To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Tajemnicza Jelenia Góra

Warto czytać:  Tajemnicza Jelenia Góra

"W dawnych czasach wiele ważnych w dziejach zdarzeń dokonywało się pod drzewami. Drzewo było zawsze symbolem siły, mądrości, trwania. Czym jest żywot człowieka wobec życia drzewa?"

„Skarby drzewa” Małgorzaty Lutowskiej to powieść skierowana do dzieci i młodzieży, wciągnie w zabawę także osobę dorosłą. Wszak trójka bohaterów w celu przejścia kolejnego etapu gry, musi opuścić wirtualną rzeczywistość i wyruszyć w nieznane im do tej pory zakątki Jeleniej Góry. Poszukiwanie skarbu stało się dla autorki świetnym pretekstem do przybliżenia czytelnikom historii tego miasta. Na uwagę zasługują liczne opisy ciekawych miejsc i swoista precyzja w odtworzeniu szczegółów życia w zamierzchłej przeszłości.

Do książki dołączona jest płyta CD, na której uczniowie jeleniogórskich szkół biorących udział w projekcie „Moja Mała Ojczyzna” czytają wyróżnione w tekście książki fragmenty. Płyta zawiera również czarno-białe zdjęcia przedstawionych w powieści miejsc. Lektura tej powieści odmładza o kilkanaście lat i przenosi do Jeleniej Góry, w której wraz z nastoletnimi bohaterami poszukuje się tajemniczej Książęcej Szkatuły.

Poszukiwanie zaginionych skarbów to motyw często wykorzystywany przez autorów powieści dla dzieci i młodzieży. W erze szybkiego rozwoju technologicznego, terenowe poszukiwania skarbów zostały zastąpione przez komputerowe gry, dające jednak wyłącznie namiastkę prawdziwej przygody. Autorka „Skarbów drzewa” udowadnia, że by rozwijać młody, chłonny umysł, można połączyć nowoczesną technikę z tradycją.

Małgorzata Lutowska to urodzona w Cieplicach przewodniczka sudecka. Absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracuje jako nauczycielka niemieckiego. Autorka mieszka obecnie w Görlitz. „Skarby drzewa” to powieść stanowiąca element projektu „Moja Mała Ojczyzna”, którego celem jest wzbudzenie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej potrzeby poznania zamieszkiwanych przez nią okolic.

Będący rodzeństwem Daria i Marcel oraz ich kuzyn Kuba, który przyjechał z Opola, czekając na obiecane przez rodziców górskie wędrówki, umilają sobie wolny czas graniem w gry komputerowe. Pewnego dnia Daria po zakończeniu przez chłopców gry wciska przypadkową sekwencję klawiszy, która powoduje włączenie się nieznanego etapu gry. Gry, która co dwadzieścia cztery godziny wymusza na gimnazjalistach poszukiwanie odpowiednich haseł… na terenie Jeleniej Góry. Bohaterowie pragną bowiem zdobyć upragnioną nagrodę, czyli zaginioną na przełomie wieków Książęcą Szkatułę.