To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkło w roli głównej

Szkło w roli głównej

- 18 artystów z 14 krajów Europy, zaproszonych do udziału w głównej wystawie tegorocznego Europejskiego Festiwalu Szkła ”Play with Glass”, dostało do wykonania trudne zadanie: zaprezentowanie, przy wykorzystaniu szkła, osobistej opowieści o współczesnym dr Jekyllu, osamotnionym w industrialnej i wirtualnej przestrzeni XXI wieku. Oglądając przygotowane specjalnie na wystawę prace, nie mamy żadnych wątpliwości, że szkło, jako medium artystyczne, stwarza nieograniczone możliwości ekspresji i wyrażenia prawdy o nas i otaczającym nas świecie - przekonuje kuratorka wystawy Anita Bialic. 

Na wystawie, która od 3 lutego zagości w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, zaprezentują się: Kalina Bańka, Magdalena Kucharska, Krzysztof Wałaszek, Barbara Zworska-Raziuk (Polska), Jakub Berdych Karpelis, Dana Zámečníková (Czechy), Æsa Björk (Norwegia), Javier Blanco (Hiszpania), Jana Hojstričová, Palo Macho (Słowacja), Krista Israel (Holandia), Maria Koshenkova (Rosja/Dania), Sini Majuri (Finlandia), Mihály Melcher (Węgry), John Moran (Belgia), Silvio Vigliaturo (Włochy), Janusz Walentynowicz (Dania/USA), Bernd Weinmayer (Niemcy/Austria).
- Postrzegamy szkło jako ciało stałe, ale w rzeczywistości jest cieczą; istnieje tyle możliwości jego wykorzystania. My tylko zarysowaliśmy jego powierzchnię – stwierdził Zesty Meyers, który wspólnie z Evanem Snydermanem, jako B Team, wykorzystywał płynne szkło w projektach wizualnych.
Główna wystawa 5. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła ”Play with Glass”, pod prowokacyjnym tytułem ”Dr Jekyll and Mrs Hyde”, w pełni rysuje możliwości, jakie stwarza szkło artystom XXI wieku.
Również od 3 lutego w salach Muzeum Karkonoskiego prezentowana będzie ekspozycja „Travellers” autorstwa Marty Gibiete. O swojej pracy artystka - absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych (3D) Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze - mówi: Z chmurami, światłem i gwiazdami możemy podróżować dookoła świata niezliczoną ilość razy. Ja przemierzam różne miejsca, te blisko i te daleko od mojego domu, ze swoimi myślami, marzeniami i pracami. Wszystkie moje szklane obiekty, podróżując, przewożą moje pozdrowienia dla ciebie. Kształt, kolor i struktura to cechy materiału, które inspirują mnie do tworzenia. Szkło samo w sobie jest niezwykłym materiałem twórczym. Codziennie poznaję wiele jego twarzy – tak różnych i tak pięknych. Lubię marzyć o podróżujących w przestrzeni. Lubię obserwować chmury na niebie. Lubię zbierać grzyby w lesie i słuchać ptasich chórów... Wszystkie moje marzenia, myśli i pomysły można odnaleźć w moich szklanych obiektach – moich wędrowcach.
Otwarcie wystawy głównej 5.edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” zatytułowanej "Dr Jekyll and Mrs Hyde" oraz wystawy Marty Gibiete „Travellers” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze 3 lutego 2016, godz. 16.00. Wystawy czynne będą do 2 kwietnia 2017 r.