To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Historia pisana przy stole. Premiera w Otwartej Papierni

Warto czytać: Historia pisana przy stole. Premiera w Otwartej Papierni

„Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód” Anny Komsty to niezwykła książka autorki związanej z naszym regionem, wydana dzięki zbiórce na Polak Potrafi, pod patronatem m.in. Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Stanowi zbiór autentycznych, pasjonujących wspomnień zebranych podczas rozmów z mieszkańcami naszych stron.

Natłok myśli, wspomnień i poczucie, że z każdym rokiem zamieniają się ze spójnych obrazów w strzępy. Ci, którzy mieli być z nami zawsze, odchodzą. Ich sylwetki blakną w pamięci. Zabierają ze sobą rodzinne historie. Czas zaciera ślady życia. Zostają kresowe i przesiedleńcze powidoki. Jak utrwalić (nie)obecność?

Książka „Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód” to zapis wzruszających, osobistych narracji, łączących pokolenia. Opowiadają je ci, którzy jeszcze na Kresach żyli i wbrew własnej woli stali się przesiedleńcami. Słuchają ich dzieci, wnuki i prawnuki. Opowieści w książce są zazwyczaj oryginalnym zapisem tych rozmów i wspomnień. Często postrzępionych, przerywanych w pół zdania przez wzruszenie zaciskające gardło. Każda z tych historii jest wyjątkowa, poruszająca.

Stół opowiada. Stół krzyczy, płacze, milknie. Stół pełen rodzinnych specjałów. Stół pusty, oszroniony syberyjskim mrozem. Stół spalony w wojennej pożodze. Stół poniemiecki, (Nie)nasz.

Stół był świadkiem wzruszających, często trudnych, a nawet wstrząsających historii. Przebija się z nich wielkie pragnienie, aby żyć, aby być z bliskimi ludźmi. Wspólne siedzenie przy stole oswaja, skraca dystans, buduje relacje. Rodzinne posiłki to cenny, trwały, choć (nie)materialny znak miłości i szacunku. Wspólne jedzenie zbliża, jest nośnikiem tradycji i kultury. Pozwala pamiętać. Buduje tożsamość.

15 rodzinnych historii, zdjęcia z albumów i przepisy kulinarne, zapamiętane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nareszcie zapisane. Odtwarzanie tych smaków jest jak rozmowa z prababcią, z praprababcią,... Spotkajmy się przy jednym, rodzinnym stole. Ten stół jest gościnny, szczodry, i ma taką polską kresową zaletę: może pomieścić wszystkich – zachęca Anna Komsta.

13 kwietnia o godz. 18.30 w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze odbędzie się uroczysta premiera książki „Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód” z udziałem autorki. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie moderować będzie Gospodarz Otwartej Papierni Maciej Pierzchała. Wstęp wolny.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy promocyjne egzemplarze tej właśnie książki. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 2 kwietnia 2019 r. Zapraszamy do lektury!