Tradycyjnie tego dnia odbył się uroczysty apel na placu Ratuszowym. Uczestniczyło w nim wielu oficjeli: byli parlamentarzyści, władze miasta. Przyszło też sporo mieszkańców, m.in. harcerzy.
– Trzeba sobie uświadomić, że jesteśmy dojrzałym narodem, który jest w stanie politycznie wynegocjować niepodległość – mówi Marcin Zawiła. – W historii Polski mieliśmy dwa takie momenty, kiedy bez gwałtownego przelewu krwi, milionów ofiar, odzyskaliśmy niepodległość bądź niezależność. Jeden to 11 listopada, a drugi to działania Solidarności i okrągłego stołu.
W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący rady miejskiej Konrad Sikora. Wspomniał odbywający się w MDK „Muflon” konkurs twórczości patriotycznej i podkreślił, że dzieci i młodzież potrafią w prostych słowach powiedzieć, dlaczego to święto jest ważne. A ważne jest m.in. dlatego, że powinniśmy poszukać porozumienia ponad podziałami politycznymi.
Marcin Zawiła przyznał, że nie podoba mu się, gdy ktoś próbuje zawładnąć prawem do opowiadania historii. – To, co wielu nazywa dzisiaj polityką historyczną można przyrównać do modnisi, która otwiera szafę z ubraniami, wybiera z niej jakiś kawałek, który jej pasuje. I ma czelność twierdzić, że będzie wychowywała dorosłych ludzi, pokazując jedynie ten wybrany fragment – mówi obrazowo prezydent Jeleniej Góry. – We mnie wzbudza to wściekłość, bo sam jestem historykiem. Historia jest bardzo poważną nauką i powinna nas czegoś uczyć.
Same obchody rocznicy odzyskania niepodległości przebiegły spokojnie i bez większych złośliwości czy podtekstów ze strony polityków. Po oficjalnych przemówieniach był wystrzał z armaty bractwa kurkowego, a następnie zgromadzeni przeszli w okolice Kościoła Łaski (dawny Kościół Garnizonowy). Tam złożyli kwiaty pod pomnikiem „Niepodległość i Wolność”, a potem uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny.
Program tegorocznego święta niepodległości jest bardzo bogaty. W piątek (10 listopada) w MDK „Muflon” odbył się wspomniany przegląd twórczości patriotycznej a także koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. W sobotę przed apelem wystartował IV Bieg Niepodległości.
– To bardzo przyjemne, że święto narodowe spędzamy nie tylko martyrologicznie, poważnie, ale pokazujemy, że o patriotyzmie można mówić także w kontekście kultury fizycznej, zabawy – powiedział Marcin Zawiła.
W niedzielę (12 listopada) z kolei wystartuje jubileuszowy, X Dolnośląski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Odbędzie się on w Jeleniogórskim Centrum Kultury (sala przy ul. Bankowej 28/30). Szczegółowy program podajemy poniżej :
10:00 – Rozpoczęcie Festiwalu
10:10 – 11:10 – I część przesłuchań
11:10 – 11:30 – przerwa
11:30 – 12:30 – II część przesłuchań
12:30 – 12:45 – przerwa
12:45 – 14:30 – III część przesłuchań
13:00 – 15:30 – obiad
14:30 – 15:30 – przerwa + projekcja filmów konkursowych
15:30 – 16:45 – koncert gwiazdy
17:00 – 17:30 – tort jubileuszowy i wspólna piosenka
17:30 – 18:30 – Koncert Finałowy oraz rozdanie nagród
Komentarze (14)
.. tak,pomyslalem dzisiaj w Kosciele o Piotrze S., ten - "ktory kochal
Wolnosc ponad wszystko",..ta wolnosc jest juz dana sp.Piotrowi-Bohaterowi ,ale my zwykli szarzy ludzie w obecnej politycznej nagonce .. czekamy !
