To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sześć tygodni bez pociągów

Sześć tygodni bez pociągów

Przez sześć tygodni Jelenia Góra będzie najprawdopodobniej pozbawiona połączeń kolejowych. Utrudnienia spowodowane będą remontem tunelu koło Wojanowa na linii Wałbrzych - Jelenia Góra. To jednak jeszcze dość daleka perspektywa, bo remont jest planowany dopiero w 2021 r.

Informacje o przygotowywanym remoncie władzom Jeleniej Góry i gmin turystycznych przekazały Koleje Dolnośląskie. Tym bardziej zaniepokoiły one samorządowców, że przewoźnik poinformował o inwestycji, która ma być realizowana przez ponad rok, a to zrodziło obawy, że przez tak długi czas pociągi do Jeleniej Góry nie będą przyjeżdżać. Do miasta, także do Szklarskiej Poręby, a z przesiadką również do Karpacza i innych miejscowości turystycznych pociągami przyjeżdża coraz więcej turystów – wyeliminowanie na ponad rok tego środka transportu byłoby fatalną perspektywą.
Odpowiadające za infrastrukturę kolejową PKP PLK przyznaje, że remont tunelu jest w planie, ale jeszcze dość odległym. Na razie nie ma jeszcze nawet skończonej dokumentacji projektowej na to zadanie. Spółka zapewnia też, że istotnym zadaniem projektantów jest takie zaplanowanie prac, aby przerwa w kursowaniu pociągów do Jeleniej Góry była jak najkrótsza. W tej chwili mowa o sześciu tygodniach takich problemów.
Przeprowadzić takiego remontu bez przerwania ruchu się nie da - mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP PLK. - W tej chwili opracowywana jest dokumentacja projektowa dla realizacji tego zadnia. Projekt zakłada prowadzenie prac przy zachowaniu maksymalnie długiego okresu przejezdności linii. Prace przy przebudowie sklepienia będą jednak wymagały jej zamknięcia. Okres ten planowany jest na sześć tygodni, a zapowiadany czas całej przebudowy wynosi 78 tygodni. Głównym celem planowanej przebudowy jest zwiększenie skrajni w tunelu, po to, żeby możliwy był w nim jednoczesny przejazd dwóch pociągów. Realizacja zadania zwiększy przepustowość linii i pozwoli na osiągniecie większych prędkości przejazdowych. 

Uwaga! W związku z łamaniem regulaminu serwisu, możliwość komentowania artykułu została zablokowana. 

Komentarze (29)

Ja bym to połączył z remontami dróg w naszym regionie. Np tera z zamknięciem drogi na Bolków :) Zero inicjatywy ze strony PKP :)

Jelenia Góra rządzona jest przez PO więc robią wszystko, żeby odciąć region od reszty kraju. Oczywista oczywistość.

Tylko reaktywacja linii kolejowej do kamiennej góry przez kowary może dać nam bezpieczeństwo kolejowe, żadna inna linia nie zapewnia tego. wszystkie inne prowadzą ogromnie okrężną trasą.

Na kolei się nie znam, ale sądzę, że gdyby była stara linia do Lwówka Śląskiego, to można by zrobić chyba objazd...

I bardzo dobrze! Menelom z jeleniej dziury to już dawno powinno się kolej zabrać.Pociągi powinny jeździć tylko do Wrocławia a dalej PKS.

Bystrzak 2000 zamknij mordę menelu dworcowy bo twój smród czuć nawet na Szrenicy.....

Nie będę wnikał czy to prawda ale co robisz na Szrenicy??

No debil......

Którym kierowcą PKS jesteś?

Jakie 6 tygodni bez połączeń? Będzie ruch od strony Lubania i Szklarskiej Poręby.

W końcu będziemy mieć spokój we Wrocławiu.Ten tunel powinien się zawalić aby już nigdy żaden pociąg nie przywiózł smrodu do naszego Wrocławia.

Pociągi bardziej są potrzebne do Sobótki czy Świdnicy a nie do jeleniej góry.Dobrze że marszałek woli inwestować w trasy kolejowe w tamtej okolicy a nie w nikomu nie potrzebne muchowozy do lwówków czy jelenich gór.

[quote=empek]Pociągi bardziej są potrzebne do Sobótki czy Świdnicy a nie do jeleniej góry.Dobrze że marszałek woli inwestować w trasy kolejowe w tamtej okolicy a nie w nikomu nie potrzebne muchowozy do lwówków czy jelenich gór.[/quote]

Serio?? A do czego w takim razie jest ci potrzebne wchodzenie na portal lokalny dla Jeleniej Góry?

Wiesz, że jest trochę specjalistów w różnych miastach do wyboru?

A co wy macie do Jeleniej Góry? Że niby wy lepsi od jeleniogorzan?!

Nie zwracaj uwagi na komentarze antyjeleniogórskie bo to ten sam jełop pisze.

Myślę, że bardzo źle nie będzie, byle tylko ktoś pomyślał i nie zrobił tego remontu (tego odcinka) w zimie (turyści jeżdżą wtedy w góry, a lokalni musieliby w zimnie czekać na komunikację zastępczą etc.). Nie jest to idealna sytuacja, ale mam nadzieję, że wszyscy na niej skorzystamy. Wiadomo, im szybsza, wygodniejsza kolej, tym większa konkurencja dla samochodów. Może jeszcze więcej osób się przekona do komunikacji zbiorowej.

