To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nawet 30 tys. zł mandatu. Rząd przyjął kierunek zmian w kodeksie drogowym

Fot.: ostrow-wielkopolski.policja.gov.pl

Co zrobić, aby kierowcy zaczęli przestrzegać przepisów? Rząd ma na to pomysł, którego szczegóły właśnie ujawnił. Kary będą bardzo bolesne dla naszych portfeli, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i częściej spoglądać na prędkościomierz. Łatwiej będzie też stracić prawo jazdy.

Za błędy się płaci

Ministerstwo Infrastruktury uważa jednak, że na tę chwilę za mało, i kary przewidziane w taryfikatorze wykroczeń drogowych nie robią wrażenia na kierowcach. To wkrótce jednak może się zmienić, bo szef tego resortu Andrzej Adamczyk przedstawił projekt zmian. Resort nie ma litości. Ucierpią nasze finanse, lecz nie tylko przez mandaty. Nagminne łamanie przepisów odbije się również na wysokości składki OC.

Wyższe mandaty

Obecnie najwyższy mandat, jaki przewiduje taryfikator, może wynosić 500 zł. Po zmianach, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h, stawka wzrośnie do 3 000 zł. Jeśli to nie podziała, recydywiści mogą spodziewać się grzywny nawet do 5 000 zł. Choć to niebagatelne kwoty, rząd nie przebiera w środkach, i podnosi również kwotę, jaką zapłacimy za „szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe”. Dotychczas grzywna wynosiła maksymalnie 5 000 zł. Po zmianach wartość ta wzrośnie aż sześciokrotnie, do 30 000 zł.

Będzie bat na pijanych kierowców

Choć nie podano jeszcze dokładnych obostrzeń w tym zakresie, ministerstwo planuje również dotkliwiej karać kierowców, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Zaostrzenie kar dotyczyć ma również kierujących pod wpływem środków odurzających oraz tych, którzy dopuszczają się naruszenia powyższych przepisów ponownie (recydywa). Po zmianach sądy będą miały możliwość stosowania wyższych niż dotychczas kar pozbawienia wolności. Nowością będzie grzywna w wysokości 10 000 zł dla prowadzących pojazdy bez uprawnień. Ponadto przepisy pozwolą na niedopuszczenie maszyny do ruchu przez okres trzech miesięcy.

Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Propozycja rządu obejmie również tę kwestię. Zmieni się dopuszczalna liczba punktów karnych. Obecnie, za wykroczenie, można otrzymać ich maksymalnie 10. Nowe zasady podnoszą limit do 15 punktów. Te jednak nie będą „kasować się z naszego konta” po roku, jak dotychczas, ale dopiero po dwóch latach. Co gorsze, zniknąć mają też szkolenia redukujące liczbę punktów karnych, dzięki którym udawało się niektórym kierowcom uniknąć utraty prawa jazdy. Jakby tego było mało, MF wskazuje również, że rozsądnym posunięciem będzie udostępnienie ubezpieczycielom danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wszystko po to, aby podnieść wysokość składki OC stosownie do liczby zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych.

Komentarze (16)

Będzie też wysoka kara za nieutrzymanie cnoty niewieściej do 30 roku żywota kościelnego.

No, chyba , że z plebanem.

Kanada.Członkowie plemienia Penelakut w południowo-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej poinformowali, że groby odkryto w pobliżu szkoły rezydencjalnej Kuper Island, prawie 90 km na północ od miasta Victoria. Szkoła była prowadzona przez Kościół katolicki, działała od 1890 do 1975 roku..

Nowelizacja prawa, tak "ad hoc" pod publiczkę, aby tylko udowodnić, jak rząd "wsłuchuje" się w głosy suwerena, w związku z tragicznym wypadkiem... Dlaczego "ad hoc"? Ano dlatego, czy kara (mandat) w kwocie 3000 zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h, ma dotyczyć drogi wewnętrznej (na której jest 15km/h?), drogi w obszarze zabudowanym, czy też na autostradzie? Różnice miedzy tymi przypadkami, aż nadto widoczne - ale dla rządu to chyba to samo! Dla mnie to obraz rażącej niekompetencji i tumiwisizmu!

