To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

UFO w Muzeum Karkonoskim

UFO w Muzeum Karkonoskim

Szesnastu artystów z Europy pokazuje swoje szklane dzieła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. UFO czyli... Unikat – Forma – Obiekt. Pod takim hasłem w październiku 2013 roku zaistniała we Wrocławiu druga edycja Europejskiego Festiwalu Szkła. Przez dwa tygodnie wiele się działo w temacie szkła. Główna wystawa festiwalu właśnie przywędrowała na miesiąc do Jeleniej Góry.

- Każdego roku prezentujemy prace 12 artystów z Europy i czterech z Polski – otwierał wystawę Kazimierz Pawlak z ASP we Wrocławiu – Staramy się pokazywać różne  techniki, różne sposoby podejścia do szkła, filozofie i emocje artystów.   
Organizatorami festiwalu we Wrocławiu są Anita Bialic z Galerii BB w Krakowie oraz Kazimierz Pawlak z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Kolejne edycje zaplanowano aż do roku 2016, kiedy   festiwal szkła ma być wydarzeniem Europejskiej Stolicy Kultury. Ideą festiwalu jest, aby unikaty mogli oglądać nie tylko mieszkańcy Wrocławia. Muzeum Karkonoskie gości festiwal po raz pierwszy, i jak zapewniają organizatorzy, na pewno nie ostatni.
Na wystawie w Muzeum Karkonoskim można podziwiać  szkło tworzone w technikach hutniczych, obiekty realizowane na zimno, wykonywane  w technikach tradycyjnych i eksperymentalnych.
- Światowe i europejskie szkło idzie w tych kierunkach i technikach, które pokazujemy na wystawie. Artyści korzystają z podobnych technik, ale każdy reprezentuje swój własny bardzo indywidualny świat – zaznaczył  profesor Kazimierz Pawlak.     
-W świecie szkła dzieje dzieje się naprawdę dużo ciekawych rzeczy. Pierwsze wrażenie z wystawy naprawdę bardzo dobre – szklane unikaty w Muzeum Karkonoskim z uwagą obserwowała Regina Włodarczyk-Puchała, mistrzyni szkła ze Szklarskiej Poręby.  
Więcej o samej wystawie w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie”. W Muzeum Karkonoskim ekspozycję UFO Unikat -Forma-Obiekt można oglądać przez najbliższy miesiąc.
 

DSC_0310.JPG
DSC_0261.JPG
DSC_0265.JPG
DSC_0269.JPG
DSC_0279.JPG
DSC_0284.JPG
DSC_0287.JPG
DSC_0288.JPG
DSC_0291.JPG
DSC_0295.JPG
DSC_0299.JPG
DSC_0303.JPG
DSC_0304.JPG
DSC_0305.JPG
DSC_0307.JPG