To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Górski maraton fotograficzny

Rafał Swosiński  - Tatry (zestaw 8 prac) - I nagroda

Ponad tysiąc fotografii i prawie stu autorów. Maraton wystawowy i otwarte seminarium poświęcone górskim inspiracjom to główne punkty zakończonego właśnie XIX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej. Największa impreza w Polsce o tej tematyce organizowana jest w Jeleniej Górze od blisko 40 lat. W środowisku fotograficznym uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w kraju.

Jury pod przewodnictwem kuratora działu fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu dra Adama Soboty,przyznało nagrodę główną Przemysławowi Krukowi z Poraja za wielkoformatowe studium wiatru, mgieł i światła. Pierwszą nagrodę otrzymał Rafał Swosiński z Chodzieży, którego nagrodzono dodatkowo za tematykę tatrzańską. Druga nagroda powędrowała do Doroty Sitnik z Polanicy Zdroju, a dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymali Wojciech Miatkowski z Jeleniej Góry i opolanin Sławoj Dubiel. Jury, w którego skład weszli: Ewa Andrzejewska-sekretarz, Marek Liksztet, Tomasz Mielech i Wojciech Zawadzki, postanowiło ponadto przyznać również wyróżnienie honorowe "za szacunek do fotografii i szlachetne przywiązanie do procesu fotograficznego" Davidovi Stranskyemu, który zaprezentował stykowe kopie formatu 6x9 cm.

Główną - pokonkursową wystawę otwarto w piątek, 9 września, w samo południe w Muzeum Karkonoskim. Oglądać tam można blisko 250 prac 91 autorów, tyle bowiem pomieściły gościnne sale muzeum. - Fotografie nadesłane na konkurs, potwierdzają żywotność klasycznego ukazywania gór. Oznacza to, że są one efektem osobistych wędrówek po górach podejmowanych dla doznań przestrzeni, form natury i fenomenów aury - napisał w katalogu towarzyszącym tegorocznemu Biennale przewodniczący jury kurator działu fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr. Adam Sobota.

Także w piątek otwierano kolejne wystawy towarzyszące: Fotografia w górach, jeleniogórzanina Tomasza Mielecha. Moje góry fotografa z czeskiej strony Karkonoszy Zbynka Snaca w galerii Pod Brązowym Jeleniem i wystawę poplenerową Ingerencję w Galerii Korytarz.
Sobotnie otwarte seminarium Góry jako inspiracja otworzył autorski pokaz fotografii Kazimierza Pichlaka. Licznie przybyli do Książnicy Karkonoskiej podziwiali fotograficzny plon kilkunastu wyjazdów w najwyższe góry świata. Historyk sztuki Joanna Mielech prezentowała Fotografię w Karkonoszach przed 1945 r. a o swoich inspiracjach barwnie opowiadał Janusz Moniatowicz, prezentując swoje najbardziej znane fotografie wykonywane od wielu lat w Karkonoszach. Swój wykład na seminarium miał także przewodniczący jury Adam Sobota, a dwudniowy fotograficzny maraton zakończyli autorskimi prezentacjami czeski fotograf Ctibor Kostal i współpracujący od lat z National Geographic Marek Arcimowicz.
Wszystkie wystawy można oglądać do końca września.

DSC03613-001.JPG
DSC03617-001.JPG
DSC03664-001.JPG
DSC03668-002.JPG
DSC03687-001.JPG
DSC03706-001.JPG