To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Mroczna historia dawnego Krzeszowa

Warto czytać: Mroczna historia dawnego Krzeszowa

Już 23 listopada premiera najnowszego kryminału retro "Imię Pani" Krzysztofa Koziołka. To trzynasta powieść w dorobku autora, który tym razem akcję książki osadził w przedwojennym Krzeszowie (Grüssau). Jakie tajemnice kryją klasztorne mury?

Jest 18 grudnia 1934 roku. Komisarz kryminalny Gustav Dewart wypoczywa w Grüssau (Krzeszowie), korzystając z gościny opata benedyktynów. Urlop ma mu pomóc w odzyskaniu sił nadwątlonych rodzinnym dramatem, ale pobyt wśród mnichów zaczyna go męczyć.

Żeby nie robić przykrości opatowi, policjant bierze udział w Dniu Światła, corocznej mszy odprawianej na pamiątkę odnalezienia cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej ukrytej przed husytami i odzyskanej w nadprzyrodzonych okolicznościach po 196 latach. Niemal zaraz po nabożeństwie jeden z mnichów zostaje znaleziony martwy w klasztornej toalecie. Kiedy opat prosi swego gościa o dyskretną pomoc, ten traktuje to jako uśmiech losu i odskocznię od monotonii.

Wkrótce mury opactwa stają się świadkami kolejnych zagadkowych zgonów. Gdy miejscowa policja uznaje je za nieszczęśliwe wypadki, Dewart postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że wkrótce przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z tajemniczym sprawcą, ale i własnymi lękami, przed którymi stara się uciec.

Więcej informacji o książce można znaleźć stronie internetowej http://imiepani.pl. Poniżej prezentujemy filmowy zwiastun powieści. Informacja o tym, jak zdobyć można egzemplarze „Imienia Pani” w „Nowinach Jeleniogórskich” z 21 listopada 2017 r. Zapraszamy do lektury!

Uwaga! 23 listopada 2017 o godz. 18.00 w Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich przy Bazylice Mniejszej w Krzeszowie odbędzie się otwarta dla publiczności oficjalna premiera książki "Imię Pani" z udziałem autora. Na początek spotkania zaplanowana jest krótka inscenizacja wprowadzająca w klimat powieści, potem zaś Krzysztof Koziołek opowie o procesie zbierania materiałów do książki oraz o pracy nad samą powieścią, będzie też odpowiadał na pytania zgromadzonych gości.
Organizatorami oficjalnej premiery krzeszowskiego kryminału, który ukazuje się nakładem Wydawnictwa Manufaktura Tekstów, są: Fundacja "Europejska Perła Baroku" w Krzeszowie oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra.

 

See video