To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szklane znaki czasu

Krista Israel - Facing my addiction

Przyzwyczajonym do tradycyjnych form nadawanych szklanej materii, próżno na tych wystawach szukać szklanic, kielichów, wazonów czy wyszukanych precjozów. Na otwartych wczoraj w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze wystawach "Dr Jekyll i Mrs Hyde" oraz "Travellers" znajdziemy obiekty i instalacje zrealizowane z użyciem szkła, choć na pierwszy rzut oka, rzadko ze szkłem kojarzących się. Obie ekspozycje są częścią Europejskiego Festiwalu Szkła odbywającego się we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Jeleniej Górze, Legnicy i Krośnie, w którym uczestniczy 66 artystów z 32 krajów Europy. W jeleniogórskiej odsłonie festiwalu "Play with Glass", która potrwa do 2 kwietnia, prezentuje się 18 twórców z 13 krajów.

Główna wystawa piątej już edycji Europejskiego Festiwalu Szkła, pod prowokacyjnym tytułem "Dr Jekyll and Mrs Hyde", w pełni zarysowuje możliwości, jakie szkło stwarza artystom XXI wieku. W znanej na całym świecie noweli szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona "Dziwne przypadki Dr Jekylla i Mr Hyde'a" z 1886 roku, ceniony londyński lekarz dr Henry Jekyll zmienia się, pod wpływem zażycia wynalezionego przez siebie eliksiru, w okrutnego Edwarda Hyde'a. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanymi pod postacią Hyde'a, popełnia samobójstwo.
Czy zamiana doktora Jekylla w panią Hyde zapobiegnie samobójstwu? Czy jednak pani Hyde, podobnie jak pan Hyde, okaże się potworem? Do odpowiedzi na to pytanie zaproszono 18 artystów z 13 krajów Europy. Wykorzystując szkło, stworzyli oni osobiste opowieści o współczesnym, samotnym Jekyllu, zagubionym w wirtualnej i industrialnej przestrzeni XXI wieku. Oglądając przygotowane specjalnie na tę wystawę prace nie mamy żadnych wątpliwości, że szkło, jako medium artystyczne, stwarza nieograniczone możliwości ekspresji i wyrażenia prawdy o nas i otaczającym nas świecie - pisze w katalogu wystawy jej kuratorka Anita Bialic.
Co najmniej kilka prezentowanych na wystawie prac, bezpośrednio nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej, jak choćby "Endless night" Johna Morana nawiązująca do tragicznej sytuacji dzieci-uchodźców, z którą wciąż nie potrafimy sobie poradzić, czy praca Krzysztofa Wałaszka "PL - wesołe literki" posługująca się symboliką polskiej tablicy rejestracyjnej, zbudowana ze styropianu, cementu i potłuczonych butelek po "polskich środkach odurzających" (alkohol).
Mimo, że istnieje wiele wariantów dotyczących skutków zmiany "doktora Jekylla w panią Hyde" artyści biorący udział w wystawie, chcą pokazać nam, że tylko dzięki sztuce możemy znaleźć możliwości połączenia tego, co zostało brutalnie rozbite i podzielone w naszej psychice. Swoimi pracami apelują do nas by oglądając te dzieła sztuki, szukać w nich odpowiedzi na pytania dotyczące rozpadającej się osobowości naszych czasów.
Również od wczoraj w salach Muzeum Karkonoskiego prezentowana jest ekspozycja „Travellers” autorstwa Marty Gibiete. O swojej pracy artystka - absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych (3D) Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze - mówi: Z chmurami, światłem i gwiazdami możemy podróżować dookoła świata niezliczoną ilość razy. Ja przemierzam różne miejsca, te blisko i te daleko od mojego domu, ze swoimi myślami, marzeniami i pracami. Wszystkie moje szklane obiekty, podróżując, przewożą moje pozdrowienia dla ciebie. Kształt, kolor i struktura to cechy materiału, które inspirują mnie do tworzenia. Szkło samo w sobie jest niezwykłym materiałem twórczym. Codziennie poznaję wiele jego twarzy – tak różnych i tak pięknych. Lubię marzyć o podróżujących w przestrzeni. Lubię obserwować chmury na niebie. Lubię zbierać grzyby w lesie i słuchać ptasich chórów... Wszystkie moje marzenia, myśli i pomysły można odnaleźć w moich szklanych obiektach – moich wędrowcach.

Obie wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze czynne będą do 2 kwietnia 2017 r.

szklane znaki czasu (1).jpg
szklane znaki czasu (2).jpg
szklane znaki czasu (3).jpg
szklane znaki czasu (4).jpg
szklane znaki czasu (5).jpg
szklane znaki czasu (6).jpg
szklane znaki czasu (7).jpg
szklane znaki czasu (8).jpg
szklane znaki czasu (9).jpg
szklane znaki czasu (10).jpg
szklane znaki czasu (11).jpg
szklane znaki czasu (12).jpg
szklane znaki czasu (13).jpg
szklane znaki czasu (14).jpg
szklane znaki czasu (15).jpg
szklane znaki czasu (16).jpg
szklane znaki czasu (17).jpg
szklane znaki czasu (18).jpg
szklane znaki czasu (19).jpg
szklane znaki czasu (20).jpg
szklane znaki czasu (21).jpg
szklane znaki czasu (22).jpg
szklane znaki czasu (23).jpg
szklane znaki czasu (24).jpg
szklane znaki czasu (25).jpg
szklane znaki czasu (26).jpg