To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ważny okres dla cietrzewi - KPN uświadamia turystów

Ważny okres dla cietrzewi - KPN uświadamia turystów

Przez długi majowy weekend do 5 maja przy wejściach na szlaki karkonoskie spotkacie wolontariuszy i pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego. Będą ostrzegać turystów przed wejściem na zamknięte trasy i tłumaczyć, dlaczego to tak ważne dla cietrzewi i sokołów wędrownych.

Akcja informacyjna na temat ochrony cietrzewia i sokoła wędrownego prowadzona będzie do 5 maja.

W związku z zamkniętymi trasami z uwagi na okres godowy cietrzewi, wolontariusze i pracownicy KPN pomagają turystom zaplanować alternatywną trasę wędrówek. Podkreślają, że ich świadome i odpowiedzialne decyzje wspierają pracę przyrodników na rzecz ochrony karkonoskiej przyrody.

- Przesilenie wiosenne jest bardzo trudnym i ważnym okresem dla naszych podopiecznych - wyjaśniają pracownicy KPN. W tym czasie cietrzewie i sokoły wędrowne wymagają spokoju i ciszy.

-Wszyscy nasi goście w tym okresie mogą nam pomóc podejmując odpowiedzialne decyzje- apelują przyrodnicy. Podkreślaja, że wybrane odcinki szlaków są niedostępne do zwiedzania tylko okresowo. Zawsze jest to dobry powód aby wrócić na karkonoskie szlaki jeszcze raz w bezpiecznej dla ochranianych ptaków porze. - Czasami wystarczy tylko jeden krok we właściwą stronę - „dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny.” - apelują do turystów pracownicy KPN.

Zamknięte szlaki

Z uwagi na okres godowy czyli toki cietrzewi zamknięte dla ruchu turystycznego zostały następujące odcinki szlaków:

a) szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone szlakiem czerwonym przez teren Republiki Czeskiej.

b) odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.

c) odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Odcinki te zostały oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia.