To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wlastimil Hofman zaprasza na spacer

Wlastimil Hofman zaprasza na spacer

Szklarska Poręba nie miała wybitniejszej postaci w swej powojennej historii, niż malarz Wlastimil Hofman. Artysta zamieszkał tu w 1947 roku ze swoją żoną Adą i żył aż do śmierci w 1970 roku. Do dziś w mieście pod Szrenicą jest wiele śladów jego pobytu i twórczości, a najcenniejszymi, poza obrazami, są żywe wspomnienia mieszkańców, którzy znali „pana profesora”, bywali u niego w domu, byli jego modelami.
W miniony piątek, 21 września, przy Esplanadzie odsłonięto ścieżkę dydaktyczną „Śladami Wlastimila Hofmana” i było to zwieńczenie obchodów roku artysty w Szklarskiej Porębie.

Szlak długości około 12 kilometrów wiedzie przez miasto i prowadzi zwiedzających po miejscach związanych z Wlastimilem Hofmanem. Dziesięć przystanków oznaczonych jest okazałymi blejtramami umieszczonymi na ogromnych sztalugach. Na każdym znajduje się reprodukcja jednego z obrazów mistrza oraz informacja w czterech językach o danym miejscu. Szlak w terenie oznakowany jest dwoma piktogramami z symbolem pędzelka.

Ścieżka wiedzie nas do dwóch kościołów, gdzie wiszą obrazy mistrza. Obok galerii fotografii artystycznej Jana i Janiny Korpalów, którzy przyjaźnili się z malarzem, a także obok szkoły podstawowej noszącej imię artysty. Esplanada także jest na trasie spaceru, bo to tutaj Ada Hofman urządziła mężowi pierwszą wystawę prac, wieszając obrazy na sznurku i mocując płótna klamerkami. Podążający śladami Wlastimila Hofmana trafią też w pobliże stacji Szklarska Poręba Średnia, skąd rozciąga się piękny widok na Karkonosze. Tu jednak zobaczą pustą sztalugę.

- Chcemy, by ci, którzy współcześnie zajmują się sztukami plastycznymi mogli w tym miejscu namalować swój obraz. Widok stąd jest piękny, ale niekoniecznie musi to być pejzaż. Liczymy na kreatywność zainteresowanych, a sztaluga jest do ich dyspozycji – mówi Marlena Grochowska z referatu promocji miasta w Szklarskiej Porębie, koordynatorka projektu.

Miasto wydało mini przewodnik po szlaku, który dostępny jest nieodpłatnie. Znakomicie ułatwi on i uprzyjemni wędrówkę artystyczną ścieżką. A poprowadzi ona też do Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, obok cmentarza komunalnego, gdzie Wlastimil Hofman i jego żona są pochowani oraz do Wlastimilówki, czyli domu artysty, który bardzo chętnie odwiedzany jest przez turystów. Tu czas się zatrzymał, a zwiedzający mają wrażenie, że gospodarz wyszedł na chwilę i zaraz wróci. Na trasie zwiedzających znajdzie się też Muzeum Ziemi Juna, w którym Hofmanowie zatrzymali się pierwszy raz, gdy trafili do Szklarskiej Poręby w 1947 roku.
Cennymi pamiątkami dokumentującymi obchody roku Wlastimila Hofmana pod Szrenicą jest książka zatytułowana „W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki” oraz film dokumentalny autorstwa Gabrieli Stefanowicz, w którym znalazły się wspomnienia mieszkańców.

Podczas piątkowej uroczystość otwarcia artystycznego szlaku goście częstowali się kompotem rabarbarowym i ciastem z owocami. Takimi wiktuałami podejmowała gości „profesora” również Ada Hofman.

osh (1).jpg
osh (2).jpg
osh (3).jpg
osh (4).jpg
osh (5).jpg
osh (6).jpg
osh (7).jpg
osh (8).jpg
osh (9).jpg
osh (11).jpg
osh (12).jpg
osh (13).jpg
osh (14).jpg
osh (15).jpg
osh (16).jpg
osh (17).jpg
osh (18).jpg
osh (20).jpg
osh (21).jpg
osh (22).jpg
osh (23).jpg
osh (24).jpg
osh (25).jpg
osh (26).jpg
osh (27).jpg
osh (28).jpg
osh (29).jpg
osh (30).jpg
osh (31).jpg
osh (33).jpg
osh (34).jpg
osh (35).jpg
osh (36).jpg
osh (37).jpg
osh (38).jpg
osh (39).jpg
osh (40).jpg
osh (41).jpg
osh (42).jpg
osh (44).jpg
osh (45).jpg
osh (46).jpg
osh (47).jpg
osh (48).jpg
osh (49).jpg
osh (50).jpg
osh (51).jpg
osh (52).jpg
osh (53).jpg
osh (54).jpg