To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galeria w plenerze, czyli Śladami Wlastimila Hofmana

Galeria w plenerze, czyli Śladami Wlastimila Hofmana

Gospodarze miasta pod Szrenicą zapraszają na uroczyste otwarcie nowego szlaku tematycznego Śladami Wlastimila Hofmana. Wydarzenie odbędzie się w Rodzinnym Parku Rozrywki ESPLANADA przy ul. Władysława Grabskiego 5a w Szklarskiej Porębie 21 września 2018 r. o godz. 12.00. W programie m.in. prezentacja ciekawego szlaku i projekcja filmu o Roku Hofmanowskim.

Wlastimil Hofman przez znaczną część swego życia związany był ze Szklarską Porębą. Wybitny artysta namalował pod Szrenicą setki portretów, obrazów religijnych i pejzaży. Należna mu pamięć utrwalana była bogatym cyklem wydarzeń kulturalnych realizowanych przez cały rok 2017. Ten płodny artysta pozostawił po sobie w mieście wiele śladów. Oczywiście najważniejszymi są jego dzieła, rozsiane w domach mieszkańców, kościołach, a nawet galeriach. Także obiekty i miejsca przybliżające tę nietuzinkową osobę. Plenerowa galeria na szlaku Śladami Wlastimila Hofmana to nowa, nietuzinkowa atrakcja kulturalna nie tylko dla turystów.

Śladami Wlastimila Hofmana pójść możemy po 12-kilometrowej ścieżce dydaktycznej. Spacer trasą z siedmioma punktami, na których wystawione są prace artysty, dostarczy nie tylko wrażeń wizualnych. Będzie także wycieczką poprzez malownicze zakątki Szklarskiej Poręby, przybliży zabytki, poszerzy wiedzę. Każdy przystanek nawiązuje do szklarskoporębskiego życiorysu malarza: jest pośród nich Wlastimilówka, w której przez lata mieszkał i tworzył, jest Rodzinny Park ESPLANADA, gdzie żona artysty po raz pierwszy w Szklarskiej Porębie wystawiła prace Hofmana, są też kościoły obdarowane świętymi obrazami.

Niespodzianką jest ósma sztaluga – to zachęta dla artysty, niekoniecznie profesjonalnego. Na niej może znaleźć się dzieło każdego, kto ma pomysł i potrafi namalować obraz godny kolekcji malowideł Pana Wlastimila.

Ścieżka dydaktyczna Śladami Wlastimila Hofmana to kolejny, inspirujący do aktywnych wędrówek szlak tematyczny w Szklarskiej Porębie. Niesłabnącą popularnością cieszą się Magiczny szlak Ducha Gór i Szlak Waloński, więc z pewnością też pierwszy malarski, ku pamięci malarza przypadającego do wielu gustów, będzie uczęszczany. Skorzystają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy, bowiem wciąż żyją ci, co Wlastimila Hoffmana - sąsiada pamiętają. 

Szlak Hofmana - Esplanada.jpg
Szlak Hofmana - Wlastimilówka.jpg
Szlak Hofmana.jpg
Szlak Hofmana - mapa.png
Otwarcie Szlaku Hofmana.png

Komentarze (1)

Piękna sprawa z tym Hofmanem