To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wieczór ku pamięci Henryka Tomaszewskiego

Wieczór ku pamięci Henryka Tomaszewskiego

Setne urodziny twórcy Pantomimy Wrocławskiej obchodzono wczoraj (18 listopada) w Osiedlowym Domu Kultury w Jeleniej Górze, na wieczorze przygotowanym przez Urszulę Jonkisz, artystkę, która w Karpaczu od 17 lat organizuje rocznice urodzin artysty. W tym roku świętowanie przeniosła do Jeleniej Góry z powodu postawy radnych Karpacza.

Na wieczorze z cyklu ars poetica  „Urodziny Henryka i ja” wspominano twórczość Henryka Tomaszewskiego i jego jeleniogórskie realizacje przedstawień w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida i w Zdrojowym Teatrze Animacji. - Był skromny, uprzejmy i pogodny – przypominała jego postać Urszula Liksztet, która miała możliwość obserwowania Tomaszewskiego podczas pracy. Podkreślała ogromną wiedzę artysty na temat historii sztuki, filozofii i historii teatru i jego wkład w rozwój pantomimy. W Karpaczu w Miejskim Muzeum Zabawek można podziwiać zabawki z kolekcji Henryka Tomaszewskiego. Do eksponatów nawiązywały wiersze Urszuli Jonkisz oraz wspomnienia zebranych, którzy opowiadali o swoich zabawkach z dzieciństwa. Wspomnieniami podzielili się także członkowie Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Opowiadania związane z dzieciństwem przeczytali Maria Suchecka i Jerzy Łukosz. Urszula Jonkisz zadbała o plastyczną oprawę wieczoru, prezentując lalki ze swojej kolekcji. Zbiór inspirowany jest kolekcją Henryka Tomaszewskiego. Powstała przeogromna kolekcja zabawek niechcianych, podarowanych, porzucanych, którym pani Urszula szyje oryginalne stroje. Lalki można podziwiać w jej „Domu Lalki Adoptowanej" w Karpaczu.

Dlaczego setne urodziny Henryka Tomaszewskiego świętowano w Jeleniej Górze, a nie w Karpaczu oraz o sporze, jaki toczy się pod Śnieżką wokół tego artysty przeczytacie w „Nowinach Jeleniogórskich” z 19 listopada.

urodziny H.Tomaszewskiego (2).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (6).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (8).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (10).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (12).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (16).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (18).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (20).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (22).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (24).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (26).jpg
urodziny H.Tomaszewskiego (28).jpg

Komentarze (8)

Radni, bezradni. Ci sami oszołomy co nie jednemu kładli kłody pod nogi. Ten co miał drezyny i walczył o kolej też mu ci radni życie zatruwali. Teraz te oszołomy będą pouczać kto był komunistą gdy tam, co siedzą teraz na tych stołkach też nie są oni niby tacy cacy. Patologia zapanowała w Karpaczu na całego? Znając życie i ich chore pomysły to teraz rozwalą te zabawki i zlikwidują te muzeum, w końcu już się odważyli by zmieniać historię i z zmarłego człowieka robić wielkim komunistą.

Przepraszam, ale co ta pani ma na głowie? A może to jakiś mistrz fotoszopa zadziałał?

Ta pani ma trociny w głowie, niczym te lalki kapusia SB Tomaszewskiego

Myślę, że wracając ze szkoły musiałeś się uderzyć tornistrem w głowę. Idź i odpocznij, a potem zabierz się za lekcje. Pierwsza klasa podstawówki to nie przelewki.

To ten gość z którego wykształceniem nie ma pracy w tym kraju. Ma dużo czasu żeby spiskować i ryć.

Zapamiętaj sobie, że ten człowiek już nie żyje, a o zmarłych źle się nie mówi. Odczep się od Henryka Tomaszewskiego!!!!!

nie jestem pewny czy dobrze kumam ale nie zauważyłem
ani jednego tytułu dzieł autora w artykułach z okazji rocznicy. Może lepiej by było gdyby pokazać jakiś spektakl ...może są nagrania.Może jakiś teatr spróbowałby zrobić replikę któregoś ze spektakli.
Chyba trzeba by wspomnieć takie utwory jak SPÓR czy RYCERZE KRÓLA ARTURA /być może przekręciłem tytuł,jeżeli tak to przepraszam/ . Wystawione w teatrze jeleniogórskim spektakle powaliły publiczność.
Zarówno beatyfikowanie autora jak i tarzanie go w pierzu jako kapusia etc.etc. jest żałosne.Świadczy o tym,że system upodlający ludzi ma się nadal dobrze i działa.
Nie ma co się dziwić.Dzisiaj damy które miały w szkole same piątki myślą , że są wielkimi artystkami, a w galeriach Śtuki wysokiej często "Ludzie bez talentu...ludziom bez wyobrażni"

Próbowałem zrozumieć twoją wypowiedź. Poległem.