To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Kulisy karier

Warto czytać: Kulisy karier

4 listopada swoją premierę miała jedna z najbardziej oczekiwanych książek 2015 roku „Aktorki. Portrety” Łukasza Maciejewskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. To czternaście niezapomnianych spotkań z wielkimi diwami sceny i ekranu.

W rozmowach z Łukaszem Maciejewskim najwybitniejsze polskie aktorki - Jadwiga Barańska, Iga Cembrzyńska, Bożena Dykiel, Jolanta Fraszyńska, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Anna Radwan, Dorota Segda, Grażyna Szapołowska, Marzena Trybała, Małgorzata Zajączkowska, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska - zdradzają kulisy swojej kariery, dzielą się trzymanymi dotąd w tajemnicy wspomnieniami, szczerze opowiadają o wzlotach i upadkach.

Książka to zapis niepublikowanych wcześniej, wyjątkowych rozmów, jakie Łukasz Maciejewski przeprowadził z każdą z bohaterek. To także niezwykłe świadectwo siły i charyzmy wspaniałych, inspirujących kobiet, które wywalczyły sobie miejsce w zdominowanym przez mężczyzn świecie teatru i kina, i często okazują się o wiele bardziej intrygujące niż odgrywane przez nie bohaterki.

Klucze do ich intymnych światów znalazł niezwykły człowiek - Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor i współautor cenionych książek (Przygoda myśli, Aktorki. Spotkania, Wszystko jest lekko dziwne, Flirtując z życiem), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert PISF i telewizji HBO Europe oraz stały komentator Tygodnika kulturalnego w TVP Kultura. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”.

Autor rozmów tak pisze we wstępie do książki:
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do wydania książki „Aktorki. Spotkania", byłem przekonany, że tom trafi do wąskiego grona teatromanów czy miłośników kina. (...) „Aktorki" błyskawicznie stały się jednak bestsellerem, w ciągu zaledwie kilku miesięcy sprzedały się w gigantycznym, kilkudziesięciotysięcznym nakładzie. „Powinien pan napisać drugi tom" - słyszałem coraz częściej. Pomyślałem, że być może istotnie warto kontynuować ten pomysł, przecież wybitnymi nazwiskami aktorskimi spokojnie można by obdzielić jeszcze wiele książek. Byłem zdeterminowany, żeby z każdą z bohaterek porozmawiać osobiście, istotna była perspektywa prywatna - stąd powtarzające się niemal w każdym eseju pytania o dzieciństwo i młodość: dorastanie w powojennej Polsce, życie w PRL-u lub w czasie karnawału Solidarności. Gdy czułem, że mogę sobie na to pozwolić, pytałem o przyjaźnie, miłości albo o trudne wybory życiowe czy polityczne. (...)
„Aktorki. Portrety” są zbiorowym portretem kobiecej siły, talentu i niezależności. Setki ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych, oddanie pracy i poświęcenie. Pasja, która nadaje sens życiu. Każde spotkanie to osobna, czarująca opowieść.

Gwiazdy polskiego kina o książce

Połykam jedną historię po drugiej, jak kolejne części świetnego filmu w odcinkach. W każdej inna bohaterka, inne losy, inny sposób narracji, ale to jedna opowieść – która zagarnia mnie i nie wypuszcza do ostatniego swojego słowa. Danuta Stenka

Łukasz kocha artystów i jest dla nich czuły. Chciałabym, żeby ktoś tak o mnie kiedyś napisał, tak za mną biegał i tak mnie wspominał, jak Łukasz Maciejewski. Zazdroszczę bohaterkom. Bardzo. Iza Kuna