To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czy wiesz po co są żółte naklejki na przejazdach kolejowych?

Czy wiesz po co są żółte naklejki na przejazdach kolejowych?

Dodatkowe działania na przejazdach przeprowadząją w wakacyjne piątki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Kolejarze przypomninają,  że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii. Rozsądek oraz korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie.

W ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd apelujemy do kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa. Od trzech lat służą kierowcom umieszczone na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami , które mogą uratować życie. Każdy powinien je znać, gdyż rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach. – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przyczyny wypadków

Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii. Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. w porównaniu z 2019 r. o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych.

W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne. Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują o przestrzeganie przepisów podczas przekraczania torów i o „słuchanie głosu rozsądku”. 

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie.

Naklejki umieszczone na przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

„Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd.Akcje pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei odbyły się na przejazdach m.in. w Gdańsku, Rzeszowie, Wrocławiu, Olsztynie, Nowej Iwicznej i Zielonej Górze, Legnicy.