To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkoły będą jak nowe

Szkoły będą jak nowe

W sześciu placówkach oświatowych w mieście nie zakończą się przed pierwszym dzwonkiem prace remontowe. Ale już w październiku uczniowie nie poznają swoich szkół – odnowione i ocieplone elewacje sprawią, że budynki będę wyglądały jak nowe.

W gimnazjum nr 2 i 3 oraz w szkołach podstawowych nr 10, 11 i 15, a także w miejskim przedszkolu nr 10 trwają prace w ramach programu termomodernizacji. Na ten cel przeznaczonych było w budżecie ponad 6, 2 mln złotych, ale po przetargach udało się zaoszczędzić 1,2 miliona.

- Dlatego z tych pieniędzy zrobimy remont stolarki okiennej i ocieplenie nowej części w szkole podstawowej nr 2 oraz docieplenie w miejskim przedszkolu nr 27 – mówi Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty urzędu miasta w Jeleniej Górze.

To nie jedyne oświatowe inwestycje. W III LO zakończono budowę windy dla osób niepełnosprawnych, a przy gimnazjum nr 4 - boiska wielofunkcyjnego. Podobne powstaje przy SP nr 10.

- Wykonawcy wszystkich prac przy obiektach oświatowych tak zaplanowali roboty, by z początkiem września gotowe były te części budynków, gdzie zlokalizowane są wejścia. Chcemy, żeby trwające prace były jak najmniej uciążliwe, a poza tym chodzi też o bezpieczeństwo – dodaje W. Woźniak.

Dyrektorzy placówek martwią się jednak, jak zabezpieczyć nowe elewacje przed chuliganami-sprayowcami.

W rozpoczynającym się za tydzień roku szkolnym nowością w kształceniu ponadgimnazjalnym będzie utworzenie kierunku technik-logistyk w Zespole Szkół Elektronicznych.

- Tylko szesnaścioro sześciolatków rozpocznie naukę w szkołach podstawowych w I klasie. Nie będzie więc problemu z organizacją zajęć – dodaje W. Woźniak.

W nowym roku szkolnym nie zmienią się zasady wypłacania stypendiów socjalnych dla uczniów. Nadal obowiązuje kryterium dochodowe – to 351 złotych na członka rodziny. Wnioski o wypłatę stypendiów rodzice uczniów pobierają w swoich szkołach, a jeśli dziecko uczy się poza Jelenią Górą, to wniosek powinien być złożony w wydziale oświaty.

- Żeby usprawnić procedurę wprowadziliśmy zasadę, by w przypadku rodzin, w których dwoje lub więcej dzieci uczęszcza do różnych szkół, że wnioski dla wszystkich uczniów rodzic składa w jednym miejscu, czyli w szkole, do której uczęszcza najstarsze dziecko – wyjaśnia W. Woźniak.

W ubiegłym roku szkolnym stypendia otrzymywało 737 uczniów, a kwota zapomogi wyniosła 101 złotych miesięcznie.

Szkolne statystyki powoli pokazują początek wyżu demograficznego sprzed kilku lat, bo jest nieco więcej dzieci w klasach I – III, ale do szkół ponadgimnazjalnych dociera wcześniejsza fala niżowa.

1 września nowy rok szkolny rozpocznie 13,5 tysiąca uczniów i przedszkolaków w 44 placówkach oświatowych. Najwięcej, bo 4660, w szkołach ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy do szkoły pójdzie 676 uczniów. Rok szkolny rozpocznie we wrześniu także około 1,5 tysiąca nauczycieli, w tym 20, którzy dopiero co uzyskali mianowanie.

Miejskie uroczystości inaugurujące nowy rok szkolny rozpoczną się 1 września o godz. 14. w szkole podstawowej nr 6.

Komentarze (12)

..beda NOWE,gdy bedzie wymiana ..
*nauczycieli ! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: ~PA.*piipi

A próbowałeś się leczyć w Sieniawce? Może tam Ci pomogą...

~OJEJKU ..Popatrzcie ..ile kolorowych MOTYLKOW ..usiadlo na tablicy !

..W takiej CUDOWNIE "motylkowej" szkole ..jest jak na wiosennej LACE ! Gratuluje..*piipi

Dla chuliganów - sprayowców (pisownia oryginalna redakcji NJ) można gdzieś za szkołą przygotować specjalne ścianki do chuliganienia i sprayowania, na których mogliby się wyżywać do woli. ;)

Tak czytam te Twoje komentarze, piipi i myślę, ze albo masz 15 lat albo jesteś po prostu g****ą gąską. Wydoroślej, nie musi być Cię wszędzie pełno, tym bardziej, że tak serio, niewiele masz do powiedzenia mądrego.

~ANONIMKU ..Gaski mowia ..dla NAS gee,geee ..a One mowia BARDZO wazne rzeczy ! Pamietaj..

..C.d..To CZLOWIEK wymyslil powiedzenie .."glupi jak ges" ..bo NIE potrafil ZROZUMIEC ich mowy !..

..dla PRZYPOMNIENIA: .."Nieszczesciem swiata jest to,ze glupi sa tak pewnie
siebie,a madrzy pelni watpliwosci"

*Drogi Anonimowy .. ile ma lat ? Wiesz,
za przykladem Scarlet O'Hara - "pomysle
o tym jutro .." ~PA.*piipi

~KLONKU ..NAJWIEKSZYM nieszczesciem dla swiata ..sa MEZCZYZNI ! ..Pamietaj..

A co mi po tych szkołach. Mój lekarz prowadzący z Tworek orzekł ,że nie rokuję żadnych nadzieji na zmądrzenie. Ale mi z tą moją durnotą kretyńską dobrze. Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Zwłaszcza jak się jest idiotką.