To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Muzeum Karkonoskim „Tworzone światłem”

W Muzeum Karkonoskim „Tworzone światłem”

Rzeźby ze szkła Silvio Vigliaturo, wybitnego włoskiego artysty, który do perfekcji opanował technikę tworzenia rzeźb w szkle metodą fusingu, można oglądać od wczoraj (15 czerwca) w Muzeum Karkonoskim. - Czuć klimat południa, ciepło, słońce, kolory, luz – dzielili się pierwszymi wrażeniami zwiedzający.

Wystawa „Tworzone światłem” Silvio Vigliaturo prezentuje 23 rzeźby ze szkła i 8 prac malarskich. To pełne ekspresji światła i koloru kompozycje emanujące śródziemnomorską energią. W pracach artysty wyraźnie można rozpoznać wpływy historyczne mistrzów szkła weneckiego.

Każda z prac opowiada konkretną historię. Vigliaturo daje życie postaciom, tworząc sceny, których bohaterami są majestatyczne szklane rzeźby, które uczyniły go sławnym na świecie.

To nie są tylko piękne rzeźby. Artysta porusza w swoich pracach ważne dla niego tematy: macierzyństwo, anioły i diabły, oszustwo, generałowie i wojownicy, kochankowie, muzyka, ekologia. Uosobione w falistych szkłach o wysokości ponad dwóch metrów , przyciągają wzrok dzięki mistrzostwu artysty w tworzeniu jasnych kolorów, wykorzystaniu światła i barw.

Silvio Vigliaturo urodził się w Acri ( Cosenza ) w 1949 roku. Kiedy był jeszcze dzieckiem, przeniósł się do Chieri (Turyn), gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jest mistrzem glassfusion, a jego technika jest ceniona na arenie międzynarodowej i uważana za unikalną w swoim gatunku przez krytyków włoskich i zagranicznych. Jego prace, nazwane Homo Faber, są najpierw przemyślane, a następnie interpretowane i przetwarzane w rzeźby ze szkła.

Glass fusing

Technika polega na stapianiu  szkła i  łączenie ze sobą kawałków szkła w wysokiej temperaturze , zwykle w piecu . Zwykle odbywa się to w przybliżeniu między 700 stopni  a 820 stopni C. Może wahać się od klejenia przy niższych temperaturach, w których oddzielone części ze szkła sklejają się ze sobą, ale nadal zachowują swoje indywidualne kształty, do pełnego stapiania na wyższych, w których oddzielne elementy płynnie łączą się ze sobą.

W niedzielę (16 czerwca) o godz. 11.00 w Muzeum Karkonoskim Silvio Vigliaturo opowie o swoich pracach, ich tworzeniu i przesłaniu. Wstęp za darmo.

Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia.

wystawa (1).jpg
wystawa (3).jpg
wystawa (5).jpg
wystawa (7).jpg
wystawa (9).jpg
wystawa (11).jpg
wystawa (15).jpg
wystawa (17).jpg
wystawa (19).jpg
wystawa (21).jpg
wystawa (23).jpg
wystawa (25).jpg
wystawa (27).jpg
wystawa (29).jpg
wystawa (31).jpg
wystawa (33).jpg
wystawa (35).jpg
wystawa (37).jpg
wystawa (39).jpg
wystawa (41).jpg
wystawa (43).jpg
wystawa (45).jpg
wystawa (49).jpg
wystawa (53).jpg
wystawa (55).jpg
wystawa (63).jpg
wystawa (65).jpg
wystawa (67).jpg
wystawa (69).jpg
wystawa (71).jpg
wystawa (73).jpg
wystawa (75).jpg
wystawa (77).jpg
wystawa (81).jpg
wystawa (83).jpg
wystawa (87).jpg
Niedziela w Muzeum - SV.jpg