Wtedy komisje rekrutacyjne w poszczególnych szkołach ogłoszą listy przyjętych oraz nieprzyjętych i będzie wiadomo, w których placówkach są jeszcze wolne miejsca. Uczniów, którzy nie dostali się teraz do wybranej szkoły, czeka w sierpniu drugi etap rekrutacji. W Jeleniej Górze w tym drugim podejściu każdy powinien znaleźć szkołę dla siebie.
Komentarze (19)
W Liceum Społecznym STO w Sobieszowie są jeszcze wolne miejsca na mat-geo-ang i mat-bio-ang.
Posłanka Marzena Machałek ma dobre samopoczucie w sprawie problemów uczniów.
Ukazał się wywiad Machałek na portalu gazeta.pl z 10 lipca 2019 r. Tytuł artykułu:
"Wiceminister edukacji: Nigdy nie było gwarancji, że wszyscy uczniowie dostaną się do liceów i techników".
Marzena Machałek jest najgorszym posłem w naszym regionie. Chciała zostać również prezydentem Jeleniej Góry, ale zajęła bardzo dalekie miejsce podczas wyborów. Jeleniogórzanie nie chcą jej.
Nie zapominajmy, że Marzena Machałek nie sprawdza się jako wiceminister.
To ona zwolniła w zeszłym roku aż 8,9 tys nauczycieli, a następnych 21,7 tys. nie ma pełnego etatu.
Skoro wyrażacie swoje niezadowolenie, to pójdźcie na wybory i zagłosujcie na inną partię niż PiS. Trzeba ich wygonić z sejmu i oddać głos na inną partię.
ty też masz dobre samopoczucie pomimo poważnych zaburzeń psychicznych...
Poseł Marzena Machałek chętnie zagłosowała w Sejmie za masową wycinką drzew.
Od początku 2017 r. można było bez pozwolenia ciąć drzewa.
Wycięto tym sposobem w miastach i miasteczkach Polski ponad
6 mln zdrowych drzew.
Zdrowe drzewa w dalszym ciągu wycina się masowo.
Mamy teraz zabójczy smog.
Takie zwroty "chętnie zagłosowała" świadczą o twoim upośledzeniu umysłowym..., ale pisz dalej swoje "fakty" zrodzone w chorym mózgu...
Co papuś, prawda w oczy kole? Nawet nie papuś, tylko pisiuś...
Dewiancie dałeś głoś??? Wspomnienia wróciły??
"Głoś"? Kim ty jesteś, śmieszny wypierdku? Matka cię nie kochała? Ojciec do wanny się pchał?
Miejsc w powiecie nie brakuje. Tylko ten dojazd.
Miejsca są, ale zawsze tak było że nie wszyscy dostali się na wymarzony kierunek. Teraz trzeba brać to co zostało - takie życie. Spinamy zwieracze i idziemy dalej.
"... To więcej niż w poprzednich latach, gdy w placówce otwierano po 6-7 oddziałów"
To nie prawda to mniej niż w latach poprzednich bo mogą przyjąć 4 klasy po gimnazjum i 4 po podstawówce. Dla absolwentów to oznacza -2 lub -3 oddziały.
Powiedzcie tym którzy się nie dostali że to więcej
Kiedyś też ludzie nie dostawali się na wybrany kierunek, bo mieli gorsze świadectwa i wyniki egzaminów niż inni. Wiem, że komuś jest przykro, ale takie życie...
Ty, zjadło ci literkę "L" na końcu nicka!
Ale jak jest napisane w tekście kiedyś otwierali w II L.O. 6-7 oddziałów dla jednego rocznika w tym roku tylko 4 jak by nie liczyć jest o 30% mniej miejsc co się przekłada na punkty. Chciałbyś żeby to było Twoje dziecko? Wyobraź sobie że ciężką pracą zdobyło 130 pkt. co rok temu było całkiem sporo a w tym musisz mu powiedzieć " życie drogie dziecko musisz zweryfikować marzenia"
Wybrany kierunek co to takiego ? Wyścig szczurów trwa. To tylko 3-4 lata. Życie zweryfikuje umiejętności, wiedzę i zainteresowania. Ilu tak naprawdę zostanie lekarzami,inżynierami,prawnikami? Większość na kasie w Biedronce wyląduje po tych liceach. Szkoły zawodowe to przyszłość i większa kasa już na etapie nauki.
O matko, aż 39 uczniów nie dostało się w pierwszym naborze i będzie musiało przystąpić do drugiego. Normalnie tragedia! Kolejny dowód na to, jaki fatalny jest ten rząd, wszystko zniszczyli, wszystko upadło, nic już nie ma. Komuno wróć i ratuj czerwoną kotlinę!