Dariusz Milinski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu i niestrudzonym animatorem życia kulturalnego. Mieszka w Pławnej koło Lubomierza. Na jego jubileuszowej wystawie zaprezentowane zostaną prace malarskie, rzeźbiarskie oraz obiekty artystyczne.
Najkrótszy życiorys Dariusza Milińskiego można zawrzeć w kilku zdaniach: urodził się w 1957 r. w Cieplicach. Jest z zawodu artystą-plastykiem. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 250 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii oraz USA. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest niestrudzonym animatorem kultury. Założył grupę artystyczną „Pławna 9”. Jest twórcą Zamku Legend Śląskich, Grodu Rycerskiego, Muzeum Przesiedleńców oraz Arki Noego. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju oraz za granicą.
Henryk Waniek pisze: Miliński jest poetą, który zamiast pisać, maluje. Ale poezja to jest byt falujący. Jego fale niosły Milińskiego cierpliwie, aż stał się wielkim poetą. Malującym. Wręcz nie ma go z kim porównać. Świat, jaki przedstawia, jest (jak u Leśmiana, który malować nie potrafił) niby baśniowy. Sklecony ze wszystkiego, co najlepsze – w nim, w nas, w świecie – informują organizatorzy wydarzenia.
Wystawa "Dariusz Miliński. 50-lecie pracy twórczej" czynna będzie w jeleniogórskim BWA do 11 lutego 2020 roku.
Uwaga! W Nowinach Jeleniogórskich z 4 lutego 2020 r. rozmowa z Daiuszem Milińskim, w której artysta odsłania sekrety swojego życia i twórczości. Zapraszamy do lektury!
Komentarze (1)
Miliński urodził się w 1957 roku? Kurcze byłem pewien, że w 1947...