To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W filharmonii Rossini, Harvey i Dvoŕák

 Wspólnie z jeleniogórskimi filharmonikami wystąpi gitarzysta Krzysztof Pełech

Koncert symfoniczny zatytułowany "Mistrzowska muzyka" już najbliższy piątek, 16 marca, o godz. 19.00 w jeleniogórskiej filharmonii. W programie: Gioacchino Rossini - Uwertura do opery "Włoszka w Algierze", Richard Harvey - Concerto Antico na gitarę i orkiestrę, Anonín Dvoŕák - VI Symfonia D - dur op. 60. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Jako solista wystąpi gitarzysta Krzysztof Pełech (na zdjęciu). Koncert słowem poprowadzi Joanna Moryc.

Organizatorzy tradycyjnego spotkania z muzyką tak oto zachęcają do udziału w koncercie: Mistrz Gioacchino Rossini, twórca 39 oper, słynął z niezwykłych pomysłów kompozytorskich, poczucia humoru, a także prostoty i lekkości muzyki. Taka też jest Uwertura do opery "Włoszka w Algierze", melodyjna i jednocześnie pełna werwy oraz żaru. Richard Harvey, angielski muzyk i kompozytor, napisał niezwykłe Concerto Antico dla Johna Williamsa - swojego australijskiego przyjaciela i jednocześnie wirtuoza gitary klasycznej. Efektowna suita, składająca się z europejskich motywów tanecznych, miała na celu nie tylko uzupełnienie repertuaru gitarowego, ale także pokazanie doskonałej techniki i umiejętności wirtuozowskich muzyka. Twórczość Anonína Dvoŕáka ma swoje korzenie w ludowej tradycji, którą jego pierwszy nauczyciel kazał pilnie studiować, natomiast główną ideą kompozytora, było stworzenie prawdziwie narodowej muzyki. W VI Symfonii styl twórcy dojrzewa i krystalizuje się. Można w niej odnaleźć mistrzowskie połączenie inspiracji czeskim folklorem muzycznym i formy, wytyczonej przez Beethovena oraz Brahmsa.
Uwaga! Dla naszych czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na „Mistrzowską muzykę” w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w "Nowinach Jeleniogórskich" z 13 marca 2018 r. Zapraszamy!

Komentarze (2)

Ania podobny poznałem fajny chłopaki muzyki z pozdrawiam ok

Moje pracy to profesjonalne tajemnice sam królewski gwiazda i kosmos