Na zdjęciach nie ma tej ONR-owskiej hołoty. Za to w Warszawie pojawiły sie bandy narodowców w ogromnej ilości. We Wrocławiu hołota była prowadzona min przez księdza Międlara. PO zaniedbała to zjawisko, PiS je wykorzystuje do celów politycznych nazywając ciemniaków-narodowców patriotami. Niedługo wybory i wszystko wskazuje na to, że narodowcy pokażą Kaczyńskiemu środkowe palce i zdobędą dużą ilość głosów kosztem pisowców.
"Błaszczak, jeśli to prawda, przehandlował spokój na marszach za legalizację symboli quasi-faszystowskich ugrupowań, zrobił najbardziej idiotyczną rzecz pod słońcem: wpuścił te organizacje do publicznej debaty i oddał im stolicę na czas święta narodowego, dając im trybunę tak gigantyczną, że zachodnia prasa określa ją jako największy faszystowski marsz na świecie. I zrobił tym samym z Polski dziwkę faszystów. Dziękuję ci, ministrze Błaszczaku. Pora zgodzić się z tym, co na pana temat powiedział swego czasu marszałek Dorn. I dodać, że Błaszczak nie jest ministrem, jest ministrem potiomkinowskim. Postacią wyciętą z tektury i posmarowaną mydłem, po którym wszystko zjeżdża. Jest też pożytecznym idiotą neonazistów, i to trzeba powiedzieć głośno"/cyt. Szczerek/
Dla nazioli nigdy gey nigdy nie będzie liderem przyjdą i po niego.
W KARPACZUnie widzieliśmy ani jednej flagi ,czy to panstwo w panstwie. przykre.
GOSCIU,..a po co,tam jezdzisz ? Moj Wnuk skonczyl 8 lat i jest madrzjszy od ciebie ,jeszcze latem mi oswiadczal: - " Dziadziusiu,ja nie chce jechac do karpacza,bo tam mieszkaja niemcy i wyjadaja
dzieciom lody"
Bardzo motywujące do patriotyzmu były dzikie, zwierzęce wrzaski i okrzyki marszu "patriotycznej młodzieży" w Warszawie czy Wrocławiu. Naturalnie pan Błaszczak NIE widział faszystowskich napisów (które były widziane aż w Izraelu), myślę, że wspomniany minister nie ma odwagi by takim ekscesom zdecydowanie zapobiec. Kto sieje wiatr, zbiera burzę - panie ministrze!
Brawo Jelenia Góra. I można kulturalnie, bez rac i nazistowskich haseł.
Można, ale po co?! Miałem transparent "my hcemy boga" ale mi wyrwali!
Marsz niepodleglosci? Rozejrzyjcie sie wkolo. Porownajcie zarobki Niemca i Polaka. Wiadomosci bierzecie z niemieckich mediow, pracujecie w zagranicznych firmach, jecie zagraniczna zywnosc i myslicie ze zyjecie w wolnej Polsce? Nawet w rzadzie jest tylko garstka polakow. Reszta ma bardzo niepolskie korzenie. Niepodlegla Polska? Hahaha...
Idź synuś trykać owieczki...
I nawet Pan Krzysztof M.z KOD-u też składał kwiatki . Brawo !
REDAKTOR - autor publikacji - powinien zadbać aby redagowany przez niego tekst był pozbawiony błędów.
Kłamstwem historycznym /albo: niechlujstwem, zaniedbaniem, itp. itd ..../jest informacja: ".......a następnie zgromadzeni przeszli w okolice Kościoła łaski /dawny Kościół Garnizonowy/.
Prawidłowo zredagowany tekst winien brzmieć: .....a następnie zgromadzeni przeszli w okolice Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego /dawny Kościół łaski-do 1945 roku, dawny Kościół Garnizonowy od roku 1945 do ...?/.
Warto znać i upowszechniać te daty, gdyż sa one znamienne w dziejach Stadt Hirschberg - Miasta Jeleniej Góry.
..bylem na wszyszkich uroczystosciach,ale dzisiaj caly dzien spedzilem u lekarza.Ciezko byc na stare lata patriota na zawolanie