To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wesele w Sobieszowie to już!

Wesele w Sobieszowie to już!

Od 20 do 24 maja w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie trwać będzie VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Tradycja Inspiruje. Ceremonie weselne.

W tym roku program imprezy zbudowany jest wokół zwyczajów i obrzędów związanych z ceremonią zaślubin, które przeniknęły i są obecne we współcześnie organizowanych uroczystościach weselnych. Dzięki prezentacji ceremonii zaślubin i wesel przez grupy folklorystyczne z Polski i Czech, poznamy podobieństwa między czeskimi i polskimi zwyczajami i obrzędami ludowej tradycji weselnej. Przekonamy się również, jak wiele zwyczajów kultury ludowej nadal funkcjonuje i jak wiele współcześnie organizowanych uroczystości czerpie z tradycji naszych przodków.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru jest działaniem, które na trwałe wpisało się już zarówno w kalendarz imprez Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, jak i świadomość odbiorców po polskiej i czeskiej stronie granicy. Festiwal co roku wnosi swój wkład w rozwój kontaktów transgranicznych, stwarza możliwość podjęcia współpracy w dziedzinie tradycji folklorystycznych, ale przede wszystkim pomaga znosić granice tkwiące w świadomości ludzi, których dzielą nie tylko góry, ale również mentalne bariery.

Program wydarzeń:
16 marca - 18 maja - „Młoda para w regionalnym stroju ludowym”
- konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 12 lat.
20 maja (środa), godz. 17.00 - otwarcie wystawy prezentującej ludowe obrzędy weselne: „Ludowa - tradycja – weselna - ceremonie”.
Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. przedwojenne, czarno-białe fotografie z lat 1910-1939 z zasobów Archiwum Narodowego, ukazujące ludowe obrzędy weselne: błogosławieństwo, wywianowanie panny młodej przez rodziców, przystrajanie, powitanie nowożeńców chlebem i solą, obrzęd toczenia chleba oraz regionalne stroje weselne.
Wstęp bezpłatny. Wystawa czynna do 31 maja od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00
21 maja (czwartek), godz. 9.00-13.00 - warsztaty tańca weselnego dla przedszkolaków prowadzone przez Agatę Kazimierczak.
Zajęcia z tańca weselnego prowadzone przez Agatę Kazimierczak – tancerkę, studentkę II roku Pedagogiki Tańca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Podczas warsztatów najmłodsi nauczą się kroków do tańców takich, jak oberek, polka, polonez, zdobędą wiedzę dotyczącą tradycji i obrzędów weselnych, zarówno wiejskich, jak i dworskich.
23 maja (sobota), godz. 13.00-16.00 - warsztaty tańca korowodowego - „Nadepnięcie własnego ogona - w trzech krokach” prowadzone przez Jacka i Alicję Hałas, połączone z koncertem tradycyjnej muzyki ludowej.
Jacek i Alicja Hałas są wysokiej klasy specjalistami zajmującymi się rdzenną kulturą ludową. Jest to duet wytrawnych artystów, od lat badający najciekawsze i najbardziej archaiczne formy tańca, muzyki i rzemiosła.
Tańce w parach - których polską specyfiką i wyróżnikiem jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu tarantelli - pozwalały poznać i okiełznać emocje związane z płcią, seksem i cielesną bliskością. Spróbujemy wirowania w różnych tempach - kujawiak, oberek, polka, wiwat, a także do innych – niewirowych - tańców w parach: zilk, czardasz czadecki, hojna (krakowiak), buruianka.
Tańce i gry taneczne w trójkach, czwórkach, gromadach nie bez kozery stanowiły niegdyś podstawę zabaw dziecięcych, ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie. Poznamy różne formy tych zabaw – od korowodów parowych (chodzony, ojra, kedoj, polka żydówka) przez trójkąty (baran, czapnik), przeciwtańce (przepiórka, bulgariaska), do zabaw grupowych (krzyżak, klepany, wirujący krąg). Warsztaty prowadzone są przez Jacka Hałasa przy żywej, ręcznie wykonywanej muzyce Kapeli Hałasów.
23 maja (sobota), godz. 16.00-19.00 - wykład i warsztaty dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych, prowadzone przez Ewę Grochowską.
Warsztaty i wykład prowadzone przez Ewę Grochowską dotyczące tradycyjnych śpiewów obrzędowych. Ewa Grochowska prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej. Opracowała autorską metodę pracy nad śpiewem tradycyjnym, warsztaty głosowe w tym zakresie prowadzi samodzielnie od 2004 r., swoje umiejętności w tej dziedzinie doskonaliła pod kierunkiem najlepszych specjalistów – praktyków śpiewu tradycyjnego Polski i Europy Środkowo - Wschodniej.
24 maja (niedziela), godz. 12.00-18.00 - Gala finałowa:
Występy zespołów folklorystycznych z Polski (Zespół Pieśni i Tańca Jubilat, Wojcieszowianki) i Czech (Mała Jizerka), koncert śpiewu tradycyjnego w wykonaniu Ewy Grochowskiej z zespołem, polsko-czeskie warsztaty rękodzieła weselnego, podczas których wykonać będzie można biżuterię szklaną,pomalować drewniane kwiaty i ozdobić słodkie pierniczki, rozstrzygnięcie konkursu „Młoda para w regionalnym stroju ludowym” i wręczenie nagród, wielki kiermasz rękodzieła artystycznego (biżuteria szklana i ceramiczna, decupage, soutage, biżuteria z filcu, ręcznie wykonane misie, lalki, świece ręcznie robione, ziołowe syropy, ręcznie malowane torby, pierniczki, deski drewniane, tkane smycze i wiele innych). Uroczyste otwarcie gali finałowej odbędzie się o godz. 14.30.

Uwaga! Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy grup zorganizowanych w sekretariacie MDK „Muflon” od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, tel. 75 755 37 70. 

 

Komentarze (1)

super impreza, można zobaczyć wiele ciekawych tradycji weselnych np. zabaw i przenieść je na współczesny grunt wesel :)koncerty, jarmark, warsztaty, wystawa starych fotografii, noi jak zawsze coś na ząb swojskiego