– Ta zapora to symbol tego terenu i symbol powiatu lwóweckiego – mówi Józef Stanisław Mrówka, starosta lwówecki. – Służy nam ona od stu lat, zarówno hydrologicznie, chroniąc przez przepływami zbyt dużej ilości wody, jak i turystycznie, rekreacyjnie a nawet zdrowotnie.
Burmistrz Wlenia Bogdan Mościcki przyznał, że zapora jest cudowną budowlą, wyjątkową w skali całego świata. - Wykonano ją z niezwykle trwałych materiałów, była to mrówcza praca – mówił.
W dzisiejszych obchodach uczestniczyli samorządowcy z gmin sąsiadujących z Zalewem Pilchowickim oraz gmin powiatu lwóweckiego. Była też wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która do niedawna była wicewojewodą dolnośląską. W krótkim przemówieniu przypomniała, że energia odnawialna jest bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Podkreśliła też walory turystyczne tego obiektu.
Dzisiaj odsłonięto tablicę pamiątkową, umieszczoną na zaporze. – To ku czci tych, którzy ją wybudowali, ale i tych, którzy do dzisiaj ją eksploatują – podkreślił starosta Mrówka.
Obchody stulecia pilchowickiej zapory rozpoczęły się już wczoraj konferencją naukową na ten temat a także otwarciem wystawy poświęconej historii obiektu. Jutro natomiast od godz. 9. w Pałacu Książęcym we Wleniu będzie trwał festyn, z kolej o godz. 10. w Nielestnie rozpocznie się spływ kajakowy po Bobrze.
Komentarze (14)
O zaporze napisał jakżeby inaczej - redaktor Rob:)
stroje powinny byc obowiazkowe dla wszystkich, lepiej by wygladalo.
No i oczywiscie ksadz ;-)) zero muzyki
Szacunek dla Pana Bogdana Mościckiego.Obyśmy mieli jak najprędzej takiego prezydenta jakim Burmistrzem jest Pan Mościcki -to żyło będzie się nam znacznie lepiej !!!!
Ani oni, ani ich przodkowie zapory nie budowali. Ani oni, ani ich przodkowie zapory nie remontowali. Za to z pompą, na zaporze,która nie im zawdzięcza swoje istnienie powiesili pamiątkową tablicę. Farsa i arogancja. Takie nowiny, tylko w jeleniogórskiej dolinie.
Gdyby nie solidność konstrukcji, co zostało napomniane w artykule mieli byśmy obraz zdewastowanego obiektu. Takie polskie podejście do wszystkiego, eksploatować nie wkładając złamanego grosza. Ale jak obiekt się broni, bo ktoś wybudował go z wyjątkową starannością i dbałością o detale tak bezczelnym jest podpinać się pod ciężką pracę innych robiąc takie śmieszne widowisko.
Ani oni, ani ich przodkowie zapory nie budowali. Ani oni, ani ich przodkowie zapory nie remontowali. Za to z pompą, na zaporze,która nie im zawdzięcza swoje istnienie powiesili pamiątkową tablicę. Farsa i arogancja. Takie nowiny, tylko w jeleniogórskiej dolinie.
PIĘKNA PANI BRUNETKA WIĘCEJ ZDJĘĆ !.
w dowód wdzięczności?? od kogo to widzę, ale dla kogo te dowody są adresowane?? :)
nie prawda bo była remontowana , w 1979 bodajże jak była powódz to robiono zastrzyki betonowe, zginał wtedy operator dzwigu który wpadł do wody.
Mościcki super burmistrzem???
Taki syf jak się dzieje w tej wiosce to tylko on mógł zrobić!!! Skąd wziął pieniądze na ugodę z gościem z jeleniej , któremu ziemię przekopali i tp łącza tam położyła? A burmistrz zezwolił na położenie kanalizy i bulił po cichutku !!! Kumotersto i syf!
A szkoła to kolejny dowód świetnego zarządzania! Dyrekcja dwuosobowa , ale jeden nauczyciel angielskiego. Pan , który był wyrzucany z innych szkół tam znalazł posadkę mimo sprzeciwów rodziców.
Pani z kuchni, która nie umie bloczka obiadowego wypisać i jest po kursie gotowania zostaje osobą prowadzącą sekretariat!!!??? No , ale jest koleżanką dyrekcji !
Tylko u nas w kraju takie cuda!
A zaporę jako przodkowie kogo? A podziękowania dla kogo , za co? A operator zginął - dlaczego to chyba jasne i nie polacy betonowe wstrzały robili - a przynajmniej nie płacili!