To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

50 lat pracy twórczej Dariusza Milińskiego

Dariusz Miliński - Czyściciele świata 2019

Wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej Dariusza Milińskiego otwarta zostanie już w piątek, 17 stycznia 2020 roku, o godz. 17.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie wydany w ubiegłym roku, obszerny, bogato ilustrowany album "Miliński. Pamiętnik ulicznika", w którym znajdują się także krótkie teksty autorstwa m.in. Henryka Sawki, Piotra Bukartyka, Wojciecha Smarzowskiego, Franciszka Maśluszczaka, Jerzego Owsiaka, Czesława Mozila, Stanisława Sojki, Elżbiety Dzikowskiej, Józefa Wilkonia i Henryka Wańka.

Dariusz Milinski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu i niestrudzonym animatorem życia kulturalnego. Mieszka w Pławnej koło Lubomierza. Na jego jubileuszowej wystawie zaprezentowane zostaną prace malarskie, rzeźbiarskie oraz obiekty artystyczne.
Najkrótszy życiorys Dariusza Milińskiego można zawrzeć w kilku zdaniach: urodził się w 1957 r. w Cieplicach. Jest z zawodu artystą-plastykiem. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 250 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii oraz USA. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest niestrudzonym animatorem kultury. Założył grupę artystyczną „Pławna 9”. Jest twórcą Zamku Legend Śląskich, Grodu Rycerskiego, Muzeum Przesiedleńców oraz Arki Noego. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju oraz za granicą.
Henryk Waniek pisze: Miliński jest poetą, który zamiast pisać, maluje. Ale poezja to jest byt falujący. Jego fale niosły Milińskiego cierpliwie, aż stał się wielkim poetą. Malującym. Wręcz nie ma go z kim porównać. Świat, jaki przedstawia, jest (jak u Leśmiana, który malować nie potrafił) niby baśniowy. Sklecony ze wszystkiego, co najlepsze – w nim, w nas, w świecie
– informują organizatorzy wydarzenia.

Wystawa "Dariusz Miliński. 50-lecie pracy twórczej" czynna będzie w jeleniogórskim BWA do 11 lutego 2020 roku.  

Uwaga! W Nowinach Jeleniogórskich z 4 lutego 2020 r. rozmowa z Daiuszem Milińskim, w której artysta odsłania sekrety swojego życia i twórczości. Zapraszamy do lektury!

Dariusz Miliński (1).jpg
Dariusz Miliński (2).JPG
Dariusz Miliński (3).jpg
Dariusz Miliński (4).jpg

Komentarze (1)

Miliński urodził się w 1957 roku? Kurcze byłem pewien, że w 1947...