To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tłum chętnych do komisji

Tłum chętnych do komisji

Dawno nie było takiego zainteresowania – przyznają urzędnicy. Do obwodowych komisji wyborczych zgłosiło się znacznie więcej kandydatów, niż było miejsc. W jednym z komitetów w Jeleniej Górze doszło też do sporego nieporozumienia.

Losowanie członków obwodowych komisji wyborczych w Jeleniej Górze odbyło się kilka dni temu. Urzędnicy przyznają, że dawno nie było tak wielu chętnych do pracy przy wyborach. To m.in. efekt podniesienia diety ze 170 do 300 złotych. W Jeleniej Górze tylko w dwóch z 45 komisji nie było losowania, bo było tylu kandydatów, ile miejsc. W pozostałych na 8 miejsc (w dziewięcioosobowej komisji zasiada przedstawiciel prezydenta, najczęściej jest to przeszkolony urzędnik, który nie podlega losowaniu), było od 9 do nawet 14 chętnych!
Przy okazji losowania, w jednym z komitetów doszło do sporego nieporozumienia.
– W ramach ustnej umowy, którą zawarłem z Robertem Prystromem, szefem kampanii komitetu Siła Mieszkańców, mogłem zgłosić 15 osób jako kandydatów do komisji wyborczych z ramienia tego komitetu – mówi Janusz Jędraszko, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. – To są często ludzie ubodzy, bezrobotni, ale solidni – mówi o kandydatach, których zaproponował.
Podczas losowania okazało się, że żadna z osób, które zaproponował, nie była zgłoszona. – Każdy z naszych przedstawicieli mógł zaproponować kandydata na członka komisji. Wpłynęło tych kandydatur ponad 50, tymczasem komisji w Jeleniej Górze jest 45. Musieliśmy wybrać tych, których zgłosiliśmy do Miejskiej Komisji Wyborczej. Pan Jędraszko zgłosił, ale nie 15 tylko 12 członków. Nie zadbał o to, by powiadomić mnie, którzy to członkowie – odpiera zarzuty R. Prystrom.
 

Komentarze (9)

Wpis na blogu Roberta P. :

niezależna @ 78.8.243.*

wysłany: 2014-10-26 23:16

... dobrego wyboru nie ma ale wybór Pana byłby kompletnym nieporozumieniem. Dlaczego ? Wyjaśnienia poniżej :

... sprawa opisywana przez Pana Janusza Cwen na łamach tygodnika "Jelonka" z 17. września 2007 roku ...
http://jbc.jelenia-gora.pl/Content/2593/jelonka_49www_2007-09-17.pdf

... oraz sprawa podania nieprawdy przez Pana w oświadczeniu majątkowym, przez co samoistnie wyeliminował się Pan z ubiegania się o fotel prezydenta (także informacja zawarta w artykule z tygodnika "Jelonka" z 17.09.2007).

http://jeleniagora.naszemiasto.pl/archiwum/wyciety-na-starcie-pod-znakie...

" (...) Złe oświadczenie
Zmieniona ordynacja wyborcza blokuje mu dostęp do mandatu radnego i fotela prezydenta. Robert Prystrom miał, bowiem w ubiegłym roku problemy prawne. Prokuratura oskarżyła go o poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, które jako radny musi składać raz w roku.

Błędy w dokumentach z 2003 roku wykrył przewodniczący rady miejskiej Jerzy Pleskot. Po czym zawiadomił Urząd Kontroli Skarbowej. Ten zaś przekazał sprawę prokuraturze. Radnemu postawiono zarzuty. Robert Prystrom przyznał się do błędów w oświadczeniu, ale zapewniał, że nie popełnił ich świadomie.
Jeleniogórski sąd rejonowy uznał go winnym i warunkowo umorzył postępowanie, wyznaczając mu okres próby na 2 lata. Radny miał też zapłacić 3 tysiące złotych na rzecz PCK.

Wyrok prawomocny
Konsekwencje teraz okazują się znacznie poważniejsze. Znowelizowana ordynacja wyborcza odbiera prawo wybieralności osobom karanym za przestępstwo umyślne oraz tym, wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne.
–Wyrok się uprawomocnił w lutym 2006 roku. Czyn, za który radny otrzymał wyrok jest przestępstwem umyślnym – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik jeleniogórskiego sądu.
Janina Nowakowska z dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnia, że każdy z kandydatów musi przedstawić oświadczenie o prawie do wybieralności. W przypadku wątpliwości sprawdzana jest karalność kandydata.
Robert Prystrom w chwili obecnej nie może złożyć takiego oświadczenia.

