To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Święty Maternus w Lubomierzu

Święty Maternus w Lubomierzu

Obchody ku czci św. Maternusa, biskupa i męczennika, połączone z wprowadzeniem relikwii świętego do kościoła parafialnego odbędą się w środę i czwartek 13 – 14 września w Lubomierzu. Szczególną oprawą wydarzenia będą 

uroczyste nieszpory o św. Maternusie, które wykona Schola Gregoriana Silesiensis.

W środę, 13 września, w kościele pod wezwaniem WNMP i św. Maternusa, o godz. 19.30 Nieszpory Gregoriańskie, a po nich (około godz. 21.00) nocne zwiedzanie świątyni. W czwartek, o godz. 11.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Św. msza w języku łacińskim, z przewodnictwem niemieckiego kapłana, który pomógł sprowadzić z Trewiru relikwie świętego. Bezpośrednio po Eucharystii radosny korowód w czasie którego zostaną uroczyście wniesione relikwie do kościoła parafialnego.

Święty Maternus (zmarły ok. 328) – pierwszy biskup Kolonii, również Trewiru i Tongerenu, apostoł Alzacji, jest patronem lubomierskiego kościoła i parafii. W kalendarzu liturgicznym jego święto przypada na dzień 14 września.
Uroczyste sprowadzenie relikwii św. Maternusa, które odtąd przechowywane będą w tutejszym kościele, uświetni wykonanie dedykowanego mu oficjum.
Dzięki pomocy prof. Davida Hileya z Ratyzbony (Regensburg) udało się zdobyć muzyczno-liturgiczny materiał – kopie trzech średniowiecznych rękopisów z archiwum biskupiego w Trewirze (Trier), Hagi i Tongeren, zawierające całodobowe oficjum o św. Maternusie. Składają się nań dedykowane mu antyfony, responsoria, hymny, wersykuły wraz ze stosownym układem psalmów. Układają się one w cykl: pierwsze nieszpory, kompleta, matutinum, jutrznia, godziny mniejsze oraz drugie nieszpory.
W ramach obchodów dnia św. Maternusa i sprowadzenia jego relikwii wykonane zostaną łacińskie, gregoriańskie nieszpory, a także – później – kompleta podczas nocnego zwiedzania klasztoru.
Nieszpory i kompletę wykona Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem kantora Roberta Pożarskiego, który podjął się też zadania rekonstrukcji całej formy. Schola Gregoriana Silesiensis jest obecnie jednym z najlepszych w Polsce (i jeden z czołowych w Europie) zespołem zajmującym się chorałem gregoriańskim.
Nieszpory to modlitwa Kościoła powszechnego. Ich forma – złożona zarówno ze śpiewów wysoce specjalistycznych (responsoria, lekcje), jak i prostych, dostępnych każdemu (prosta psalmodia, Magnificat) – zakłada włączenie w ich wykonanie (odprawienie) również miejscowych parafian, jak i młodzieży (uczniowie szkoły muzycznej w Jeleniej Górze) nadając wydarzeniu, oprócz aspektu artystycznego, charakter modlitewny i wspólnotowy – te elementy zostaną jednak dodane w planowanych późniejszych pracach. Środowe, uroczyste nieszpory zapoczątkować mają bowiem całą serię wydarzeń i regularną muzyczno-liturgiczną działalność nawiązującą do 600-letniej tradycji lubomierskiego klasztoru benedyktynek i szerzej – Dolnego Śląska, która będzie prowadzona w Lubomierzu (warsztaty liturgiczno-muzyczne, kursy muzyczne, spotkania, konferencje) w oparciu o dawny klasztor ss. benedyktynek oraz wielki duchowy i materialny potencjał tego miejsca.

Komentarze (1)

buy viagra online