[quote=Anonimus]Myślę, że bardzo źle nie będzie, byle tylko ktoś pomyślał i nie zrobił tego remontu (tego odcinka) w zimie (turyści jeżdżą wtedy w góry, a lokalni musieliby w zimnie czekać na komunikację zastępczą etc.). Nie jest to idealna sytuacja, ale mam nadzieję, że wszyscy na niej skorzystamy. Wiadomo, im szybsza, wygodniejsza kolej, tym większa konkurencja dla samochodów. Może jeszcze więcej osób się przekona do komunikacji zbiorowej.[/quote]

Tak dla wiadomości, turyści jeżdżą w góry również w inne pory roku niż w zimie...

Ale zakładam, że w czasie ferii zimowych i w miesiącach letnich, powiedzmy od maja, jest ich więcej.
Nie wspominam jednak o wykluczeniu remontu w miesiącach letnich, bo choć wzrasta liczba turystów, to zapewne spadam liczba mieszkańców regionu korzystajacych z pociągów codziennie, z powodu dojazdów do szkoły, do pracy również (okres urlopów). W związku z tym ktoś musiałby dokladnie przeanalizować jak duże/dla jak dużej liczby osób byłoby to wtedy utrudnienie.

Pociągi jadące na Dolny Sląsk przez Wrocław, powinny kończyć trasę max na Wałbrzych Główny, bo dalej nie warto nawet wozić much

Nie rozumiem waszego za przeproszeniem misiu*enia na temat gdzie powinny a gdzie nie i czym ludzie powinni jeździć. Każdy powinien mieć wybór czym lubi jeździć a czym nie. A ta nagonka na mieszkańców Jeleniej i na samo miasto? Po co to :) wszyscy jesteśmy Polakami i miejsce w którym mieszkamy nie wpływa na to kto jest gorszy a kto lepszy :) w tym momencie pokazujecie tylko jakimi jesteście burakami pisząc takie rzeczy. Współczuję ludziom którzy na codzień muszą się z wami użerać i na was patrzeć :) cieszę się że nie przyjeżdżacie do Jeleniej skoro tak bardzo nie lubicie tego miejsca ❤

Dzisiaj i tak jest spokojnie.Kiedyś pod artykułem o pociągu do Łeby ci niby "miłośnicy kolei" tak się wyzywali że redakcja musiała wyłączyć komentarze.W zasadzie nikt ich nie rozumie więc niech sobie piszą.Z takimi typami nie ma co dyskutować ponieważ najpierw sprowadzą Cię do swojego poziomu a potem zabiją doświadczeniem :)

To prawda, to dopiero była "jazda". Ale co by tu ktoś nie napisał, zaraz znajdują się hejterzy, i frustraci, bo jak inaczej nazwać to, że niektórym prawie wszystko przeszkadza.
Pozdrawiam Ciebie i wszystkich miłych ludzi :)

Masz rację,bo ****stwo z Wrocka i ościennych terenów nie potrafi się zachować .Zostawiają góry śmieci gdzie popadnie.Kosz na śmieci to dla nich temat TABU.Ktoś to przecież posprząta.Wara burakom od naszych pięknych gór.

Tak - waszych pięknych gór... Tylko że wasi pra-i dziadkowie, co trafili tu po wojnie, nie potrafili zagospodarować zastanego majątku w górach - schronisk, boud itd. Tylko je szabrowali, doprowadzali do ruiny lub palili...

Mało wiesz o historii tych ziem.Największy spustoszenia zrobiła tu armia czerwona orz szabrownicy ale przyjeżdżający z centralnej Polski.Przyjeżdżały całe bandy.Często szabrownicy działali w porozumieniu z tymczasowymi przedstawicielami ówczesnej władzy przysłanymi tutaj przez centrale sprzedając potem wszystko na targach w całej Polsce.Armia czerwona często pomagała w tym procederze za bimber.To właśnie dzięki przybyłym osadnikom wiele rzeczy udało się ocalić.Niektórzy przypłacili to życiem.

Znowu jakiś pajac tutaj hejtuje i co kolejny komentarz się powtarza pod innym nickiem. Chyba jest to ten sam gość, co wspominał mi jakiś czas temu jeden kolega, że z Miłkowa Górnego dwóch pajaców żywcem kradnią tory kolejowe z nieczynnych linii kolejowych i na terenie papierni w Miłkowie kradną w dzień żywcem metal, tym sposobem co chwilę dochodzi tam do pożarów. Zapewne dlatego tak hejtuje bo liczy na to że linię zamkną a sam będzie z nieczynnej linii kolejowej rozbierał tory z Miłkowa do Jeleniej Góry i dalej na Wrocław. Co za ohydny gość tak ohydnie się tutaj wypowiada. Powinna policja wyłapać tego tutaj go, co tak krytycznie krytykuje tą kolej i wysłać go do Afryki, tam przynajmniej po za palmami i bananów nie będzie miał aż tyle problemów ze swoim życiem.

Szkoda, że jadąc do Wrocławia, pociąg musi jeździć przez Wałbrzych i nie ma możliwości zmiany kursu pociągu. Przecież jakoś trzeba umożliwić ludziom podróżowanie, a remont mostu nie może całkowicie odciąć mieszkańców od reszty kraju. Owszem, jest PKS, ale to nie to samo.

Później się dziwić, że ludzie bidę klepią jak są tak "tępi", że łykają wszystko jak młode nastolatki. Trole podpuszczają kilkoma komentarzami a tu takie od razu nerwy i obrażanie. Jaja jak berety.

W przypadku zamknięcia tunelu przewiezienie tylu ludzi autobusami z i do Janowic to niezłe przedsięwzięcie logistyczne szczególnie w zimie.Chyba najlepszym rozwiązaniem jest objazd przez Węgliniec.