To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Szklarska Poręba w obrazach i wierszach

Warto czytać: Szklarska Poręba w obrazach i wierszach

Jan Sztaudynger nazwał go „Malarzem wewnętrznego blasku”. On sam o sobie mówił „Jestem malarzem myśli i przeżyć”. W Szklarskiej Porębie dobiega końca Rok Wlastimila Hofmana. Wydana z tej okazji książka „W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki” jest próbą ułożenia historii powojennego życia i twórczości artysty z katalogów jego wystaw, notatek prasowych, listów do przyjaciół, pamiętników, wierszy, strzępków opowieści zasłyszanych od ludzi, którzy sami lub których bliscy go znali, z jego sztuki zaludniającej kościoły i szklarskoporębskie domy.

Główny rozdział autorstwa Bożeny Danielskiej ukazuje postać malarza symbolisty na podstawie materiałów nieznanych oraz już publikowanych. Wiele informacji o życiu artysty dostarczyła korespondencja jego i jego żony udostępniona przez przyjaciół malarza i zbieraczy a także opowieści mieszkańców Szklarskiej Poręby. Rozdział uzupełnia bogaty materiał ilustracyjny – zdjęcia rodzinne Hofmanów oraz czarno-białe i barwne reprodukcje znanych i nieznanych obrazów malarza ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych.
Książka przedstawia także Wlastimila Hofmana jako człowieka poezji, w której, jak i w malarstwie dawał wyraz swemu wewnętrznemu, duchowemu światu. W jego wierszach Sandra Nejranowska odnajduje najbardziej intymne rozważania, odkrywa źródła twórczości, wielką miłość do żony, głęboką wiarę, szacunek do nowego „miejsca na ziemi”, które na początku było „niezrozumiałą ofiarą” by w końcu stać się „genialnym pustkowiem”.
Poznawanie twórczości Hofmana to ciągłe poszukiwanie jego niezliczonych obrazów, promocja jego sztuki, stąpanie po jego ścieżkach, gdzie szum rzeki Kamiennej splata się z widokiem na Śnieżne Kotły i Szrenicę. Obchody Roku Wlastimila Hofmana to wielka lekcja patriotyzmu. Na te aspekty rzucają światło Katarzyna Kułakowska, ks. Józef Frąca, Tomasz Frąc, Krzysztof Tęcza i Feliks Rosik w aneksach uzupełniających karty książki.
Autorzy książki zapraszają na spotkanie „W sprawie Hofmana”, które odbędzie się we wtorek, dniu 27 lutego 2018 r. o godz. 17.30, w Ośrodku Konferancyjno-Wypoczynkowym Politechniki Wrocławskiej „Radość” w Szklarskiej Porębie (ul. Muzealna 5) . Spotkanie uświetni poplenerowa wystawa „Artyści w hołdzie Hofmanowi”. Podczas spotkania będzie można nabyć promowaną książkę.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy egzemplarze książki „W Szklarskiej Porębie wszystkie drogi prowadzą do Wlastimilówki”. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 756424480 w poniedziałek, 26 lutego, po godz. 14.00. Warunkiem odbioru książki jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!  

Spotkanie w Sprawie Wlastimila Hofmana - ZAPROSZENIE.jpg

Komentarze (1)

Pojadę autobus gdzie