W tym roku jury pod przewodnictwem kuratora działu fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu dra Adama Soboty nagrodę główną przyznało Przemysławowi Krukowi z Poraja za wielkoformatowe studium wiatru, mgieł i światła. Pierwszą nagrodę otrzymał Rafał Swosiński z Chodzieży, którego nagrodzono dodatkowo za tematykę tatrzańską. Druga nagroda powędruje do Doroty Sitnik z Polanicy Zdroju, a a dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymują Wojciech Miatkowski z Jeleniej Góry i opolanin Sławoj Dubiel. Jury, w którego skład weszli: Ewa Andrzejewska-sekretarz, Marek Liksztet, Tomasz Mielech i Wojciech Zawadzki, postanowiło ponadto przyznać również wyróżnienie honorowe "za szacunek do fotografii i szlachetne przywiązanie do procesu fotograficznego" Davidovi Stranskyemu, który zaprezentował stykowe kopie formatu 6x9 cm.
Jurorzy zgodnie podkreślają dużą ilość prac nadesłanych na konkurs z Polski i Czech, wykonanych w różnych technikach fotograficznych. Zgłoszone prace reprezentowały wysoki poziom techniczny i artystyczny co było powodem długotrwałych dyskusji, a nawet sporów członków jury. Efektem pracy jurorów powstała bardzo interesująca dla środowiska i wszystkich miłośników sztuki wystawa o tematyce górskiej.
Jednocześnie jury z przykrością stwierdza, że z powodu zbyt małej powierzchni wystawienniczej , którą dysponuje organizator Biennale było zmuszone w czasie wyboru prac konkursowych odrzucić wiele bardzo interesujących fotografii mających sporą wartość artystyczną.
Dla Wojciecha Zawadzkiego, związanego z biennale od początku, bardzo istotne są spotkania, których pretekstem jest jeleniogórska impreza. - Biennale było, jest i miejmy nadzieję będzie miejscem dla fotografii pochodzącej z miejsc o specyficznym charakterze. Fascynujących, budzących niepokój, czasem grozę, ale przede wszystkim pobudzających wrażliwość i ludzką refleksję - mówi uczestniczący w pracach tegorocznego jury Wojciech Zawadzki.
Program otwarcia wystaw w ramach projektu Międzynarodowe Biennale Fotografii Górskiej
Piątek 09 września 2016
godz. 12.00 otwarcie wystawy konkursowej XIX Biennale Fotografii Górskiej, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Matejki 28
godz. 13.30 otwarcie wystawy indywidualnej Tomasza Mielecha "Fotografia w górach", Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
godz. 15.30 otwarcie wystawy indywidualnej Zbynka Šanca "Moje góry", galeria „Pod Brązowym Jeleniem”,
godz. 16.30 otwarcie wystawy poplenerowej "Ingerencje", Galeria KORYTARZ, JCK, Bankowa 28/30
Książnica Karkonoska i Jeleniogórskie Centrum Kultury zapraszają do udziału w otwartym seminarium pt. „Góry jako inspiracja twórcza”, które odbędzie się w ramach XIX Biennale Fotografii Górskiej 10 września 2016 r. w Książnicy Karkonoskiej.
PROGRAM
10.09. 2016 r. Książnica Karkonoska, sala konferencyjna
godz. 10.00 do 11. 15 – autorska prezentacja fotografii - Kazimierz Pichlak
godz. 11.30 do 12.15 – wykład: „Fotografia w Karkonoszach przed 1945r.” – mgr. Joanna Mielech (historyk Sztuki)
godz. 12.30 do 13.45 – autorska prezentacja fotografii - Janusz Moniatowicz
godz. 15.30 do 16. 15 – wykład: „Góry bez granic - dr Adam Sobota (kustosz działu fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu)
godz.16.30 do 17.45 – autorska prezentacja fotografii - Ctibor Kostal
godz. 18.00 do 19.15 – autorska prezentacja fotografii - Marek Arcimowicz
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...