Ogólnie udawanie wielkiej walki o bezpieczeństwo na drogach poprzez tylko i wyłącznie podwyższenie kar to tylko wygodna wymówka i przy okazji zdarcie trochę więcej kasy z kierowców. Nawet tych którym wykroczenie zdarza się od wielkiego dzwonu.
Bo ścigalność i ściągalność z prawdziwych piratów drogowych zachowujących się na drodze jak kompletne oszołomy jest mierna.
Poza tym przyczepiono się tylko świętego przekroczenia prędkości. A co z resztą agresywnych, debilnych i niebezpiecznych wybryków spasionych łysych durni za kierownicami? Zajeżdżanie drogi, wpychanie się przed maskę, wyprzedzanie na ciągłej, na zakręcie, na trzeciego, na przejściach itd itd itd. Nic?
Inna sprawa że ponownie - przyłapanie takiego oszołoma przez patrol policji to chyba jak wygrana w lotto. Prościej stać za winklem na Wolności i łapać na radar dziadków którzy na szerokiej dwupasmówce jadą 60 a nie 50. I zdzierać 5x więcej dzięki nowej ustawce.

Do czego to podobne, żeby w potężnej pisowskiej wolsce, jakiś sąd ogłaszał upadłość Ursusa?

Witek wsadza do zamrażarki głosowanie nad kandydaturą Wiącka na RPO.

Ta głupia, prowincjonalna dzida jest gotowa to zrobić na polecenie kulawej kaczki i jeszcze popić sokiem wyciśniętym z kaczego pampersa. Ale, podobnie, jak inne dziunie pisowskiego formatu - szydlina czy kempina, może nie wysłać tych papierów - bo nie. To stary trik stosowany też przez debila ze stolca. Nie bo nie.

Jest też kara za pobyt w sanatorium dopłacasz 500 zł za pobyt emeryci też, brawo PiS

Powinno się do tych wczasów dopłacać 5000.

Trybunał kulinarny przybłędy wyprowadził tenkraj z Unii Europejskiej.

Narodowo socjalistyczny pisbolszewicki p rokurator z PRL-u wyprowadza nas z Unii Europejskiej. Mały kulawy hitler Kaczyński wprowadza ten kraj do ZBIR Putina.

Piesi mają w dupie przepisy.Dzisiaj na ul.Wojska Polskiego zatrzymalm się przed przejściem ,aby pieszy mógł przejść z telefonem przy liściu.Z naprzeciwka zatrzymał się patrol SM,aby mógł przejść.Telefon przy uchu ,ćwoki z nissana nie zareagowali.Może to był wypierdek kogoś z PiSowskiej sekty bezkarnej?

No cóż,obietnice z "nowego ładu" będą kosztowne to i trzeba ze społeczeństwa ściągnąć trochę więcej kasy,gdyby politykom zależało na bezpieczeństwie w ruchu lądowym to już dawno byśmy mieli dobre drogi a nie wysokie i częste kary,do większości miejscowości w polsce prowadzą gónwniane drogi niby krajowe czy wojewódzkie a jeździ się nimi jak po kartoflisku zawalonym innymi samochodami,wystarczy popatrzeć na skomunikowanie Jeleniej Góry z resztą kraju. No ale cóż,łatwiej jest postawić fotoradar czy patrol policji z radarem niż wybudować drogę. Nie ma się co dziwić,że ludzie łamią przepisy,skoro co przejazd przez wioskę jest ograniczenie prędkości do 40km/h

Jak to wytłumaczyć, że niektórzy krytykuja PiS i Kaczyńskiego a jednocześnie popierają Razem albo Hołownię?
Przecież to jedna hołota.

Przecież ci Posłowie stosują najbardziej prymitywne sztuczki w rodzaju lansujemy / zwalczamy LGBT a ludzie są tak poje... że się na to łapią.

Żeby te kary miały sens, to najpierw trzeba kogoś złapać. A pokażcie mi na co dzień policję na drogach wiejskich w naszym powiecie, gdzie piraci tak zap..lają, że tylko kurz z poboczy się unosi.