Dagmar von Gersdorff, na tle wydarzeń w XIX-wiecznej Europie oraz dziejów Prus i Polski, opowiada o intrygach, politycznych kalkulacjach i źle pojętej racji stanu. Ujawnia także, na podstawie źródeł historycznych oraz dotychczas nieznanych pamiętników i listów, nowe szczegóły nieszczęśliwej miłości Elizy i Wilhelma.
Książę Wilhelm był nią zachwycony już od najmłodszych lat. Syn królowej Luizy i Fryderyka Wilhelma III Pruskiego bez pamięci zakochał się w Elizie, córce księcia Antoniego Radziwiłła. „Pełne blasku dni szczęścia” przeżywali, spotykając się w królewskich pałacach Berlina, Poczdamu i Śląska, w tym pałacach i ogrodach Kotliny Jeleniogórskiej. Litera „E” w pamiętniku Wilhelma była wyrazem jego uczucia, tęsknoty i nadziei. Cała Europa wiedziała o ich romansie i z niecierpliwością czekała na ślub. Wszelako ojciec Wilhelma nie wyraził zgody na ten związek i to nie księżniczka Eliza, lecz niekochana Augusta Sasko-Weimarska zasiadła na pruskim tronie. Jednak to podobizna Elizy stała na biurku Wilhelma, późniejszego cesarza Niemiec, aż do jego śmierci w 1888 roku.
Autorka książki, Dagmar von Gersdorff, to niemiecka pisarka, literaturoznawczyni, dziennikarka. Studiowała germanistykę i historię sztuki na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 1978 roku uzyskała tytuł doktora filozofii. Od 1964 roku pisze książki: najpierw dla dzieci, potem biograficzne o ciekawych postaciach z okresu Goethego. Od 1980 roku jest członkiem niemieckiego Związku Pisarzy oraz PEN Clubu. W 2005 roku w Polsce, nakładem wydawnictwa „Twój Styl” ukazała się jej książka "Matka Goethego".
Komentarze (1)
Dla zaślepionego miłosną żądzą męższczyzny : "Na całym świecie tylko ona " , a później ? A później bywa różnie .Jest druga i znowu :"Na całym świecie tylko ona " , itd , itd.