Tak informują o niej organizatorzy:
Wystawa przygotowana przez HAUS SCHLESIEN (Dom Śląski) w Königswinter pokazuje z wielu perspektyw, jaki jest Śląsk, jak rozległy i różnorodny jest ten region. Polacy najczęściej dzielą „swój” Śląsk na Górny, bogaty w górnicze tradycje, i Dolny, tzw. „Ziemie Odzyskane”, będące kulturową mieszanką Polaków z Kresów i centralnej Polski, którzy osiedlili się na tych ziemiach po II wojnie światowej. Patrząc bardziej globalnie - historyczny Śląsk jest rozległą i niejednorodną krainą, przez stulecia zmieniała się jego sytuacja polityczna i administracyjna. Nie ma jednego, spójnego Śląska. Dzisiaj znajduje się na terytorium trzech państw: Polski, Niemiec i Czech. Największa jego część znajduje się w Polsce i podzielona jest na cztery województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie. Do Niemiec należy śląska część Łużyc Górnych, a do Republiki Czeskiej cześć dawnego Śląska Austriackiego.
Poeta i publicysta Tadeusz Kijonka powiedział: „Śląsk jest pojęciem historycznym, któremu dzisiaj nadano wiele znaczeń w zależności od tego, kto to słowo wypowiada lub kogo lub czego ono dotyczy. Całkiem odmiennie pojęcie to jest rozumiane przez wrocławianina, katowiczanina, opolanina czy cieszynianina”, a zapewne jeszcze inaczej przez Niemców, którzy musieli te tereny opuścić.
Identyfikacja z regionem zależy od wielu czynników, nie tylko od tego, czy ktoś w danym regionie urodził się czy mieszka. Historia, wiara, charakterystyczne elementy krajobrazu kulturowego, uczucia, wrażenia, wychowanie – to wszystko wpływa na to, kim się czujemy. Choć Śląsk jest tak różny, to jednak istnieje tu silna świadomość regionalna i poczucie przynależności do tego obszaru, mimo iż, a może raczej dlatego, że zawsze była tu mieszanka kultur, zwyczajów i stylów życia. Społeczności osiedlające się na Śląsku na przestrzeni wieków przynosiły swój bagaż doświadczeń, tradycji, sposobu życia. Pewne elementy na tyle mocno zakorzeniły się w regionie, że z czasem zaczęto je uważać za „typowo śląskie”, charakterystyczne dla danego obszaru, ale całościowy obraz Śląska pozostawał i nadal pozostaje niezwykle różnorodny kulturowo i w tym tkwi jego piękno.
„Śląsk jest jak kalejdoskop; w zależności od tego, jak będzie potrząsany, ukaże oczom rozmaite figury” – Karl Weinhold (1823-1901)
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...