To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze

Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze

- Mówcie o Konstytucji z uśmiechem, bez zadęcia i zacietrzewiania się, gdy spotkacie kogoś o innych poglądach - zapelował dzisiaj (28 czerwca) do jeleniogórzan, kuracjuszy i turystów Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pomysłodawca akcji Tour de Konstytucja. Na rozmowę o niezbywalnych prawach obywatelskich, które gwarantuje obywatelom Konstytucja, zaprosił do parku Zdrojowego w Cieplicach sędziego Igora Tuleyę. W panelu brali udział także sędzia Michał Lewoc, sędzia IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Legnicy oraz mecenas Damian Gałek.

- To nie sędziowie są najważniejsi w czasie tych spotkań – mówił o Tour de Konstytucja Igor Tuleya. One organizowane są przez obywateli dla obywateli. Najważniejsi jesteście wy i Konstytucja. Cieszę się, że jest czymś, co nas łączy - mówił sędzia.

Bus Tour de Konstytucja przez 69 dni będzie jeździł po Polsce. Uczestnicy akcji spotykają się z mieszkańcami poszczególnych miast i miasteczek i rozmawiają o tym, czym jest ustawa zasadnicza. W naszym regionie odwiedzili Zgorzelec i Gromadkę. Dzisiaj byli Jeleniej Górze.

Na spotkanie w parku zdrojowym w Cieplicach przyszło prawie dwieście osób. Pytania zadawali młodzi jeleniogórzanie z oraz publiczność.Interesowały ich różne sprawy. Od możliwości zmiany Konstytucji, po dzielenie dotacji dla samorządów i preferowanie tych, związanych z PiS. Mówiono także między innymi o granicach ingerencji w swobody obywatelskie. Rozdawano egzemplarze Konstytucji RP. Dużym zainteresowaniem cieszyły się darmowe porady, których udzielali członkowie Izby Adwokackiej z Wałbrzycha.

Tour de Konstytucja ogólnopolska akcja, nad którą honorowy patronat objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar organizowana przez Kongres Ruchów Obywatelskich oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tour de Konstytucja PL to wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Celem akcji jest m.in.: przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, propagowanie wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, upowszechnianie idei wolontariatu.

Robert Hojda, organizator akcji wyjaśnia jej ideę: Boli mnie, że w kraju są takie głębokie podziały. Chcemy to zmienić. Nie przemocą i orężem, ale szacunkiem dla drugiego człowieka. Chciałbym, żeby dzięki Tour de Konsytuacja PL coś wreszcie pękło.

Organizatorami jeleniogórskiego wydarzenia był KOD Jelenia Góra.

Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze
Tour de Konstytucja w Jeleniej Górze

Komentarze (15)

"Spieprzaj dziadu", cytując twojego brata, wybitnego lotczyka smoleńskiego, by nie zostal zapomniany.

Jest prawda i prawda Polaków.
Obie prawdy mają się do siebie nijak.

Z jednej strony pluć na komunę z drugiej korzystać pełnymi garściami z Lex Bierut.
Kali z "W pustyni i w puszczy", był mniej zakłamany.

Zerro Ziobro to dramatyczna mend@. Dramatyczne. Całe to ugrupowanie zerra Ziobry napawa mnie wstrętem. Sam fakt, że o takich mend@ch musimy w ogóle rozmawiać jest dziwny okrutny i odrażający. Dziwny jest ten świat... Konstytucja. Wolne Sądy! **** *** zawsze i wszędzie i na wieki wieków.

Ziobrowate "zero" wraz z wierze Godzillą , w zmowie i porozumieniu wraz z innymi podporzadkowanymi im spiskowcami , podjeli w Polsce dzialania jak nieprzyjcielska kacapska agentura i zniszczyli nie tylko niezaleznosc prokuratorska oraz prokuratury jako organu niezaleznego od politykow , ale zniszczyli i podporzadkowali sobie caly polski wymiar sprawiedliwosci .
Teraz ci bezczelni ludzie maja czelnosc grozic i domagac sie , aby nikt nie odwazyl sie napisac o tym nawet marnego krytycznego slowa .
W pis-du z PISLAMEM !
Wolne i niezalezne Sądy !
***** *** zawsze i wszedzie , gdzie tylko sie da , kazdego dnia ***** *** ,
taki jest dzisiaj moralny nakaz oraz PATRIOTYCZNY OBOWIAZEK KAZDEGO
uczciwego i przyzwoitego czlowieka .

