To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wyjątkowe fotografie Jerzego Wiklendta

Wyjątkowe fotografie Jerzego Wiklendta

Wystawę fotografii Jerzego Wiklendta, na którą zaprasza Galeria SKENE, tworzą dzieła zakupione do kolekcji jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych z inicjatywy członków stowarzyszenia Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, dzięki zaangażowaniu Miasta Jelenia Góra, przedsiębiorstwa Jelenia Plast i licznej grupie osób prywatnych. Od najbliższego wtorku, 20 czerwca, przez dziesięć dni będziemy mogli oglądać je w Galerii SKENE. Będzie to ostania wystawa, kończąca blisko sześcioletnią działalność galerii usytuowanej w hallu Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Wtorkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00.

Jerzy Wiklendt, z wykształcenia architekt, od początku swojej fotograficznej działalności związany jest z Wrocławiem i Jelenią Górą. Jego niepublikowane wcześniej zdjęcia centrum miasta z roku 1958 oglądaliśmy przed ośmiu laty w Książnicy Karkonoskiej i w BWA. W tym roku w 60. rocznicę twórczości artystycznej Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, przygotowało wystawę „Jerzy Wiklendt. Fotografie znane i nieznane".
Z jego zdjęć odczytujemy, co myśli o świecie, jaki ma stosunek do zjawisk społecznych, kulturowych oraz politycznych. Jest emocjonalny i refleksyjny jednocześnie, przy tym niesłychanie wrażliwy. Istotne jest również to, że fotografując, Wiklendt zajmuje stanowisko, ale nie jest ono widzowi narzucane.
- Dorobek Jerzego Wiklendta jest niezwykle cenny i powinien być dostępny kolejnym pokoleniom. To jeden z najciekawszych dolnośląskich artystów, nestor fotografii - przekonuje prezes Jeleniogórskiej Strefy Fotografii Dariusz Goetze.
Jerzy Wiklendt - artysta fotografik, członek ZPAF - od 1978 roku jest mieszkańcem Jeleniej Góry. W 1968 roku otrzymał tytuł ARTIST FIAP(AFIAP). Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw międzynarodowych (w tym FIAP) oraz krajowych, w tym we wszystkich prezentacjach Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej, wystawach dorocznych i okolicznościowych O.D. ZPAF i JTF. - otrzymując nagrody, medale i dyplomy. Ma stronę autorską w „Photographers Encyklopedia International”, wydaną przez „Editions Camera Obscura” w Genewie (1985 r.). Jego prace znajdują się w muzeach Wrocławia, Majdanku i Jeleniej Góry oraz w zbiorach prywatnych.

Jerzy Wiklendt - zaproszenie.jpg