To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Święto górskiej fotografii

Fot. Przemysław Kruk

Wystawy, spotkania autorskie, i wykłady w ramach otwartego seminarium "Góry jako inspiracja twórcza"to główne punkty programu XIX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej. Podobnie jak przy poprzednich edycjach, głównym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy pokonkursowej i rozdanie nagród, w piątek 9 września o godz. 12.00 w gościnnych salach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

W tym roku jury pod przewodnictwem kuratora działu fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu dra Adama Soboty nagrodę główną przyznało Przemysławowi Krukowi z Poraja za wielkoformatowe studium wiatru, mgieł i światła. Pierwszą nagrodę otrzymał Rafał Swosiński z Chodzieży, którego nagrodzono dodatkowo za tematykę tatrzańską. Druga nagroda powędruje do Doroty Sitnik z Polanicy Zdroju, a a dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymują Wojciech Miatkowski z Jeleniej Góry i opolanin Sławoj Dubiel. Jury, w którego skład weszli: Ewa Andrzejewska-sekretarz, Marek Liksztet, Tomasz Mielech i Wojciech Zawadzki, postanowiło ponadto przyznać również wyróżnienie honorowe "za szacunek do fotografii i szlachetne przywiązanie do procesu fotograficznego" Davidovi Stranskyemu, który zaprezentował stykowe kopie formatu 6x9 cm.

Jurorzy zgodnie podkreślają dużą ilość prac nadesłanych na konkurs z Polski i Czech, wykonanych w różnych technikach fotograficznych. Zgłoszone prace reprezentowały wysoki poziom techniczny i artystyczny co było powodem długotrwałych dyskusji, a nawet sporów członków jury. Efektem pracy jurorów powstała bardzo interesująca dla środowiska i wszystkich miłośników sztuki wystawa o tematyce górskiej.
Jednocześnie jury z przykrością stwierdza, że z powodu zbyt małej powierzchni wystawienniczej , którą dysponuje organizator Biennale było zmuszone w czasie wyboru prac konkursowych odrzucić wiele bardzo interesujących fotografii mających sporą wartość artystyczną.

Dla Wojciecha Zawadzkiego, związanego z biennale od początku, bardzo istotne są spotkania, których pretekstem jest jeleniogórska impreza. - Biennale było, jest i miejmy nadzieję będzie miejscem dla fotografii pochodzącej z miejsc o specyficznym charakterze. Fascynujących, budzących niepokój, czasem grozę, ale przede wszystkim pobudzających wrażliwość i ludzką refleksję - mówi uczestniczący w pracach tegorocznego jury Wojciech Zawadzki.

Program otwarcia wystaw w ramach projektu Międzynarodowe Biennale Fotografii Górskiej

Piątek 09 września 2016
godz. 12.00 otwarcie wystawy konkursowej XIX Biennale Fotografii Górskiej, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Matejki 28
godz. 13.30 otwarcie wystawy indywidualnej Tomasza Mielecha "Fotografia w górach", Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
godz. 15.30 otwarcie wystawy indywidualnej Zbynka Šanca "Moje góry", galeria „Pod Brązowym Jeleniem”,
godz. 16.30 otwarcie wystawy poplenerowej "Ingerencje", Galeria KORYTARZ, JCK, Bankowa 28/30


Książnica Karkonoska i Jeleniogórskie Centrum Kultury zapraszają do udziału w otwartym seminarium pt. „Góry jako inspiracja twórcza”, które odbędzie się w ramach XIX Biennale Fotografii Górskiej 10 września 2016 r. w Książnicy Karkonoskiej.

PROGRAM
10.09. 2016 r. Książnica Karkonoska, sala konferencyjna
godz. 10.00 do 11. 15 – autorska prezentacja fotografii - Kazimierz Pichlak
godz. 11.30 do 12.15 – wykład: „Fotografia w Karkonoszach przed 1945r.” – mgr. Joanna Mielech (historyk Sztuki)
godz. 12.30 do 13.45 – autorska prezentacja fotografii - Janusz Moniatowicz
godz. 15.30 do 16. 15 – wykład: „Góry bez granic - dr Adam Sobota (kustosz działu fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu)
godz.16.30 do 17.45 – autorska prezentacja fotografii - Ctibor Kostal
godz. 18.00 do 19.15 – autorska prezentacja fotografii - Marek Arcimowicz