To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Unikatowa wystawa w Muzeum Karkonoskim

Unikatowa wystawa w Muzeum Karkonoskim

Ekspozycja, którą od wczoraj (15 lutego) można oglądać w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim ma tytuł „Dopełnianie” . Idealnie oddaje on ideę wystawy. Szkło Małgorzaty Dajewskiej tak doskonale współgra z malarstwem Piotra Błażejewskiego, że trudno uwierzyć, że duet powstał przez przypadek a artyści tworzą niezależnie od siebie.

Na wczorajszym wernisażu artyści wspominali, jak doszło do współpracy.

- To było 10 lat temu podczas wystawy w Muzeum Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – relacjonowali. Tam zauważyli, że ich prace świetnie komponują się we wspólnym zestawieniu. Postanowili to kontynuować.

Nie wystawiają razem zbyt często, a już na pewno nie w tak dużej formie, jak w Muzeum Karkonoskim. Ale okazja do tak rozbudowanej wystawy jest szczególna. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 35-lecia pracy twórczej artystki i 45-lecia działalności Piotra Błażejewskiego.

Prezentuje osiemdziesiąt szklanych obiektów i osiemdziesiąt obrazów wypożyczonych z kolekcji muzealnych i od osób prywatnych (krajowych i zagranicznych), wśród których są prace znane z wcześniejszych wystaw i publikacji oraz zupełnie nowe, powstałe z myślą o jubileuszowej ekspozycji.

Twórcy od wielu lat łączą działalność artystyczną z pracą naukową i pedagogiczną na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Małgorzata Dajewska, pochodzi z Sosnowca, tworzy imponujące szklane rzeźby, którym nadaje opisowe, niemal literackie tytuły.

Piotr Błażejewski jest wybitnym przedstawicielem abstrakcji geometrycznej i konsekwentnie zgłębia i przekłada na język wizualny wszystkie jej aspekty.

Wystawę można będzie oglądać do 31 marca.

wystawa (1).jpg
wystawa (2).jpg
wystawa (3).jpg
wystawa (4).jpg
wystawa (5).jpg
wystawa (6).jpg
wystawa (7).jpg
wystawa (8).jpg
wystawa (9).jpg
wystawa (10).jpg
wystawa (11).jpg
wystawa (12).jpg
wystawa (13).jpg
wystawa (14).jpg
wystawa (15).jpg
wystawa (16).jpg
wystawa (17).jpg
wystawa (18).jpg
wystawa (19).jpg
wystawa (20).jpg
wystawa (21).jpg
wystawa (22).jpg
wystawa (23).jpg
wystawa (24).jpg
wystawa (25).jpg
wystawa (26).jpg
wystawa (27).jpg
wystawa (28).jpg

Komentarze (1)

Zdjecie 16...artysta zainspirował się paletą z cieniami do oczu.Zdjecie 20?...dziękuję za przypomnienie,że muszę kupić ściereczki do naczyń.najbardziej podoba mi się witraż...innego autora.