Inny kandydat?
Kandydat nie poddaje się jednak. Według niego zmieniona ordynacja wyborcza jest sprzeczna z konstytucją. Sprawą zainteresował już Rzecznika Praw Obywatelskich, który w jego imieniu mógłby złożyć skargę w Trybunale Konstytucyjnym.
– Osoby z wyrokami mogą kandydować do sejmu lub senatu, a nawet ubiegać się o prezydenturę kraju, a ograniczono prawo do kandydowania w wyborach samorządowych – dziwi się Robert Prystrom, podkreśla przy tym, że wyrok nie odebrał mu praw publicznych.
Oficjalny termin zgłaszania kandydatur upływa 18 października. Jeśli do tego czasu sytuacja kandydata nie wyjaśni się, Wspólne Miasto wystawi innego kandydata do fotela prezydenta. •

Błędy w dokumentach
W oświadczeniu majątkowym Roberta Prystroma z 2003 roku zaniżył on o około 1,5 tys. zł wysokość swych dochodów. Radny otrzymywał je będąc przedstawicielem jednej z firm. W dokumentach nie wykazano też zaciągniętego kredytu na kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz podobnej wysokości lokaty bankowej. Radny nie wpisał też do oświadczenia 26 tys. zł z wynajmu parteru budynku w Szklarskiej Porębie."

Uwazaj, bo Cie RP jakims wilkiem poszczuje albo co....

A w Szklarskiej Porebie to radni obecnie urzedujący wieszaja sie na drzewach. zamiast na dozwolonych tablicach widac ich plakaty na drzewach. Tym osobom dziękujemy. A co na to burmistrz i Straż miejska....

ILE LUDZI TEN PAN OSZUKAŁ? ILU OSOBOM JUŻ PROWADZIŁ KAMPANIE? OD ILU CHCIAŁ PIENIĄDZE? Z KIM TEN PAN PRZYSTAJE? KTO ZAPŁACI ZA TĄ KAMPANIĘ? ŻEBY KTOŚ SIĘ NIE OKAZAŁ OFIARĄ LUB KIMŚ TAKIM JAK TO OKREŚLIŁ PAN SAWICKI?

NIE WSZYSCY, OJ NIE WSZYSCY PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA POŚWIADCZENIE NIEPRAWDY I DALEJ PIASTUJĘ PUBLICZNE FUNKCJE NIE MAJĄC DO NICH KWALIFIKACJI ANI TEŻ PREDYSPOZYCJI - A JEDNAK TKWIĄ!!!!

JAKIE TO SMUTNE, ŻE W MOIM KRAJU IM LEPIEJ MATACZYSZ, IM BARDZIEJ MASZ OPANOWANĄ SZTUKĘ MANIPULACJI, IM BARDZIEJ JESTEŚ NIEUCZCIWY, IM WIĘKSZE MASZ PROBLEMY Z OCENĄ WŁASNEJ WARTOŚCI, IM BARDZIEJ JESTEŚ BAZAROWY -WSZYSTKO WCIŚNIESZ BLICHTREM - I JAK STONKA ZIEMNIAKI TACY TO NISZCZĄ PIĘKNĄ POLSKĘ.

jakie spoleczenstwo, tacy politycy.

Chciałem wstępnie głosować na wilka, ale gdy się dowiedziałem kogo on tak naprawdę reprezentuje, to sobie momentalnie odpuściłem.

Przecież Prystrom nie = Wilk. To jeden z wielu kandydatów do rady miejskiej z tego komitetu. Jeśli komuś nie odpowiada to niech na niego nie głosuje, i po sprawie. Wilk jest ok. a że powierzył swoją kampanię temu który twierdził że ma doświadczenie to może się okazać jego błędem i ceną którą za to zapłaci. Ja głosuję na Wilka. To zwykły mieszkaniec naszego miasta znający problemy z życiem i prowadzeniem własnej działalności.

Oprócz Prystroma to i inne osobowości naszej lokalnej polityki tam jeszcze są!! Pan Gluza, Niedźwiecki, Klimek chyba był Jędraszko ale coś poszło o obsadzanie komisji - fajna ekipa do rządzenia.