Znamy dobrze te obrazy. Gdy je widzimy, od razu rozpoznajemy autora i dajemy się wciągnąć w opowiadaną przez Milińskiego historię. Najczęściej pogodną, pełną istotnych szczegółów i postaci. O jego twórczości tak pisze śląski malarz i grafik Henryk Waniek: „Miliński jest poetą, który zamiast pisać, maluje. Ale poezja to jest byt falujący. Jego fale niosły Milińskiego cierpliwie, aż stał się wielkim poetą. Malującym. Wręcz nie ma go z kim porównać. Świat, jaki przedstawia, jest (jak u Leśmiana, który malować nie potrafił) niby baśniowy. Sklecony ze wszystkiego, co najlepsze - w nim, w nas, w świecie”.
Na wernisażu jubileuszowej wystawy nie tylko mówiono o obrazach Milińskiego. Chwalono także jego wielkie serce. Chętnie dzieli się obrazami z potrzebującymi i często przekazuje na aukcje charytatywne swoje prace. Wie coś o tym posłanka Zofia Czernow, która podczas niedawnego balu charytatywnego Stowarzyszenia Pomocy Chorym im. Jana Musiała "Dąb" , zawzięcie licytowała obraz Dariusza Milińskiego. - To jest nasz artysta – przekonywała posłanka, nawiązując do miejsca urodzenia malarza – Cieplic.
On sam wspominał swój jeleniogórski epizod z BWA, gdzie pracował przez siedem lat na etacie. Potem poszedł na swoje.
- Odważnie, na przekór wszystkim, malował to co miał w duszy i w sercu – podkreślała Joanna Mielech z BWA. Szefowa BWA Luiza Laskowska dodała do tego pomysłowość, ciągłe poszukiwanie nowych wyzwań. Mógłby przecież tylko malować i zajmować się galerią, ale on stworzył w Pławnej Muzeum Przesiedleńców, zbudował Arkę Noego, jest twórcą Zamku Legend Śląskich, Grodu Rycerskiego. I na pewno nie są to jego ostatnie pomysły.
- Jestem szczęśliwy, że mam rodzinę, przyjaciół i mogę pracować. Ja po prostu maluję i przez to malowanie mój świat się zmienia” -mówił Miliński. - Zmienia się także nasz świat. Jest dzięki twoim obrazom barwniejszy i radosny - dziękowali fani malarzowi.
Najkrótszy życiorys Dariusza Milińskiego można zawrzeć w kilku zdaniach: urodził się w 1957 r. w Cieplicach. Jest z zawodu artystą-plastykiem. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 250 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii oraz USA. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest niestrudzonym animatorem kultury. Założył grupę artystyczną "Pławna 9". Jest twórcą Zamku Legend Śląskich, Grodu Rycerskiego, Muzeum Przesiedleńców oraz Arki Noego.
Wystawa "Dariusz Miliński. 50-lecie pracy twórczej" czynna będzie w jeleniogórskim BWA do 11 lutego 2020 roku.
Uwaga! W Nowinach Jeleniogórskich z 4 lutego 2020 r. rozmowa z Daiuszem Milińskim, w której artysta odsłania sekrety swojego życia i twórczości. Zapraszamy do lektury!
Komentarze (1)
40 lat minęło jak jeden dzień .... Jubileusz zdumiewający