To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wojenna "Pustka" Grzędzińskiego w Galerii Skene

Wojenna "Pustka" Grzędzińskiego w Galerii Skene

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galerii Skene na wystawę fotografii Wojciecha Grzędzińskiego zatytułowaną „Pustka”. Wernisaż w piątek, 20 listopada, o godz. 17.00. Godzinę później spotkanie z autorem w Sali Konferencyjnej Teatru im. C.K. Norwida.

„Pustka” to subiektywny obraz życia żołnierzy podczas misji wojskowych, składający się z barwnych i czarno-białych fotografii. Zdjęcia powstawały podczas patroli i czasu wolnego bohaterów.
Fotografie zrobione poza murami bazy pokazują nienaturalność codzienności żołnierzy i świat, którego żołnierz na misji praktycznie nie ma możliwości dotknąć. Obrazy uzyskane z użyciem pozornie niepasujących do siebie technik rozkładają na kawałki bazę i jej mieszkańców, tworząc spójny obraz niejednorodnej wojny.
Wojciech Grzędziński pracował jako fotoreporter wojenny m.in. w Libanie, Gruzji, Sudanie Południowym i Afganistanie. W 2009 został laureatem konkursu World Press Photo, w którym uhonorowano jego zdjęcia wykonane podczas wojny w Osetii Południowej. Od lutego 2011 r. do sierpnia 2015 był szefem fotografów Kancelarii Prezydenta RP i zarazem osobistym fotografem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego wystawa prezentowana będzie w jeleniogórskiej Galerii Skene do 8 stycznia 2016 r. 

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich" z 22 grudnia 2015r.