To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: O leczniczych skarbach natury

Warto czytać: O leczniczych skarbach natury

Zioła i ich lecznicze wykorzystanie to temat coraz głośniej dyskutowany. A zielarskie, czyli laboranckie tradycje Karkonoszy i Gór Izerskich, mimo że niegdyś tak rozsławiające nasze góry, wciąż pozostają nieco w ukryciu. Naprzeciw zainteresowaniu nimi wychodzi nowa publikacja Wydawnictwa Ad Rem „Laboranci u Ducha Gór”, autorstwa Przemysława Wiatera. Stanowi ona poniekąd kontynuację odkrywania tradycji kulturowych regionu, którymi autor zajął się w wydanej kilka lat temu książce „Walonowie u Ducha Gór”.  

Przemysław Wiater odsłania przed Czytelnikiem tajemnice pochodzenia, właściwości oraz użytkowania ziół występujących w naszych górach. Prezentuje je przy tym w szerokim kontekście kulturowym i historycznym, skupiając się także na ludowych przekonaniach dawnych mieszkańców Gór Olbrzymich, czy podając dawne przepisy na ziołowe medykamenty.
Informacje zawarte w książce czasem wzbudzają zdziwienie, czasem podziw, czasem uśmiech, gdy dowiadujemy się o wierzeniach na temat magiczności niektórych lekarstw czy ich poszczególnych składników. Pamiętajmy jednak, że wszystko dzieje się w Krainie Ducha Gór, w której cuda są przecież możliwe…
Książka ma charakter popularnonaukowy, napisana jest jednak z pasją, językiem lekkim i zrozumiałym także dla Czytelnika nieczującego się specjalistą w temacie. Zawiera również kolorowe ilustracje, ukazujące poszczególne rośliny lecznicze, miejsca ich występowania czy przedmioty używane do wyrobu ziołowych lekarstw. Po jej lekturze, spacer po karkonoskiej łące już nigdy nie będzie taki sam.
Publikacja jest dostępna od października 2017 roku w księgarni wydawnictwa Ad Rem: www.adrem.jgora.pl.

W piątek, 3 listopada, o godz. 17.00 w Pałacu w Bukowcu odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z Przemysławem Wiaterem, który zaprezentuje "Laborantów u Ducha Gór". 

Kolejne spotkanie poświęcone laborantom odbędzie się w piątek,10 listopada 2017 r.,o godz. 17.00  w pensjonacie "Nowa Królowa Karkonoszy" przy ul. Konstytucji 3 Maja 22 w Karpaczu. Spotkanie połączone zostanie z promocyjną sprzedażą książki "Laboranci u Ducha Gór. Dzieje ziołolecznictwa w Karkonoszach i Górach Izerskich", która w znacznej części dotyczy dziejów Karpacza, zwanego niegdyś "wsią aptekarzy".

Laboranci - okładka.jpg
Laboranci_w_Bukowcu.jpg