Muzeum Karkonoskie już dziś szczyci się najbogatszą kolekcją szkła artystycznego spośród wszystkich, jakie znaleźć można w Polsce. Zbiór ponad siedmiu tysięcy szklanych arcydzieł powiększył się właśnie o nowe nabytki, które na początku lipca bieżącego roku wzbogaciły stałą ekspozycję.
Za szybami muzealnych gablot pysznią się i mienią wszystkimi kolorami wspaniałe puchary, kielichy, szklanice, karafki i remery. Każdy dzbanuszek czy wazon to obiekt niemal niepowtarzalny, to przedmiot wykonany z największą precyzją i namaszczeniem, skrupulatnością i artyzmem – wystawa Nowe Nabytki 2014 zebrała bowiem aż czterdzieści unikatowych dzieł sztuki, wykonanych w trzech z najlepszych manufaktur (nie tylko w skali regionu, ale całej Europy); Huty Karlsthal, Huty Josephine w Szklarskiej Porębie oraz Firmy Fritza Heckerta w Piechowicach.
Kolekcja wpaść w oko może każdemu, niekoniecznie miłośnikowi i koneserowi szkła artystycznego. Poukładane w zgodzie z harmonijną gamą barw małe dzbanuszki, kielichy, szklanice i wazony - już z daleka przyciągają zwiedzających do muzealnych gablot. Podświetlone w zgrabny sposób eksponaty błyszczą niemal jak drogocenne kamienie, zasługując bez wątpliwości na miano szklanych skarbów Dolnego Śląska.
Wytworzone w duchu i stylistyce epok biedermeier, historyzmu, secesji oraz art deco, barwione, rytowane, szlifowane i malowane szkło przedstawia motywy pamiątkowe, myśliwskie, symboliczne i ornamentalne. Twórcami większości eksponatów byli prawdziwi mistrzowie - między innymi Franz Pohl (założyciel huty Josephine) czy Moritz Finsch, słynny malarz szkła, działający w XIX wieku w Cieplicach. Nowa kolekcja wpisuje się doskonale w charakter zbiorów im. Mieczysława Buczyńskiego, uzupełniając je o kolejne, niezwykłe egzemplarze, dla których trudno było by o lepsze „lokum”. Bo to właśnie Jelenia Góra pochwalić się dzisiaj może najważniejszą (nie tylko w Polsce), monograficzną kolekcją szklarskiego rzemiosła.
Zakupioną dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wystawę szkieł śląskich Nowe Nabytki 2014 podziwiać będzie można do końca lipca. Po tym czasie część eksponatów uzupełni stałą wystawę szkła artystycznego muzeum.
W celu popularyzacji kolekcji szkieł śląskich Muzeum Karkonoskie przygotowało specjalną ofertę edukacyjną, skierowaną do różnych grup wiekowych, która poprzez zabawę i działania twórcze przybliża historię szklarstwa śląskiego. Zajęcia odbywać się będą do 30.09.2014.
Komentarze (1)
Szkło jest piękne i warto odwiedzić nasze Muzeum Karkonoskie. Jeśli kogoś interesuje zakup ręcznie grawerowanego szkła w karkonoskich klimatach z XIX wieku to warto odwiedzić Szklaną Manufakturę w Jeleniej Górze. Podaje wam namiary do Mistrza Grawerki www.szklanamanufaktura.pl mają tam równeiż sklep online, ale warto odwiedzić pracownię i zobaczyć jak tworzy mistrz. Wszystko wykonywane ręcznie, beż użycia laserów i innych takich nowoczesnych metod.