"premier rządu PiS Mateusz Morawiecki 'rusza w Polskę' promować pisowski 'Nowy Ład'. Na zdjęciu: okolicznościowy busik - podczas konferencji prasowej przed KPRM. Warszawa, 2 czerwca 2021"

Samochód marki Volkswagen (jej utworzenie promował sam Adolf Hitlet.), wyprodukowany w Niemczech i jeszcze z silnikiem Diesla! A gdzie milion aut elektrycznych? Dla wizerunku przez tych 6 lat chociaż 1 sztuke mogli wystrugać. Z drewna nawet (ekologiczną).
Słabo to wygląda...

W PIS-ie się wszystko chyli. Jak wieża w Piz(s)ie.

Nic sie nie chyli jak ty....

O i TW Kazimierz P. nadal aktywny. Na emeryturce ma dużo czasu wolnego, Wiedziałem ,że tak będzie ten czas wykorzystywał....

Wiec partyjny niezawisłych polityków w togach. # wypierdalać
Bez takich usłużnych sędziów nie byłoby rabunku kamienic.

Mocherowe berety czy jak to było??? Aaa schowaj babci dowód.

Tak, była mowa o możliwości zmiany Konstytucji. Sam sugerowałem rozpisanie konsultacji społecznych w tej sprawie. Bowiem obecna Ustawa Zasadnicza nie przystaje już do obecnej rzeczywistości. To po pierwsze. Po drugie, jak już publicznie powiedziałem na tym spotkaniu, to obecna Konstytucja została uchwalona z naruszeniem obowiązującej w 1997 roku ustawowej procedury uchwalania Ustawy Zasadniczej. Były Marszałek Sejmu Józef Zych nie wykonał bowiem obowiązku podania do publicznej wiadomości projektu Konstytucji uchwalonego w drugim czytaniu. By każdy uprawniony obywatel Polski, mógł się odnieść do tego projektu - zgłaszając własne uwagi i pr0pozycje - w myśl obowiązującego wówczas art. 86 Konstytucji PRL. Marszałek Sejmu Józef Zych podał do publicznej wiadomości tekst uchwalonej już Konstytucji. Co uczynił w dniu 22 marca 1997 roku, a więc jeszcze przed jej uchwaleniem. Na co dowodem jest list wysłany do Redaktora Naczelnego Super Expressu z tą datą, a opublikowany w dodatku do tej gazety z dnia 9 kwietnia 1997 r.A więc już po uchwaleniu Konstytucji w dniu 2 kwietnia 1997 r. Co w konsekwencji uniemożliwiło zrealizowanie uprawnień obywateli w tej sprawie. Dowód na to został przekazany bezpośrednio sędziemu Igorowi Tuly. Wobec powyższego nie można powiedzieć, że to jest nasza Konstytucja. Co w konsekwencji stanowi podstawę do rozpisania konsultacji społecznych, na temat tego, co winna w sobie zawierać Nowa Ustawa Zasadnicza ?

Nienawidzę MOTŁOCHU, który popiera wciąż te brunatne socjalistyczne pisbolszewivkie kanalie.

NIENAWIDZĘ, GARDZĘ, BRZYDZĘ SIĘ NIM!!

Mowa nienawiści?

Nie, to tylko odwzajemnienie.

Stary oślizgły wór żółci Jarosław Kaczyński podzielił nas na Tutsi i Hutu na pokolenia.

Niech będzie przeklęty on i każdy kolaborant tego plugawego, zaplutego, załganego dziada!

Godzina spotkania była trochę wczesna, bylibyśmy we dwie osoby, ale najwcześniej mogliśmy dotrzeć o 18 (praca). Szacunek za inicjatywę i walkę o zachowanie standardów państwa prawa. Powodzenia! Dobro zwycięży.

Czerwona Kotlina!

Sześć razy w Sądzie źle mnie potraktowali: Legnica pan Sędzia mówi ale nie napisał pan zażalenie, ale z treści to wynika ,ale pan się nie podpisał, ale w nagłówku są moje dane, a tu na dole parafka. Odrzucam zażalenie- ......
Następnie trzy osobowy skład Sędziowski brak przyczyny zewnętrznej - zmienili trzecią zasadę dynamiki Newtona.
Ten pan mnie poszarpał, - prokurator wypychał brzuchem, Sędzia skończyłam rozprawę, ależ Wysoki Sądzie, to przecież kłamstwo, skończyłam zaraz zawołam straż sądową by pana wyprosili.
Sąd rozpatruję sprawę, tego pana nie znam piszę facet ja mówię wskazuję na mapie 6 pkt gdzie się spotykaliśmy, - Sąd umarzam sprawę.
Jestem pełnomocnikiem kogoś z rodziny, no i sprawa jest prosta, natomiast Sędzia do mnie proszę od dowód pokrzywdzonego, - nie mam. Kogo zatem bronić panowie sędziowie. Konstytucja jest dla kogo?